Pis E.Coli İkiyüzlü Çıktı

Kyushu Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada, sığırlardan gelen E. coli’nin insanlarda gıda zehirlenmesine neden olurken sığır bağırsaklarında hayatta kalmayı iyileştirdiği ortaya çıktı.

E.coli bakterisi gıda zehirlenmesinin en bilinen nedenlerinden biridir.  E. coli‘nin bir çok çeşidi vardır ve bağırsaklarımızda sürekli olarak ikamet etmektedir. Bununla birlikte, gıdalara bulaşmasıyla zararlı hale gelen E.coli suşlarıyla insanda ağır hastalıklara, kusmaya ve ishale yol açabilir.

Araştırmaya liderlik eden Kyushu Üniversitesi Bakteriyoloji Anabilim Dalı Doçenti Yoshitoshi Ogura, “En etkili koruyucu önlemleri geliştirmek için bakterilerin kaynağı ve yaşam koşulları hakkında derinlemesine bir araştırmaya ihtiyacımız var” demekte. “Sığırların uzun süredir gıda zehirlenmesine yol açan ana E. coli kaynağı olduğu düşünüldüğü halde , tehlikeli formların neden sığırlarda görünmeye devam edeceği belirsizdir”şeklinde de açıklamaktadır.Ogura’nın grubu, Japonya ve Fransa, Belçika ve ABD’deki araştırmacılarla işbirliği içinde altı kıtaya yayılmış 21 ülkeden sığır ve insanlardan toplanan E. coli bakteri genetiğini araştırmak suretiyle bu soruya cevap vermeye çalıştılar.

Genome Research dergisindeki yeni sonuçları açıklanan yayında yazar Yoko Arimizu, “Bugüne kadar, sığırlarda E. coli’nin genom sekanslarının sınırlı sayıda raporları vardı, bu yüzden bu boşluğu doldurmamız gerekiyordu” diyor .

En fazla sayıda örnek Japonya’dan gelmekle birlikte, diğer bölgelerden gelen suşlar, örneklem grubunun iyi bir çeşitliliğine işaret eden özellikler sergilemiştir.

Bakterilerin genetik özelliklerine dayanarak, araştırmacılar genel olarak E. coli’nin farklı suşlarını iki gruba ayırabilirler; bunlardan biri öncelikle insanlardan ve diğerleri de sığırlardan elde edilen bakterilerden oluşur.

Sığır Kaynaklı E.Coli insanlarda zehirlenmeye yol açarken, sığırlarda yaşama katkıda bulunuyor.

Aynı analizi, hastalığa neden olduğu bilinen klinik olarak elde edilen E. coli’ye uygulayan araştırmacılar, bağırsak sorunlarına neden olan suşların çoğunun sığırlarla ilişkili gruba ait olduğunu bulmuşlardır.

Sığırlardan alınan numunelerin çoğu, Shiga toksinin üretimi gibi gıda zehirlenmesine yol açanlara benzer özellikler sergilemiştir. Bu özellikler genel olarak sığırlarda hastalığa neden olmamakla birlikte,  yaşam için faydalı olduğunu göstermektedir.

Ogura, “ Bu hastalık üreten özellikleri, bir sığır bağırsağında yaşamaya daha iyi uyum sağlamak için korumak veya güçlendirmek için baskı yapıldığı sürece, gıda zehirlenmesine yol açan yeni E. coli varyantlarının ortaya çıkmaya devam etmesi muhtemel” demektedir.

E.Coli Sığır bağırsağında bakterilerle beslenen organizmalardan korumaya çalışırken sığırların yaşam döngüsüne de katkıda bulunuyor. Ancak aynı E.coli insanda bir çok zehirlenme vakasına neden oluyor. İki yüzlü E.coli’nin bu davranışının altında yatan nedenleri ve yeni çözümleri bulmak için çalışmalar ve araştırmalar devam ediyor.


Dergi Referansı :

  1. Yoko Arimizu, Yumi Kirino, Mitsuhiko P. Sato, Koichi Uno, Toshio Sato, Yasuhiro Gotoh, Frédéric Auvray, Hubert Brugere, Eric Oswald, Jacques G. Mainil, Kelly S. Anklam, Dörte Döpfer, Shuji Yoshino, Tadasuke Ooka, Yasuhiro Tanizawa, Yasukazu Nakamura, Atsushi Iguchi, Tomoko Morita-Ishihara, Makoto Ohnishi, Koichi Akashi, Tetsuya Hayashi, and Yoshitoshi Ogura. Large-scale genome analysis of bovine commensal Escherichia coli revealed that bovine-adapted E. coli lineages are serving as evolutionary sources of the emergence of human intestinal pathogenic strainsGenome Research, 2019 DOI: 10.1101/gr.249268.119
  2. Kyushu University. “Adaptation to life in cattle may be driving E. coli to develop harmful features: Origin of E. coli strains that cause food poisoning.” ScienceDaily. ScienceDaily, 22 August 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190822130441.htm>.

Fotoğraf: Angele J adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı