E 621 MSG namı diğer Çin Tuzu

E621 Çin Tuzu; Lezzetsiz ürünleri lezzetli gibi gösteren, iştahı kabartan; obeziteye “gel gel” diyen katkı maddesi merceğimiz altında. E 621 nedir? Çin Tuzu olarak da adlandırılan kimyasal olarak proteine benzeyen mono sodyum glutamat nasıl üretilir? Nerelerde Kullanılır?

Çin tuzu olarak da adlandırılan Mono Sodyum Glutamat tüm dünyada lezzet arttırıcı bir gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bitkisel protein kökenli üretilebildiği gibi endüstriyel manada biyoteknolojik olarak da üretilebilmektedir. Biyoteknolojik MSG’nin menşesi genellikle Japonya’dır ve Japon Biyoteknolojik ürünleri “ticari sır” yaftasıyla gizliliğini korumaktadır. 

MSG hakkında yapılan bir çok bilimsel yayın vardır. MSG’nin övüldüğü, sağlık açısından zararının olmadığına dair bir çok yayın vardır ancak zararlı tarafını anlatan bilimsel bilgiler arşivlerin tozlu raflarına hızlı bir şekilde kaldırılmaktadır. Gidamuhendisi.net özellikle MSG konusunda temkinli düşünmektedir.


E 621 MSG’nin Teknik Özellikleri

Sınıfı: Lezzet Arttırıcı

Helal mi?: Belki- Bitkisel kökenli MSG helal olarak kabul edilir. Biyoteknolojik ürünler için besiyeri olarak domuz kaynaklı ürünlerin kullanılmasından kaynaklı olarak; hayvansal kaynaklı MSG helal olarak kabul görmemektedir. Kanada’da Helal ve Koşer sertifikalı MSG ticari olarak işlem görmektedir.

Vejetaryen ve Veganlar için Uygun Mu?: Belki – Helal mevzusunda olduğu gibi bitkisel kaynaklardan elde edilen MSG tüketilebilir. Ancak piyasada çokça kullanılan türü hayvansal kaynaklardan biyoteknojik olarak üretilen tipidir. Vejetaryen ve Veganların temkinli kullanması gerekir.

Besin İntoleransı Neden Olur mu?:

Evet –Bazı astımlı kişilerde olumsuz etkiler görülür, bebekler ve küçük çocuklar için gıdalarda sinir sistemine zarar verebileceği için izin verilmemelidir. Yüksek dozda kullanımının Kalp çarpıntısı, Baş Ağrıları, Baş dönmesi, Kas sıkılaştırma, Mide bulantısı, Üst kolların zayıflığı, Boyun ağrısı, Migren, Hiperaktivite, Astım, Ürtiker, Uykusuzluk gibi etkilerinin olduğu bilinmektedir. 6 aydan küçük bebeklerin kullanımına uygun olmadığı gibi emziren annelerin ve hamile kadınların da kullanımına uygun değildir.

Alerjik Reaksiyona Neden Olur mu? Evet – Alerjik astım olanların kaçınması gerekir. Aspirin başta olmak üzere ilaçlara karşı vücudun farklı tepkisi olarak adlandırılan advers reaksiyonlara yol açabilir.

Nasıl Elde Edilir?

Ticari olarak pekmezden bakteri fermantasyonu ile hazırlanır. MSG bu şekliyle bitkisel protein kaynaklıdır. Monosodyum Glutamat, ayrıca mayadan da elde edilebilir. Birkaç yıl önce Monosodium Glutamate Ajinomonto Indonesia tarafından domuz yağı ortamı kullanılarak üretilmiştir.

Son yıllarda, biyoteknolojik süreçler önem kazanmıştır. Genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaların (Corynebacterium glutamicus) glutamik asit üretiminde kullanıldığı varsayılabilir. Glutamik asit üretiminde küresel pazar liderleri Japonya’dır. Japon üretiminde kullanılan organizmalar ve genetik işlemlerle ilgili olarak, dünya çapında hiçbir ayrıntı bilinmemektedir.

Hangi Yiyeceklerde Var:

Tipik ürünler konserve sebzeler, konserve ton balığı, soslar, birçok dondurulmuş gıdadır. Ketçap- mayonezler, cips, tuzlu paket gıdalar Monosodyum glutamatın kullanım alanlarıdır. Genellikle tuz ikamesi olarak kullanılır.  İşin enteresan tarafı; sigara izmariti üretiminde de msg kullanılmaktadır. Sigara’nın obeziyi neden desteklediği şimdi anlaşıldı.

Hazır köfte harçları, Hazır çorba, Et suyu tabletler, Salata sosları, Meyveli yoğurt, Dondurma, Cips çeşitleri, Katı yağlar, Hazır köfteler, Hamburger ve tost ekmekleri, Fast food gıdaların hepsi, Paketlenmiş soslar, Abur cubur olarak nitelendirilen tüm hazır gıdalarda Çin tuzu bulunur.

Gıda ürün Etiketlerinden Nasıl Anlaşılır? E 621 koduyla da belirtilen Çin Tuzu, aşağıdaki isimlerle gıda etiketlerinde yer alabilir. Üreticiler farklı isimler kullanarak algıyı başka bir yöne mi çekmek istiyorlar?

 • MSG
 • Sodyum glutamat
 • L-glutamik asit monosodyum tuzu
 • laevo-glutamik asit monosodyum tuzu
 • glutamik asit sodyum tuzu
 • m.sg
 • sodyum 2-amino-5-hidroksi-5-oksopentanoat
 • sodyum glutamat
 • sodyum hidrojen glutamat
 • Sodyum L-glutamat
 • sodyum laevo-glutamatÇin Tuzu Zararları Nelerdir?

▪️Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar sürekli ve yüksek miktarda Çin tuzu içeren besinler tükettiğinde, büyüme hormonları baskılanarak gelişimlerinde gerileme gözlenebilir.

▪️Sinir hücrelerinde hasara sebep olabileceğinden dolayı parkinson, alzheimer, epilepsi gibi sinir sistemi hastalıklarında tedavi sürecini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu yüzden bu hastalığa sahip olanların tüketmesi sakıncası olabilir.

▪️Çin tuzunun pankreastan insülin hormonu salgılanmasını arttırdığı bilinmektedir. Şeker hastalarının ve pankreas problemi yaşayanların tüketmemeleri önerilir.

▪️Gözdeki retina tabakasına hasar verici etkisi Çin tuzu tehlikesi olarak gösterilebilir.

▪️Astım hastalarının Çin tuzu tükettiklerinde astım krizlerinin tetiklendiği gözlenmektedir. Astım hastalarının MSG içeren besinlerden uzak tutması önerilir.

▪️Böbrek yükünü arttırdığından dolayı böbrek hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca toksin içeriğinden dolayı karaciğer rahatsızlıklarına sahip olanların tüketmemeleri önerilir.

▪️Hamile ya da emziren kadınlar Çin tuzu kullandıklarında, bebeğe geçtiğinden dolayı zararlı olabilir. Anne ve anne adaylarının Çin tuzu tüketmeleri sakıncalıdır.


Türk Gıda Kodeksi’ne göre Kullanımı:

Dünya Sağlık Örgütü, Fao, FSA gibi başlıca gıda otoriteleri tarafından kullanımına bir sınırlama ya da önlem getirilmemektedir.

Türk Gıda Kodeksi’ne göre aroma vericiler sınıfında yer almaktadır. Gıdalarda  E 622, E 623,E 624, E 625 ile beraber kullanılabilmektedir. Birlikte veya tek başına 10g/kg miktarınca sınırlandırılmıştır.


Kaynaklar:

TGK- Katkı Maddeleri Yönetmeliği – Mevzuat.gov.tr
Fda.gov
Comlaw.gov.au
Food.gov.uk
Codex Alimentarius
Evrimagaci.org