Ağır Metal Tehlikesine Dikkat! Adında dahi bir ağırlık var! (Elif Yılmaz Yazdı)

Menşei belirsiz oyuncaklardan, mutfaktaki tencere ve tavalara kadar evdeki birçok eşya ve bir çok gıda ağır metal zehirlenmesi için risk oluşturuyor. Ağır metaller dokularda birikerek organ kaybından kansere kadar ilerleyen bir dizi sağlık sorununa yol açabiliyor. Sinsice ilerleyen Ağır metallerle ilgili olarak malzemelerinizin güvenliğine ve kalitesine en son ne zaman baktınız?

HACCP (tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları) programı ve Global Gıda Güvenliği girişimi standart sertifikasını eline alan firmalarda ,en son ne zaman ağır metallerin içeriği ,güvenliğine ve kalitesine bir göz attınız?
Merak etmeyin. İşte dikkat edilmesi gereken yüksek riskli malzemeler için bir hile listesi…

1.İlk olarak çikolata

Ağır metal endişesi: Kadmiyum

Berkeley Wellness’ye göre, kadmiyum doğal olarak toprakta bulunur -örneğin volkanik aktivite, orman yangınları ve kayaların ayrışması sonucu-ve kakao da dahil olmak üzere birçok bitki tarafından alınır. Ayrıca, topraktaki kadmiyum, bazı pil ve fosfatlı gübre üretiminde de kullanılır.

Bu konuyla ilgili 2016 yılında, Amerika da yapılan bir araştırmada, 50 çikolata ürününün 35’inin test edildiğini gösteren sonuçlar yayınladı, ve tüketicilerin Kaliforniya’nın güvenli içme suyu ve toksik uygulama Yasasına göre belirlenen seviyelerin üzerinde kurşun ve kadmiyuma maruz bırakıldığını göstermiş oldu.Bu ülkemizde yapılan bir araştırma değil dediğinizi duyar gibiyim evet ama kakaoyu ithal aldığımızı düşünürsek aklınızda bir soru yaratmak amacıyla bir örnek olabilir. Bu konuda Özellikle firmaların kakao satın alımların da dikkat etmesi gerekiyor.Döviz bazlı hammaddesi olan çikolatanın ucuza satılması da sizde bir soru işareti uyandırsın ve Firmaları ,ürün etiketlerini inceleyelim.

Sonuçta bilinçli tüketicinin talepleri arttıkça zamanla üreticinin de bu yolda ilerleyeceğine inanıyoruz.


2.Pirinç ve pirinç bazlı malzemeler

Ağır Metal: arsenik
Arsenik yer kabuğunda bulunan doğal bir elementtir .Bu elementin ortaya çıkması arsenik içeren kayaların veya madenlerin erozyonu, volkanik patlamalar ile olabilir. Aynı zamanda madencilik çalışmaları, tarımsal ilaçlamalarda da bu element ortaya çıkabilir.

2012 yılında, Dartmouth bir çalışma yayınladı ve kahverengi pirinç şurubu ile tatlandırılmış gıdalarda yüksek düzeyde arsenik açığa çıktı.

Arsenik gıdaya yetiştiği topraktan ya da üretimde kullanılan suyun içeriğinden ve kullanılan zirai ilaçlardan dolayı ürünlere geçebilmektedir.

Uzun süre arsenik maruziyeti çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. FDA’nın yaptığı açıklamaya göre pişirme teknikleri pirinçte bulunan arsenik miktarını etkilemektedir. Pirinç pilavı pişirirken makarna yapmaya benzer bir yöntem uygulamak pirinç içerisinde bulunan bu maddenin miktarını önemli ölçüde azaltmıştır (1 oran pirinç 6 oran su veya 1 oran pirinç 10 oran su şeklinde). Aynı zamanda pirinci uzun süre suda bekletmek zararlı maddelerin arınması için oldukça önemlidir.
Ağır metallerin tehdit olabildiği pirinç ve pirinç unu ürünlerini Bu yüzden bebek ve gelişimi devam eden çocuklarda sürekli kullanımını önermiyoruz.

3.balık bazlı malzemeler

Ağır Metal endişe: cıva

Harvard Health’ye göre, balık mükemmel bir protein kaynağıdır ve sağlıklı yağları kardiyovasküler hastalığa karşı korur. Bununla birlikte, neredeyse tüm balık ve kabuklu deniz hayvanları, zehirli bir metal olan cıva izleri içerir. Küçük balıklar büyük balıklar tarafından yenir, cıva konsantrasyonları artar,böylece büyük, yırtıcı derin okyanus balıklarında en yüksek seviyelere çıkar. Küçük balık tüketimi bu riski azaltsa da denizlerimizdeki kirlenmeyi de göz önünde bulundurmamız gerekiyor.
Peki siz Balığı direk mi tüketiyorsunuz yoksa balık yağı ile güçlendiriyor musunuz? Eğer balık yağını kullanıyor olsanızda bu riskden kurtulmuş sayılmazsınız. İçeriği temiz güvenilir takviyeleri kullanmalı ve genelde tüketim için küçük yüzey balıklarını tercih etmelisiniz.


4.Baharatlar

Ağır Metal endişe: kurşun

Ekim 2018’de Michigan’daki bir çocuğa kurşun zehirlenmesi teşhisi kondu. Yapılan araştırma sonucuna göre zehirlenmeyi muhtemelen yemeklerde kullandıkları köri tozuyla ilişkilendirildi.Bu soruşturma nedeniyle geri çağrılan bir dizi köri tozu oldu. Siz Yemeklerinizi köri tozlarıyla lezzetlendiriyor musunuz?
Baharatların tarihine, menşeine ve her zaman güvenilir yerlerden almanızı öneririz. Baharat deyip geçmeyin ve özellikle son tüketim tarihi geçmiş baharatı da kullanmayın.

5.Su

Ağır Metal endişe: kurşun
Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre 250 ml’lik plastik ambalajlı su örneklerinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları baryum, kurşun ve stronsiyum oldu.
Sağlık bakanlığının açıklamasında “Ruhsatlandırdığımız tüm su markalarının kurşun ve baryum değerleri mevzuat limitlerine uygun” denildi.
Türkiye’de ambalajlanarak piyasada satışa sunulan suların, kaynak ve içme suları ile doğal mineralli sular şeklinde iki sınıfa ayrıldığı belirtilen açıklamada,
Ambalajlı sular, söz konusu yönetmelik hükümleri doğrultusunda, tesis ve üretim izni olmak üzere iki aşamalı süreci içeren prosedür çerçevesinde ruhsatlandırıldığı ve içme sularında böyle bir metal riskinin olmadığını belirtti.
Kirlenen kaynak suları,üreticilere ve denetimlere olan güven azalmasını düşünürsek içtiğimiz suları da irdelemek zorunda kalacağız maalesef.Kaynakça:
https://www.newfoodmagazine.com/article/91758/top-5-high-risk-ingredients-when-it-comes-to-heavy-metals/

Fotoğraf: Clem Onojeghuo from Pexels