E 472 Yağ asitlerinin mono ve digliserit Esterleri

Bir çok besin öğesinde kaşımıza E 472 kodu yerinde uzun uzadıya özel adıyla kullanılır, ürün içeriği okuyan bilinçli tüketicilerde kafa karışıklığına sebep olur. Peki nedir bu mono ve digliserit esterleri? Nerelerde bulunur? Nasıl elde edilir? E 472 helal midir? E 472 vegan ve vejetaryenler tarafından tüketilebilir mi?

Yağ asitlerinin mono ve digliserit esterleri, son ürün asit esterinin adına göre 5 alt sınıfa aşağıdaki şekilde ayrılmaktadır.

  • E472a  – Mono- ve di-gliseritlerin asetik asit esterleri
  • E472b – Mono- ve di-gliseritlerin laktik asit esterleri
  • E472c – Mono- ve di-gliseritlerin sitrik asit esterleri
  • E472d – Mono- ve di-gliseritlerin tartarik asit esterleri
  • E472e – Mono- ve di-gliseritlerin diasetiltartarik asik esterleri
  • E462f – Mono- ve di-gliseritlerin karışık esterleri (tartarik, asetik)E 472 teknik özellikleri

Sınıfı: Emülgatör ve stabilizatör

Helal mi? Belki  . Esas olarak bitkisel yağlar kullanılmasına rağmen, hayvansal yağların (domuz eti dahil) kullanımı göz ardı edilemez. Bu yüzden Müslüman ve Yahudi gruplar  kaynağın bitkisel olması kaydına dikkat ederler. Ancak kimyasal olarak hayvansal da olsa bitkisel de olsa aynıdır.

Yağ Asitleri Tuzları veya Esterleri Yağ kaynağı soya yağından geliyorsa Helal’dir. Eğer domuz yağından geliyorsa, o zaman Haram. Eğer zabiha etinden değilse, Helal değildir.

Vejetaryenler Tüketebilir mi? Belki  Bitkisel kaynakların yanında hayvansal kaynaklardan da elde edildiğinden vejetaryenler kaçınmaktadır. Soyadan elde edilen E 472 uygundur. Bu yüzden gelen olarak E472 içeren ürünlerin etiketinde menşe belirtilmesi ve “Vejetaryenler için uygundur” etiketi taşıması kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Hayır  Bilinen olumsuz bir etkisi yoktur ancak daha az sıklıkla ishal, susuzluk, baş dönmesi ve zihinsel karışıklığa neden olabilir.

Ürünler önce tek tek asitlere ve yağlara parçalanır. Vücut normal asitleri ve doğal yağa özgü bütün bileşenleri metabolize eder. Zaten normal yağ sindirildiği zaman mono- ve digliseritlerin bileşenleri vücutta normal bir şekilde üretilir

Nerelerde Kullanılır ?:  Yiyeceklerde, giysilerde, kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Hangi gıdalarda karşınıza çıkacağını öğrenmek için Gidacikafasi.com’un ürün incelemelerini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl Üretilir ?: Yağ asitleri esas olarak bitki kökenlidir, fakat aynı zamanda hayvansal kaynaklı yağlardan da elde edilebilmektedir. Yağ asitleri esas olarak bitki kökenlidir, fakat aynı zamanda hayvansal kaynaklı yağlar da kullanılabilir. Sentetik olarak elde edilmektedir ve basit bir kimyasal tepkime olan esterleşme ile elde edilir.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

E472a: Mono- ve di-gliseritlerin asetik asit esterleri
E472b: Mono- ve di-gliseritlerin laktik asit esterleri
E472c: Mono- ve di-gliseritlerin sitrik asit esterleri
E472d: Mono- ve di-gliseritlerin tartarik asit esterleri
E472e: Mono- ve di-gliseritlerin diasetiltartarik asik esterleri
E462f: Mono- ve di-gliseritlerin karışık esterleri (tartarik, asetik)

  • Taşıyıcı katkı maddesi olarak kullanılabilir. E472a, E472c, E472e; Renklendiriciler ve yağda çözünen antioksidanlar için taşıyıcıdır.
  • Enzim preparatlarında, içecekler dahil son ürünlerde maksimum quantim satis miktarı bulunabilir.Hemen hemen bütün besinlerde kullanılabilir.
E kodu Kullanılan ürün Sınır değer (mg/l veya mg/kg) Açıklama istisna
E 472c – Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri Temel olarak susuz katı ve sıvı yağlar (sade yağ hariç) quantum satis sadece  pişirme ve/veya kızartma amaçlı veya sos/gravy (genellikle et suları ile hazırlanan sos) hazırlamak amacıyla
E 472a- Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin asetik asit esterleri Ön pişirme yapılmış veya işlenmiş tahıllar quantum satis sadece yarı pişmiş pirinç
E 472c – Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri Bebek Formüllerinde 7500 E 322, E 471,E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır. sadece toz olarak satıldığında kullanılabilir.
E 472c – Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri Devam Formüllerinde ve küçük çocuklar için gıdalarda 7500 E 322, E 471, E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır. Toz Formlarında
E 472c – Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri Devam formüllerinde ve küçük çocuklar için gıdalarda 9000 E 322, E 471, E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır. sadece sıvı olarak satılan ve kısmen hidrolize olmuş protein, peptit veya amino asit içeren ürünler
E 472a, E 472b, E 472c Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları 5000 E 471, E 472a, E 472b ve E 472c adlı katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılmasına izin verilir sadece bisküviler ve gevrekler/peksimetler,tahıl bazlı gıdalar, tahıl bazlı olmayan ek gıdalar
E 472c – Yağ asitlerinin mono- ve digliseritlerinin sitrik asit esterleri Kakao ve kakao ürünleri ile çikolata ve çikolata ürünlerinde Quantim satis
E 472a, E 472d, E 472e, E 472f Hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilen ürünler Quantim satis
Kaynak

TGK Katkı Maddeleri Yönetmeliği – Mevzuat.gov.tr
Food.gov.uk
Fao.org
Fda.gov
Codexalimentarius.net

Fotoğraf: Fancycrave.com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı