Karın Yağlarından Kurtulmak İçin 27 Süper Gıda

Kilo vermek kolay değildir ve su tutmaya neden olan çok fazla tuzlu yiyecek yerseniz daha zor olabilir. Kilo kaybını arttırmak için  aşağıda listelenen 27 süper besini daha fazla yiyin .

Karın boşluğunuzun içinde , iç organlarınızın etrafına sarılı karın ya da visseral yağlar bulunabilir  . Ne kadar karın yağınız olduğunu belirlemek zor olsa da, çıkıntılı bir göbek ve büyük bir bel, bunun çok fazla olduğuna dair işaretlerdir.

Çok fazla visseral yağa sahip olmak ciddi bir sağlık sorunudur. Çalışmalara göre, aşırı viseral yağ, yüksek kalp hastalığı riski, insülin direnci,  Tip 2 diyabet ve bazı kanser türleriyle ilişkilidir.

Doğal olarak kilo kaybını teşvik etmek için ipuçları

Etkili kilo vermek için dengeli bir diyet uygulamanız gerekir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmalı ve şişkinliği artırabilecek işlenmiş gıda ve şekerli içecek alımınızı azaltmalısınız.

Göbek yağını “tespit etmek” imkansızdır. Bununla birlikte, bağırsak sağlığını destekleyen sağlıklı besinler yemek, krampları ve gazı önlemenin yanı sıra daha az şişkinlik hissetmenize yardımcı olabilir.Doğal olarak karın yağını kaybetmek için, bitki bazlı yiyecekleri içeren dengeli bir beslenme uygulayın.

 1. Kuşkonmaz  – Kuşkonmaz iyi bağırsak bakterilerinin gelişmesine yardımcı olan prebiyotiklerle doludur. Omlet, makarna ve çorbalara kuşkonmaz ekleyebilirsiniz.
 2. Avokado  – Avokado, kalbinize iyi gelen tekli doymamış yağlar içerir. Bu yağlar sizi doygun hissettirir ve işlenmiş atıştırmalıklar yeme dürtüsünü kontrol etmenize yardımcı olabilir.
 3. Muz – Muz, tuzlu işlenmiş gıdaların neden olduğu şişmeyi dengeleyen magnezyum ve potasyumla doludur.
 4. Fasulye ve mercimek  – Fasulye ve mercimek, lif ve bitki bazlı protein bakımından zengindir. Fasulye, hem sinir hem de kas sistemlerinize yardımcı olarak ve yağsız vücut kitlesini oluşturmanıza yardımcı olarak şişkinliği azaltır.
 5. Çilek  – Bir porsiyon çilek, en az dokuz gram lif ve antioksidan içerir. Çilek aynı zamanda çoğu meyveden daha az şeker içerir, bu da daha sağlıklı bir atıştırmalık için tercih sebebidir.
 6. Nohut  – Nohut, lif ve bitkisel protein kaynaklarıdır. Ayrıca bağışıklık arttırıcı antioksidanlar ve şişmeyi önleyebilecek mineraller içerir.
 7. Turunçgiller  – Narenciye, şişkinliği durduran önemli bir mineral olan potasyum içerir. Turunçgiller, göbek yağ depolaması ile bağlantılı iltihapla mücadele eden antioksidanlar bakımından da zengindir.
 8. Kahve ve çay  – Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler, sindirim kanalınızdaki maddeleri hareket ettirmeye yardımcı olur. Düz bir göbek istiyorsanız, düzenli bağırsak hareketleri çok önemlidir. Şekerli içecekler kilo almanıza neden olduğundan, çay kaşıklarını bir kenara bırakın. Çay ve kahveyi şekersiz tercih edin.
 9. Süt ürünleri  – Kahvaltıda bir bardak az yağlı süt ya da olgunlaştırılmış peynir kullanın. Çalışmalara göre kalsiyum içeren yiyecekler bel çevresini inceltmeye yardımcı olur.
 10. Yumurtalar  – Yumurtalar protein bakımından zengindir. Araştırmalar, her gün yüksek proteinli bir kahvaltı yemenin kilo kaybını arttırdığını ve karın yağını azalttığını gösteriyor.
 11. Fermente gıdalar  – Fermente gıdalar, bağışıklığı artıran, şişkinliği gideren ve bağırsak fonksiyonunu düzenleyen probiyotikler veya “iyi” bakteriler bakımından zengindir.
 12. Baharatlar  – Baharatlar, şişkinliğin başlıca nedenlerinden biri olan tuza sağlıklı alternatiflerdir. Yemeklerinize lezzetli ve sağlıklı bir lezzet katkısı vermek için fesleğen, karabiber ve kırmızı biber, kekik, biberiye, adaçayı ve tarhun kullanın.
 13. Yeşil Yapraklılar  – Karnabahar ve diğer yapraklı yeşillikler, şişmeyi önlemekle mücadele eden, potasyum gibi yakıcı mineraller bakımından zengindir.
 14. Fındık Fıstık ve Ceviz– Amerikan Kalp Birliği Dergisi’nde yayınlanan 2015 araştırmasına göre  , fındık üzerine atıştırma yapan kişiler , karbonhidrat yönünden zengin yiyecekleri yemeyi tercih edenlere göre daha düşük karın yağına sahiptir. (İlgili: “Aganigi Naganigi” Bilimsel Olarak da gerçek! (+18) )
 15. Yulaf  – Yulaf, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyen prebiyotikler içerir.
 16. Zeytinyağı  – Salatalarınızı Sızma zeytinyağı  ile soslandırın; doygunluk hissinizi arttıracaktır.
 17. Soğan –  Sarımsak, soğan ve arpacık, prebiyotik liflerle doludur. Salata ve omlet gibi sağlıklı yemeklere soğan ve sarımsak ekleyin
 18. Fıstık ezmesi  – Fıstık ezmesi sizi tok hissettirir çünkü porsiyon başına sekiz gram protein ve yaklaşık dört gram lif içerir. Aynı zamanda, kan damarlarını gevşeterek kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan bir amino asit olan L-arginin içerir. İyi kan dolaşımı ve sıvı tutulmasını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 19. Bezelye  – Bir porsiyon bezelye, sekiz gram protein artı şişkinliği azaltabilecek diğer besinleri içerir. Ek olarak, bezelye, sodyuma karşı koymaya ve kan hücrelerine oksijen getirmeye yardımcı olan demir, magnezyum, potasyum ve C vitamini içerir.
 20. Patates  – Fırında patates potasyum doludur. Patatesler kızartmadığınız sürece sağlıklıdır ve besleyicidir.
 21. Balkabağı  – Balkabağı kinoadan daha fazla lif içerir. Tatlı bir atıştırmalık istiyorsanız, Yoğurt, kabak ve armutu püre haline getirin ve üzerine tarçın ekleyin.
 22. Somon  – Somon, çoklu doymamış yağ asitleri, temel mineraller ve D vitamini içerir. Bu da kronik hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olur.
 23. Tohumlar  – Kabak ve ayçekirdeği, bağışıklığınızı artıran ve tok hissettiren çinko gibi minerallerle doludur.
 24. Tatlı patates  – Tatlı patates de balkabagi gibi kalorisi düşüktür ve beta-karoten ile potasyum bakımından zengindir.
 25. Domatesler  – Domatesler, su içeriği yüksek olduğu için susuzluğa yardımcı olabilir. Domateslerdeki  ekstra su, çok fazla tuzun neden olduğu sıvı tutulmasını dengelemeye yardımcı olur.
 26. Ton balığı  – Ton balığı , omega-3 yağ asitleri ve istekleri azaltan ve sizi tok hissettiren yağsız protein bakımından zengindir.
 27. Kepekli tahıllar  – Kepekli tahıllar şişkinliği önleyebilecek minerallerle doludur. Azami fayda sağlamak için arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa ve buğday tüketin.

Karın yağını kaybetmek ve çeşitli hastalık riskini azaltmak istiyorsanız, sağlıklı bir diyet uygulayın ve bu besleyici süper yiyeceklerden daha fazla tüketin.Kaynak:

GoodHousekeeping.com
Food.News
Healthline.com