Fesleğen Tohumlarında Bir Çok Sağlık Yararı Var

Fesleğen tohumları, tatlı fesleğen bitkisinin ( Ocimum basilicum ) küçük siyah tohumlarıdır . Günümüzde chia tohumları gibi söylenmesi dahi havalı gıdalar popüler olurken fesleğen tohumları geleneksel olarak hem Ayurveda hem de Çin tıbbında sindirim problemleri için kullanılırmış.

Fesleğen tohumları sık sık Batı ve Güney Asya’nın popüler bir içeceği olan Sharbat ve Hindistan’dan gelen soğuk bir tatlı olan falooda yapmak için kullanılır. Fesleğen tohumları sıvıya batırıldığında jelatinimsi incilere dönüşür

Tatlı fesleğen tohumu ise Sabja tohumu veya tukmaria tohumu olarak da adlandırılır. Bir çorba kaşığı fesleğen tohumu (13 gram) kalsiyum için Günlük Referans Miktarının yüzde 15’ini ve demir ve magnezyum için RA’nin yüzde 10’unu içerir .


Vücuda Alınan Fesleğenin Başlıca işlevleri

Kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığınız ve kas fonksiyonunuz için, demir ise kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliği varsa, fesleğen tohumları tam size göre.

Fesleğen tohumları aynı zamanda veganlar veya süt ürünleri yiyemeyenler için harika bir demir ve kalsiyum kaynağıdır. Müsilaj , kaygan, tohumları çevreleyen jöle benzeri madde, fesleğen tohumları suya maruz kaldığında oluşur. Aloe vera ve bamya gibi diğer bitkiler de müsilaj içerir.

Geleneksel tıpta, fesleğen tohumları  ishal , hazımsızlık ve ülser tedavisinde kullanılır. Müsilajın sindirim sistemini kapladığına ve sindirimi iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bazı iddialara göre de fesleğen tohumlarının gazı ve kabızlığı azalttığını söylenmektedir.

Biyomedikal ve Farmakoterapi dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir çalışmada, fesleğen tohumlarının kan şekeri düzenleyici özellikleri olduğu bildirildi. Fesleğen tohumlarından elde edilen sulu bir öz, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı oldu ve diyabetli sıçanların vücut ağırlığını geliştirdi. Fesleğen tohumlarının diğer sağlık yararlarını belirlemek için ileri çalışmalar gerekli olsa da, bu çalışmanın bulguları umut vericidir.


Fesleğen tohumları nasıl kullanılır?

Fesleğen tohumlarını çevrimiçi mağazalardan satın alabilirsiniz; Hint, Orta Doğu veya Tayland marketlerinde kolay ulaşılabilir olsa da ülkemiz pazarında da mevcuttur. Aktarlar ise bu gıdayı kolay bulabileceğiniz bir yerdir.

10 dakika boyunca suda bekletilmiş tohumlarını bir bardak suya bir çay kaşığı gelecek şekilde tüketebilirsiniz. İyi bir lif kaynağını tüketmiş olursunuz. İçmeden evvel tortulardan arındırmanız damak tadı bakımından oldukça iyi bir hareket olacaktır.

Bir bardak Hindistan cevizi sütü iki yemek kaşığı fesleğen tohumunu bir gece soğutarak güzel bir puding elde edebilirsiniz. Tadını geliştirmek için pudinge; taze meyveler ve bal ekleyebilirsiniz.

Serinletici bir yaz içeceği hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı fesleğen tohumu, biraz bal (veya seçtiğiniz doğal bir tatlandırıcı), yarım limon suyu ve bir bardak soğuk su. Tarif bu kadar kolay. Taze fesleğen yaprakları ile de bu içeceğinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça hafif ve ferahlatıcı bir içecek olacaktır.

Fesleğen tohumlarını içeceklerinize de ekleyebilirsiniz. Hatta yaptığınız salatalara ve hatta yoğurdunuza da ekleyebilirsiniz.

Bu tariflerle bağışıklık sisteminizi destekleyip midenizin güldüğünü hissedeceksiniz.Kaynak:

MindBodyGreen.com
Healthline.com
Food.news