E 322 Lesitin

Doğal Emülgatör olarak gıdalarda sıklıkla karşımıza çıkan E 322 Lesitin; mercek altında. Neden ve hangi gıdalarda kullanılabilir? Helal midir? Vegan ve vejetaryen tüketiciler için uygun mudur?

Öncelikle Emülgatör tanımını açmak isteriz, su ve yağ gibi birbirinde karışmayan maddelerin bir arada durmasını sağlayan maddelere emülgatör denilmektedir. Lesitin ise her canlı organizmada bulunan, bütün hücrelerdeki hücre duvarlarının parçası olan, bir grup bileşiği genel adıdır. Yumurta akında ve soyada doğal olarak bulunduğundan hammadde olarak genelde bu iki ürün kullanılır.


E 322 Lesitin Teknik Özellikleri

Sınıfı: Emülgatör 

Helal mi? Evet  . Lesitin, gıda ürünlerinin imalatında kullanıldığı biçimde, soya DNA’sı içermez. GDO’ya taraflı duran helal otoritelerine göre bu durumdan dolayı helal kabul edilmektedir.

Vejetaryenler  ve Veganlar Tüketebilir mi? Belki : Soyadan elde edilen lesitin vejetaryen ve veganlar için uygundur. Ancak yumurta tüketmeyen veganlar için yumurtadan ya da başka bir hayvansal kaynaktan elde edilmiş lesitin uygun değildir.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Evet  Soya bazı durumlarda besin intoleransına neden olabilmektedir. Kuvvetli allerjenlerden yumurta ve yer fıstığı da lesitin kaynağıdır. Bulaşanlar yönetmeliği gereği bakıldığında alerjik reaksiyonlara neden olabileceği düşünülebilir.

Lesitin, ekstrakte edildiği gıdadaki protein kalıntılarını içerebilir. Bu, soya, kolza, yumurta veya ayçiçeği tohumlarına karşı oldukça hassas olan alerjik kişilerin lesitine tepki gösterebilecekleri anlamına gelir. En yaygın alerjenik gıdalardan elde edilen lesitinlerin kökeni gıda etiketlerinde mevzuat gereği belirtilmelidir.

Nerelerde Kullanılır ?:  Özellikle Makarnalarda kullanılmaktad.(Ürün içcelemesi okumak için tıklayın) Yiyeceklerde genel olarak kullanılabilmektedir. Bebek ve çocuk ürünlerinde sınırlama getirilmiştir.

Margarin, çikolata, mayonez, süt tozu, patates cipsi, pudingler, kahvaltı gevrekleri içindeki yağların kombinasyonuna izin vermek için kullanılır

Nasıl Üretilir ?: Lesitin, öncelikle yağ içeren bitkilerden ve  soya fasulyesinden elde edilir. Kolza tohumu, mısır, ayçiçeği ve yer fıstığından daha az değerli verim elde edilebilir. Yağ değirmeninde işleme sırasında soya fasulyesi, protein bakımından zengin yem ve yağ bileşenine ayrılır. Soya fasulyesi kütlesinden ekstrakte edilen ham lesitin birkaç Adımda saflaştırılır. Lesitin, gıda ürünlerinin imalatında kullanıldığı biçimde, soya DNA’sı içermediğinden, lesitin preparasyonunun üretiminde GDO soya fasulyesinin kullanılıp kullanılmadığı tespit edilemez.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

Genel olarak gıda maddelerinde quantim satis yöntemiyle kullanımına izin verilen lesitin, içecek ve enzim preparatlarında da kullanılabilir.

Renklendirici ve antioksidanlarla taşıyıcı katkı maddesi olarak kullanılabilir. Quantim satis miktarınca meyveler için parlatıcı ajanlarda da kullanılabilir.

Diğer ürünlerde kullanımı ve sınırlandırmaları için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz

 

ÜRÜN ADI MAKSİMUM MİKTAR (mg/l veya mg/kg) AÇIKLAMA SINIRLANDIRMA/ İSTİSNA
Süt ve süttozu quantum satis
Temel olarak susuz katı ve sıvı yağlar 30000 Zeytinyağ Hariç
Ön pişirme Yapılmış Makarna quantum satis
Pain courant français; Friss búzakenyér, fehér és félbarna kenyerek quantum satis
Bebek Formülleri 1000 E 322, E 471,E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır.
Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları 10000 sadece bisküviler ve gevrekler/peksimetler, tahıl bazlı gıdalar, tahıl bazlı olmayan ek gıdalar
Kakao ve Çikolata quantum satis
Makarna quantum satis
Devam Formüllerinde 1000 E 322, E 471, E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır.
Küçük Çocuklar için diğer gıdalar 10000 E 322, E 471, E 472c ve E 473 kodlu gıda katkı maddelerinin birden fazlası bir gıdaya ilave edilirse, bu maddelerin herbiri için gıdada bulunmasına izin verilen maksimum miktar, gıdaya eklenen diğer maddelerin miktarı kadar oransal olarak azaltılır. Asitlendirilmiş sütlerin üretiminde, patojen olmayan L(+)-laktik asit üreten kültürler kullanılabilir.Kaynak:

TGK Katkı Maddeleri Yönetmeliği – Mevzuat.gov.tr
Food.gov.uk
Fao.org
Fda.gov
Codexalimentarius.net

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı