Güçlü Saçlar, Temiz Ten ve dahası: Biotin (Vitamin-B7)

 

Biotin son zamanlarda oldukça popüler. Parlak saçlar, göz kamaştırıcı cilt ve genel olarak sağlıklı yaşam vaat eden çok sayıda sağlık ve güzellik reklamında önemli yer teşkil ediyor. Biyotin takviyeleri eczanelerde bulunurken, biyotin sağlayabilen birçok yiyecek vardır. Biotin sadece saçlar için iyi değil, aynı zamanda birçok sağlık yararı da  sunar .

Biotin sağlık yararları

Biyotin B kompleks bir vitamindir ve B7 olarak adlandırılır. Kimi zaman H vitamini olarak da karşımıza çıkar. Bu vitamin vücudun karbonhidrat, yağ ve proteini metabolize etmesine ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Biyotin ayrıca cilt, tırnak, kıl, sinir ve karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. İşte biotin’in yaptığı diğer şeyler. (İlgili: Yaşınız ilerlerken: “B vitaminleri” sizi korur!)

 • Metabolizmayı destekler : Biyotin metabolizmada hayati bir rol oynar. Amino asitlerin ilk sindiriminde bir enzim olarak işlev görür. Biyotin ayrıca karbonhidrat ve yağ gibi diğer besinlerin sindirimi ve emilimine de yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü azaltır : Hayvan çalışmaları, biyotin’in düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Aşırı yağ emilimini azaltarak, kötü kolesterolün kan dolaşımına girmesini önler. Yüksek düzeyde kötü kolesterol , kalp-damar hastalıkları ve felç riskini artırabilir .
 • Kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur : Biyotin, krom ile eşlendiğinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Diyabet / Metabolizma Araştırma ve İncelemesinde yayınlanan bir araştırmada, biyotin ve kromla takviyenin obez hastaların kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabileceği gösterildi. Diğer çalışmalar da biyotin eksikliğinin bozulmuş glukoz toleransı ve azalmış glikoz kullanımına yol açtığını göstermiştir.
 • Böbreküstü bezi ve tiroid fonksiyonlarını düzenler: Biyotin tiroid ve böbrek üstü bezlerinin düzgün işlemesi için gereklidir. Biyotin eksikliği, kişinin ruh halini, kilosunu, uykusunu ve enerjisini etkileyen hormonal dengesizliğe yol açabilir.
 • Nöropatiyi önler : Biyotin, piruvat karboksilaz enziminin aktivitesini etkiler. Yetersiz miktarda biyotin piruvat seviyesini yükselterek sinir hasarına neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre, biyotin diyabetik kişilerin diyalizin neden olduğu sinir hasarını azaltmada yardımcı olabilir .Doğal biyotin kaynakları

Biotin çeşitli yiyeceklerde bulunur. Meyve, sebze, kuruyemiş ve hayvansal ürünlerde bulunur. Biyotin bakımından zengin gıdalardan bazı örnekler:

 • Pazı – Bu yeşil yapraklarını tükettiğimiz sebze, en zengin bitki bazlı biyotin kaynaklarından biridir. Bu çok yönlü yeşil, biyotin seviyelerini artırmak için yemeklere ve salatalara eklenebilir.
 • Badem  –  Badem , yüksek seviyelerde biyotin içerir. Çiğ, tuzlanmış veya kızartılmış olarak tadını çıkarabilirsiniz. Yoğurt ve salatalar da mükemmel bir aroma kaynağı olduğunu unutmayın.
 • Havuç  – Bu sağlıklı sebze A vitamini ve biyotin bakımından zengindir. Havuç , kızartma ya da yahni gibi çeşitli mutfak terkiplerinde kullanılabilir.
 • Avokado – Tek bir avokado , altı grama kadar biyotin içerir. Bu meyve, makarna ve sandviçler için harika bir bileşendir. Avokado ayrıca lezzetli smoothie’ler haline getirilebilir.
 • Yumurtalar  – Pişirilmiş tavuk yumurtalarının sarısı yüksek miktarda biyotin ve diğer besinleri içerir. Günlük yumurta tüketimi, azalmış kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılıdır .
 • Soğuk su balığı  – Halibut, ringa balığı, sardalye, ton balığı ve alabalık gibi soğuk su balıkları bol miktarda biyotin içerir. Bunları tüketmek, omega-3 yağ asitlerinin alımını da arttırır.
 • Süt  – İnek ya da keçi sütü içmek vücutta biyotin seviyesini artırabilir. Süt ayrıca güçlü diş ve kemik oluşumuna yardımcı olan mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır .
 • Meyveler  –  Çilek , yaban mersini ve ahududu sadece büyük antioksidan kaynakları değil aynı zamanda biyotin bakımından da zengindir. Besin içeriğini arttırmak ve lezzetini arttırmak için sade yoğurtla karıştırılabilirler.Kaynak: 

FoodsForBetterHealth.com
Food.news
OnlineLibrary.Wiley.com

Fotoğraf: Gratisography adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı