E 211 Sodyum Benzoat

Tat geliştiren, antimikrobiyal madde olarak da kullanılan E 211 kodlu Sodyum Benzoat’ı mercek altına alıyoruz. Masum bir katkı maddesi midir? Nerelerde kullanılır? E 211 nasıl üretilir ve helal midir, vejetaryenler tüketebilir mi?

Renksiz, tatsız ve toz şeklindeki Benzoik asitin sodyum tuzu, sodyum benzoat, antibakteriyel ve antifungal bir rolü üstlenir ve düşük kaliteli gıdalardan kaynaklanan tadı gizler; portakal içerikli alkolsüz içecekler 250 ml başına 25mg’ye kadar yüksek miktarda içerir; ayrıca süt ve et ürünlerinde, çeşnilerde, unlu mamüller ve şekerlerde, diş macunlarında, ağız sularında, akçaağaç şurubu ve margarinde; Actifed, Phenergan ve Tylenol dahil olmak üzere birçok oral ilaçta kullanılmaktadır.


E 211 Sodyum Benzoat Teknik Özellikleri

Sınıfı: Koruyucu ve Tatlandırıcı

Helal Mi ?: Olabilir: Tüm dini gruplar tarafından kullanılmaktadır. Bir kısıtlama ile karşılaşılmamıştır. Ancak sentetik üretim sonucu elde edildiğinde şüphe ile yaklaşılabilir.

Vejetaryen ve Veganlar için Uygun Mu ?: Evet Doğal yollardan  ya da sentetik yollardan elde edilen Sodyum Benzoat için hayvansal bir katkı yoktur.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Evet. Astımlı alerjik reaksiyonlara neden olduğu tespit edilmiştir. Isırgan döküntüsü gibi döküntülere neden olmaktadır. İntolerans sonucunda da hiperaktivite ve davranış bozukluklarına neden olabilir.

Çocuklar içn uygun mudur ?: Şüpheli. Gıdalardaki katkı maddelerinin bazı durumlarda reaksiyona neden olabileceğini kabul ediyor. Bu konuda araştırmalar devam ettiği için çocuk kullanımlarında şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Nerelerde Kullanılır ?: Alkolsüz içecekler, Fermente süt ürünlerinde, kek ve bisküvi gibi atıştırmalıklarda, sebze ve baharat çeşnilerinde, gıda enzimlerinde, unlu mamüllerde ve margarinde kullanılmaktadır. Gıdanın dışında ise  Actifed, Phenergan ve Tylenol gibi oral ileçlar ile düş macunları ve ağız sularında kullanılmaktadır.

Nasıl Üretilir ?:Benzoik asit, benzoatlar ve benzoik asit esterleri genellikle meyvelerin çoğunda, özellikle de kirazda bulunur. Kızılcık benzoik asit bakımından oldukça zengindir. Meyvelere ek olarak, benzoatlar mantarlarada, tarçında, karanfilde ve bazı süt ürünlerinde ( bakteriyel fermentasyon sonucu) doğal olarak bulunurlar. Sentetik yollarla da imal edilerek katkı maddesi olarak kullanılır. Ticari amaçlar için, benzoik asit toluenden kimyasal olarak hazırlanır.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

  • Katkı maddeleri yönetmeliği’ne göre Renklendirici ve Tatlandırıcı sınıfında kabul edilmektedir ve taşıyıcı katkı maddelerinin dışındadır.
  • E 210 – 213 arasında benzoatlarla birlikte kullanılabilir.
  • E- 202, E 200, E 214, E 215, E 218, E 219 kodlu katkı maddeleri ile birlikte kullanılabilir.
  • Renklendirici preparatlarında E 200, E 203, E 210, E 212 ile birlikte 1500 mg/kg’mı geçmeyecek şekilde kullanılabilir. Son üründe serbest asitlik cinsinden 15 mg/kg’mı geçemez.
  • Birlikte kullanımına müsaade edilen katkı maddeleri ile birlikte veya tek başına gıda enzim preparatlarında 5000 mg/ kg sınır değeri vardır. Yine son üründe (içecekler hariç) 1,7 mg/kg’mı geçemez.
  • İçeceklerde son ürün bakımından sınır değeri 0,85 mg/l’dir.
  • Peynir mayasında 12000 mg/kg sınırından daha yüksek kullanılamayacağı gibi peynir mayasından elde edilen peynirde 5 mg/kg’mı geçemez.
  • Peynir altı suyu bazlı içeceklerde ise sınır değer 2,5 mg/l’dir.
  • Tüm aroma vericilerde E 200, E 203, E 210, E 212, E 213 ile birlikte kullanılabilir. Ancak, tek başına veya birlikte serbest asitlik cinsinden 1500 mg/kg sınır değeri geçemezKaynaklar:

TGK Katkı Maddeleri Yönetmeliği – Mevzuat.gov.tr
Food.gov.uk
Fao.org
Fda.gov
Codexalimentarius.net