Düşük Kalorili “Tereyağ” Derken Su mu Tüketiyoruz? HIPE teknolojisi

Cornell Üniversitesi gıda bilimcileri, çoğunlukla sudan oluşan yeni bir düşük kalorili ‘tereyağı’ yaptılar. Bu düşük kalorili tereyağdan bir çorba kaşığı 2.8 gram yağ ve 25.2 kaloriye sahiptir. Öte yandan,% 84 yağ ve yaklaşık% 16 su olan tereyağı yaklaşık 11 gram yağ ve yaklaşık 100 kaloriye sahiptir.

Küçük miktarda bitkisel yağ ve süt yağı içeren tereyağı taklit etmek için, gerçek tereyağının kalorisinin yaklaşık dörtte birinde ve yapay stabilizatörsüz olarak emülsifiye etmek için yeni bir işlem bulundu.

Gıda bilimi profesörü ve kıdemli yazar Alireza Abbaspourrad, “% 20 yağda % 80 su düşünün ve tereyağın kıvamında, ağızda tereyağı tadı veren tereyağlı krema gibi bir şey oldu” dedi.

HİPE Teknolojisi ile düşük yağ, yüksek protein

Su ve yağın emülsifiye edilmesi yeni bir şey değil diyen Abbaspourrad, ancak yüksek iç faz emülsiyonlarını (HIPE) kullanarak, “son bileşim% 80 su ve% 20 yağ olana kadar bu yağa su eklemeye devam ediyoruz” dedi.

Abbaspourrad’ın araştırma grubundaki doktora adayı, düşük yağlı, yüksek proteinli ürünlere olan talebin, tüketicilerin artan sağlık bilincine bağlı olarak hızla arttığını söyledi.

Lee, HIPE teknolojisinde, yağa oranla su oranlarının yüksek olduğunu belirtirken “Aynı anda benzersiz doku ve işlevsellik sunarkentüketicilere daha sağlıklı çözümler sağlamada rol oynayabilir” dedi.


Tüketici bu gelişime hangi açıdan bakar?

Abbaspourrad, gıda kimyacılarının tat, tercihler ve sağlık için ayar yapabildiklerini söyledi.

İlerleyen aşamalarda Süt proteini veya bitki bazlı protein ekleyenebileceğinden bahseden Abbaspourrad “Su bir taşıyıcı gibi davrandığından, beslenmeye uyum sağlayabilir ve onu vitaminlerle yükleyebilir veya lezzetler ekleyebiliriz” dedi.

Su ile zenginleştirilmiş Tereyağ; çok fazla doymuş yağ görmek istemeyen tüketiciler için gayet sağlıklı bir tercih olabilir. Ancak formülasyonun gelişmeye ve Gıda Mevzuatı’na uygun olmaya ihtiyacı var gibi görünmekte. Zira şu haliyle su katılmış tereyağ demek ilkel de olsa basit bir sonuç gibi görünmekte. Temel olarak, tereyağı gibi hissettiren bir şeyler yapılabilir. Ancak farklı isim ve tüketiciye bilinç kazandıracak yaklaşımlar şartıyla….Kaynak: ScienceDaily.com

Dergi Referansı: Michelle C. Lee, Chen Tan, Raheleh Ravanfar, Alireza Abbaspourrad. Ultrastable Water-in-Oil High Internal Phase Emulsions Featuring Interfacial and Biphasic Network StabilizationACS Applied Materials & Interfaces, 2019; 11 (29): 26433 DOI: 10.1021/acsami.9b05089

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı