Kilo Kaybı İçin Mükemmel İkili; Bal ve Tarçın

Bal ve tarçın, çeşitli sağlık yararları sağlayan süper ürünlerdir. Bal, antimikrobiyal, bağışıklık arttırıcı ve iyileştirici özellikleri ile  iyi tanınır. Tarçın ise antioksidan ve antienflamatuar özellikleriyle de oldukça değerlidir. Ancak işte bu ikisinin yapabileceği başka bir şey var: Birlikte tüketildiğinde, bal ve tarçın insanların kilo vermesine yardımcı olabilir .

Tarçın ve balın sağlık yararları

Tarçın , tarih boyunca bilinen bir baharattır. Mısır firavunlarından bu yana yemek için kullanılıyor. Günümüzde, çeşitli amaçlar için kullanılan iki tür tarçın vardır:  “gerçek” tarçın olarak adlandırılan Seylan tarçın ve daha yaygın olarak kullanılan cassia tarçın . Seylan tarçını ile cassia tarçını düzenli olarak tüketildiğinde sağlığa daha faydalı olduğu düşünülmektedir.
Çalışmalara göre, tarçın kan şekeri stabilize ve sindirim artırma yeteneğine sahiptir. Tarçın ağaçlarının kabuğu ve uçucu yağlarında bulunan cinnamaldehit adı verilen bir bileşik , kilo yönetimi için etkili, doğal yardımcı bir maddedir.

Metabolizmayı iyileştirilmesinin yanı sıra, tarçın diğer sağlık yararlarını şöyledir:

 • Güçlü antioksidan aktivite
 • Anti-enflamatuar özellikler (iltihaplarla savaşan)
 • Kolesterol ve kan basıncının düşmesi
 • Geliştirilmiş insülin duyarlılığı
 • Anti-diyabetik etki
 • Nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma
 • Kanser karşıtı aktivite
 • Anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal özellikler

Bal ise aslında doğal bir tatlandırıcıdır ve rafine şekere sağlıklı bir alternatiftir . Tarçın gibi, balın da uzun bir kullanım tarihi vardır. Kutsal kitaplarda sıklıkla geçer ki Kur’an’da “Arı” suresi dahivardır. Hatta İncil’de sıklıkla geçen bir kelimedir. Bal geleneksel ilaçlarda önemli bir besin ve bileşen olarak kabul edilir . Genellikle, çeşitli ilaçlar yapmak için diğer şifalı otlarla karıştırılır. Bal, depolanan yağın sindirimini artırarak ve iştahı bastırarak ağırlığı azaltmaya yardımcı olur.
Araştırmalar, balın mikrobik – bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlara karşı etkili kılan güçlü fitokimyasallar içerdiğini göstermektedir. Bu fitokimyasalların da kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilme kabiliyetine katkıda bulunduğu söylenir .  Saf, organik veya çiğ bal kullanımına bağlı diğer  sağlık yararları ise:

 • Gelişmiş bağışıklık sistemi,
 • Daha hızlı yara iyileşmesi,
 • Geliştirilmiş atletik performans,
 • Soğuk algınlığı ve grip semptomlarından kurtulma,
 • Kan şekeri düzenleme,
 • Anti-mikrobiyal özellikler,
 • Gelişmiş hafıza,
 • Antioksidan ve anti-kanser aktiviteleri şeklinde sıralanabilir.

Bal ve tarçın ağırlığı azaltmak için nasıl çalışır?

Tarçın ve bal, kilo kaybını destekleme konusunda mükemmel bir çift oluşturur . Sabahları aç karnına alındığında ve dengeli bir diyet ve uygun egzersizle birlikte alındığında, bal ve tarçın vücut ağırlığınız için harikalar yaratabilir. Şöyle ki;

Sindirimi artırır ve metabolizmayı hızlandırır.

Bal ve tarçın, hazımsızlığı önleyen ve ağır öğünleri sindirmenize yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca , sindirim sisteminizin sağlıklı ve optimum şekilde çalışmasını sağlayarak tıkanan bağırsakları temizler ve bağırsak hareketlerini düzenlerler. İki yemek kaşığı bal yemekten önce bir tutam tarçın tozu ile birlikte alınması asiditeyi hafifletebilir ve bu faydaların tadını çıkarmanıza izin verebilir. Alternatif olarak, uyumadan yarım saat önce bir bardak tarçınlı bal çayı içmek vücudunuzda yağ birikmesini önler.

Yağların yanmasını teşvik etmek için glikoz ve insülin seviyelerini kontrol ederler.

Tarçın ve bal kan şekeri düzenleyicileridir. Kan şekeri seviyesi normal olduğunda, vücudun insülin üretmesi gerekmez. İnsülin, sindirim sırasında glikozu emmesi için kas, yağ ve karaciğer hücrelerini uyarır  . Bu hücreler, sırayla, enerji için glukoz kullanır veya daha sonra kullanmak üzere depolanması için yağa dönüştürür. İnsülin üretimini dolaylı olarak önleyerek tarçın ve bal, glikozun yağa dönüşmesini ve ardından depolanmasını durdurur. Bu aynı zamanda depolanan yağın yakıt için yanmasını da teşvik eder ve sonuçta daha zayıf bir gövdeye yol açabilecek isteklerinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Yağ yakma sürecini hızlandırmak için, geceleri bir bardak tarçınlı bal çayı için.

Tarçın ve bal, vücuda birden fazla şekilde yarar sağlayabilir. Doğru kullanıldığında , kilonuzu yönetmenize ve korumanıza yardımcı olabilirler . En iyi sonucu almak için, sabah kahvaltısından önce, öğünler arasında, egzersizden önce ve gece uyumadan önce tarçın ve bal tüketin; mutlu hissedin…Kaynak:

ScienceDirect.com
Healthline.com
OnlineLibrary.Wiley.coM
NovakDjokovicFoundation.org
Food.News

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı