Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Alım İlanı Yine Hüsran

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Muhafaza Memuru, Orman Mühendisi, Büro Personeli , Destek Personeli olmak üzere birçok alanda personel alımı yapacak. Resmi Gazete’de 28 Ağustos 2019’da  yayımlanan karara göre alımlar, en az 60 KPSS puanı baz alınarak gerçekleştirilecek. Atama bekleyen Gıda Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler için bu ilan hüsran olarak algılandı.

Son dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı, eski adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı en üst yönetimden Gıda Mühendislerine, Ziraat Mühendislerine ve Veteriner Hekimlere atama sözünü bir kaç kez yinelemişti. Gerek 2016 KPSS ile gerekse de 2018 KPSS ile yeteri başarı elde etmiş mühendislerin hevesle bekleyişleri hüsranla sonuçlandı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilanla ise bekleyişine umut serpilen binlerce mühendis ilan sayfalarında kendi mesleklerini arayıp durdular ve ne yazık ki kadro verilmedi.


Gıda Denetimleri Yetersiz

Türkiye’de gıda denetimleri konusunda tek otorite 5996 sayılı kanun gereği Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Bakanlık, rutin denetlemelerin yanı sıra belirli aralıklarla market raflarındaki ürünlerin Gıda Mevzuatına uygunluğu test etmekle mükelleftir.

Günümüzde pek çok haber, ülkemizde satılan gıda ürünlerinin yurt dışı muadillerinden çok farklı olduğunu gün yüzüne çıkarmaktadır. Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak etiketinde gösterilen bir çok ürünün gerçekten de etiket ile uyumlu olup olmadığını bilmemekteyiz.

Bu konuda otorite Tarım ve Orman Bakanlığı iken halen ambalaj-ürün denkleminde kuşkularımızın neden var olduğu aşikardır. Bakanlık bu noktada yeteri donanıma sahip hemen her ilde İl Kontrol Laboratuvarları ve Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı ile hizmet vermektedir. Ancak, gıda içerikleri konusunda en donanımlı meslek olan Gıda Mühendisi olmayınca vatandaşların aldıkları ürünlere kuşku ile yaklaşması da gayet normaldir.

Denetimi ve ürün testleri eksik Ülkemizde, global gıda teröristlerinin at koşturması ve vatandaşlarımızı riske atması gayet doğal mı karşılanmaktadır?

Denetimsiz gıda istenmediğinden ivedilikle Bakanlığın Gıda Mühendisi istihdam etmesi gerekmektedir.


Tarımsal Arazilerin sonu ne olacak?

Gıda Mühendisleri ile aynı durumda olan ve atama bekleyen binlerce ziraat mühendisinin aklındaki soru tam olarak budur. “Tarım Arazilerinin sonu ne olacak?”

Her geçen gün ekili tarım arazilerinin azaltığını görmekteyiz. Çünkü çiftliler için tarım, artık yeteri geliri elde edemediği ve ancak kıt kanaat geçim sağlayabilen bir iş kolu olmuştur. Tarım ilaçlarının nasıl kullanılması gerektiğinden tutunda ürünlerin nasıl ekilme/dikilme işlemine tabii olması gerektiği donanımı ziraat mühendislerinde saklıdır.

Bu yüzden ülkenin tarımsal kalkınmaya yeni bir yöne vermesi, çiftçileri köyden kente her aşamada kontrol edip eğitim vermesi için yüksek oranda ziraat mühendisi ataması şarttır.

Hayvancılık böyle mi gidecek?

Bakanlık bünyesinde yeteri veteriner hekim var ise, İskenderun Limanı’nda geçtiğimiz günlerde gerçekleşen hasta hayvanların ülkeye kabulü nasıl olmuştur?

İşte bu sorunun cevabı ne yazık ki yoktur ve kamuoyu aydınlatılamamıştır. Hayvansal gıdaların gıda mevzuatı gereği veteriner hekim kontrolleri şartlarına bağlanmışken yeteri istihdam var mıdır? Buna benzer bir çok soru işareti gündemden düşmemektedir.

Ülkemiz hayvancılığının yeniden şaha kalkması yeteri genç Veteriner Hekim istihdamı ile çözülemez mi?  Elbette çözülür. Doğal olarak kendi yiyeceğini üretemeyen bir ülke tipinden çıkmamız için en önemli adımdır da denilebilir


Muhalefetten Tepki

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat; 2 yıldır tutulmayan 10 bin 551 kadro sözünü meclis gündemine taşıdı.

Polat: “Alanlarında yıllarca emek veren eğitimli gençlerimiz maddi ve manevi olarak yıpranmış haldeler. Aileler her geçen gün mağdur olduklarını dile getiriyor. Eğer bu alanlarda personel ihtiyacı yoksa üniversitelerde neden okutuluyor. ” dedi ve aşağıdaki soruları sıraladı:

‘2019 yılı içinde ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim ataması yapılacak mıdır? Yapılacaksa atamalar ne zaman planlanmaktadır?’

‘Bakanlık bünyesinde istihdam edilen kadrolu ve sözleşmeli ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim sayısı kaçtır?’

‘Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim sayısı yeterli midir?’

‘İki yılı aşkın bir süredir ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim atama yapılmamasının sebebi nedir?’

‘Son 5 yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle ataması yapılan ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim sayısı kaçtır?’

‘Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim istihdamı için Bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?’

‘Bakanlığınızın 2020 yılı atama planlanması yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç personele ihtiyaç vardır? Branşlarına göre dağılım nedir?’.

Yıllardır meslektaşlarımızın ve bilimdaşlarımızın dile getirdiği soruları meclis gündemine taşıyan Sn.Polat’a teşekkürlerimizi sunarız.