Arpa, Keten Tohumu ve Pirinç Kepeği; Nutrasötik Kaynaklarıdır?

Nutrasötikler uzun zamandır bilimsel çalışmaların ve tartışmaların odağı olmuştur. Genellikle ilaçtan daha fazla yiyecek olarak kabul edilir. Diğer taraftan, doğal olarak oluşan bu maddeler, çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olabilecek beslenme ve tıbbi özelliklere sahiptir.  “Hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde sağlığa yararları bilimsel olarak ispatlanmış, toksik olmayan,  gıda ekstresi” olarak tanımlanır.

Hindistan’daki Sant Longowal Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar,  gıda ürünlerine nutrasötiklerin eklenmesinin, genel sağlığı teşvik edebilecek güvenli fonksiyonel gıdaların geliştirilmesine yol açabileceğine inanıyor; bu nedenle, ürünlerden insan sağlığına faydalı olduğu bilinen maddeleri izole ettiler ve güvenliklerini potansiyel gıda katkı maddeleri olarak test ettiler. Yaptıkları çalışmada  Gıda İşleme ve Koruma Dergisi( Journal of Food Processing and Preservation) , karakterize Arpa unu, keten tohumu ve pirinç kepeği yağından ekstrakte edilen nutrasötikler, bitkisel bileşenler için güvenli olduğunu gösterdi.


Ekinlerden elde edilen nutrasötikler böcek ilacı veya bakteri ile lekelenmez

Araştırmacılar, arpa unu, keten tohumu ve pirinç kepeği yağını kaynak olarak kullandılar. Altı sıralı, gövdesiz bir arpa çeşidinden beta-glukan liflerini, keten tohumundan bir lignan konsantresini ve pirinç kepeği yağından bir gama orizanol konsantresini izole ettiler. Bu nutrasötikler, olağanüstü sağlık ve tıbbi faydalar sunabilir. Örneğin, çözünen diyet lifi beta-glukan, kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur  . Bu arada, keten tohumundan elde edilen liganlar bağırsak bakterileri tarafından hormona bağlı kanserlerin, osteoporozun ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine katkıda bulunan kimyasallara dönüştürülür . Pirinç kepeği yağından elde edilen gamma oryzanol, doğal antioksidanların bir karışımıdır ve yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca  menopoz ve yaşlanma semptomlarını hafifletir.

Araştırmacılar, çeşitli analitik yöntemler kullanarak, seçtikleri gövdesiz arpa çeşitlerinin yüksek miktarda beta-glukan içerdiğini, keten tohumu içeren lignan konsantresinin yüksek bir sekoizolariciresinol diglükosit (SDG) içeriği ve gama ya dayzanol konsantresinin dört ana bileşene sahip olduğunu bildirdi. yani sikloartenil ferlat (CAF), 24a-metilensikloartanil ferlat (24-MCF), kampesteril ferlat ve Ba-sitosteril ferrattır.Çalışmalara göre, SDG metabolitleri, kan kolesterolü ve glukoz seviyelerini azaltarak, kan basıncını düşürerek ve oksidatif stres ve iltihabı azaltarak kalp hastalıklarına ve metabolik sendroma karşı koruma sağlayabilir . Ayrıca anjiyogenez ve kanser metastazı önlenerek kanser riskini azaltabilir. Öte yandan, CAF’nin alerjik enflamasyonu tedavi ettiği gösterilmiştir  ; 24-MCF’nin anti-kanser ve kolesterol düşürücü faaliyetlere sahip olduğu bilinmektedir ; kampesteril ferlat, kanser hücreleri için toksiktir ; B-sitosteril ferulate güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir .

Araştırmacılar ayrıca, hammaddelerin herhangi bir pestisit tarafından kontamine edilmediğini ve üç izolattan, gama orizanol konsantresinin en düşük toplam plaka sayısına, maya ve küf sayısına ve koliform sayısına sahip olduğunu kromatografik ve spektrometrik analizlerle doğruladılar.

Araştırmacılar, bulgularına dayanarak, bu nutrasötiklerin,  genel sağlığı teşvik edebilecek fonksiyonel gıdalar geliştirmek için gıda ürünlerine katılmasının güvenli olduğu sonucuna varmışlardır  .


Pirinç kepeği yağı, keten tohumu ve arpanın sağlık yararları

Pirinç kepeği yağı , pirinç tanelerinin tohumu ve kabuğundan elde edilen bir bitkisel yağdır. Bileşim açısından, pirinç kepeği yağı, güvenli ve dengeli seviyelerde çeşitli yağ asitleri içeren yerfıstığı yağına benzer . Bu nedenle, pirinç kepeği yağı diğer yemeklik yağlardan daha sağlıklı olarak kabul edilir. Pirinç kepeği yağı, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, kilo kaybını arttırır, belirli kanser türlerini önler ve kalp sağlığını korur.

Keten tohumu , sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller gibi mikro besinler bakımından zengindir ve bağırsak sağlığını destekleyen iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Keten tohumu, gezegendeki en eski lifli bitkilerden biri olan ketenin tohumlarından gelir ve bugün tohum, yağ, kapsül veya tablet ve un şeklinde pazarlanır. Keten tohumu, şeker hastalığı , yüksek kolesterol, kanser , kabızlık ve diğer sağlık sorunlarını önlediği bilinmektedir .

Arpa  (tam tahıl), hem çözünür hem de çözünmeyen , mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır . Diyet lifi, iyi ve kötü bağırsak bakterileri arasındaki dengeyi koruyarak bağırsakları sağlıklı tutar. Arpanın düşük glisemik indeksi vardır , bu da kan şekeri seviyelerini yönetmede etkilidir. Arpa tüketimi ayrıca kabızlık, hipertansiyon, artrit, cilt problemleri, anemi , obezite, astım, kalp hastalığı, böbrek problemleri ve diyabet ile savaşır.Kaynaklar:

Science.News
Healthline.com
Cambridge.org
ScienceDirect.com
OrganicFacts.net
MedicalNewsToday.com

Fotoğraf: rehan verma adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı