Mineral Deposu Susamın Faydaları

Hangi hamur işine dahil olsa albenisi arttıran susamlar, lezzetli bir tadın odağı olmakla ne kadar gurur duysa azdır. Çünkü bu küçük lezzet bombalarının içi mineral deposu

Susam tohumu , yaklaşık 100-150 cm boyunda büyüyen bir bitki olan Sesamum indicum’un tohumudur . Çiçeklenmeden sonra bakla şeklinde meyveler dallarda görülür ve kabukları kurumaya başladığında, yenilebilir ve yağ için preslenebilen tohumlarını açığa çıkarırlar.

Susam tohumları çeşitli renklerde gelir ve küçük sert kabukları soyulmalıdır. Susam bitkileri, Hindistan’da 5.000 yıl önce ortaya çıkan en eski yiyecekler arasındadır. Yağış miktarlarından bağımsız olarak sıcak bir bölgede gelişebilirler. Az miktarda suyla yüksek ısıya dayanabilir ve neredeyse kuraklığa toleranslı denilebilir.
3600 yıllık mısır parşömenlerinden anlaşıldığı üzere tıp için de tercih edilmekteydi. Sağlık yararlarından faydalanmak için günlük çeyrek bardak susam tohumlarına ihtiyacımız var.


Susam tohumlarından neler alabilirsiniz?

Susam tohumları besinlerle doldurulur.  Kemik yoğunluğu, sinir sistemi ve kalp sağlığı için önemli olan yüksek miktarda magnezyum ve kalsiyum içerirler . Susam tohumları ayrıca eklem iltihabını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olan bakır bakımından da zengindir . Ayrıca , bağışıklığı artıran ve prostat sağlığının sağlanmasına yardımcı olan yüksek miktarda çinko içerirler .

Susam tohumlarından fosfor da alabiliriz . Bu mineral kemik sağlığının dışında birçok yönden sağlığı destekler. Susam tohumları ayrıca B vitaminleri ve çoklu doymamış yağ asitlerinin yanı sıra sindirim ve bağırsakların sistemine yardımcı olan lifler içerir.

Susam tohumları ayrıca bitki kökenli büyük bir protein kaynağıdır . Her 3 çorba kaşığı veya 30 g’lık susam için 5 g protein alabilmekteyiz. Protein, kaslardan hormonlara kadar her şeyin kurulmasına yardımcı olan gerekli bir yapı taşıdır.

Susam tohumlarının karbonhidratı düşük olduğu, protein ve sağlıklı yağları yüksek olduğu için kan şekeri kontrolüne yardımcı olurlar. Ek olarak, bu tohumlar, sindirim enzimi maltazın etkisini engelleyerek kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilecek bir bileşik olan pinoresinol içerir. İçeriğindeki Maltase ise, tatlandırıcı olarak kullanılan ve bağırsakta ekmek ve makarna gibi nişastalı yiyeceklerin sindirilmesinden üretilen şeker maltozunu parçalamaktadır.

Ek olarak, susam tohumları antioksidan bitki sterollerinde de bol miktarda bulunur. Birçok çalışma, fitosterollerin, en yaygın kanserlerin bir kısmından korunmalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Lung Cancer dergisinde yayınlanan bir araştırma , bitki sterollerinin potansiyel olarak akciğer kanseri riskini% 50’ye kadar azaltabileceğini öne sürmektedir.

Susam tohumları bir taraftan da ligandlar bakımından zengindir; büyük bir derleme analizi, susam tohumlarının 100 g başına 373 miligram içerdiğini ve bunun diğer beslenme kaynaklarından yüz kat daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Ligandlar, mineral merkezli iyonik maddeler olmakla birlikte bilimsel araştırmalara göre kanseri önlemektedir. Çalışmalar, diyet bağlarının potansiyel olarak anti-östrojenik, anti-anjiyojenik, pro-apoptotik ve antioksidan mekanizmalar yoluyla kansere karşı koruyabileceğini göstermiştir . Ayrıca, susam tohumlarındaki ligandlar , Gıda, Beslenme ve Tarım Üzerine Son Patentler dergisinde (Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture.)yayınlanan bir çalışmaya göre, karaciğer fonksiyonunu, yağ asidi metabolizmasını ve hormon dengelemesini iyileştirebilir .


Diyetinize susam tohumu eklemenin yolları

Susamların lezzetini ortaya çıkarmak için kızartabilirsiniz . Bir tavada kızartabilir ya da fırında kavurabilirsiniz. Susam tohumlarını çeşni olarak, salata ve çorbaların üzerine serpebilirsiniz.  Orta Doğu mutfağında kullanılan bir madde olan tahin yapmak için, susam tohumlarını kullanılmaktadır.

Tahin, yüksek yağ içeriği dolayısıyla direkt tüketimi oldukça zor olabilir. Meyve kaynaklı doğal şeker içeriği ve kan yapıcı özelliği ile kültürümüzün parçası olan pekmez ile karıştırmanız damağı çatlatan bir lezzet meydana getirdiğini de unutmamak gerekir.

O zaman bu midenizi güldüren Tahin-Pekmez karışımını kahvaltımızdan eksik etmeme zamanı geldi. Gıda tıptır, düzenli ve sağlıklı beslenme sizi doktordan ve eczacınızdan mümkün olduğunca uzak tutar.Kaynak

HealthImpactNews.com
Food.News
Healthline.com
TheSpruceEats.com

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı