E 427 Sinameki Gum / Cassia Gum

Sinameki zamkı ya da Cassia Gum olarak bilinen E 427 kodlu Gıda Katkı maddesi, kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır. %75’i polisakkarit olan Sinameki Gum, yüksek dansiditeye sahiptir. 5: 1 mannoz: galaktoz oranı olan galaktomannan’dan oluşur.

Bu katkı maddesi için literatürde çok kaynağa rastlanılmamaktadır. 1995 yılında Japonya Sağlık ve Refah Bakanlığı tarafından Japonya’da onaylanan gıda katkı maddeleri listesine eklenmiştir. Avrupa birliği tarafından onaylanmış olsa da ABD gıda ve ilaç dairesi tarafından belirli sınırlandırmalar mevcuttur. FAO’ya gelen iki bildirime nazaran kullanım serbestisi halen karara bağlanmamıştır.

Lubrizol Advanced Material, donmuş süt tatlılarında cassia zamkının stabilizatör olarak kullanılmasını sağlamak üzere gıda düzenlemelerinin değiştirilmesini teklif ederek FDA’ya dilekçe vermiştir. Ancak bu dilekçe henüz bir karara bağlanmamıştır (Kaynak: Vikipedia)


E 427 Sinameki Gum/Cassia Gum Teknik Özellikleri

Sınıfı: Kıvam Arttırıcı

  • CAS Numarası: 11078-30-1
  • EINECS Numarası: 234-299-6

Helal mi? Evet  . Bitkisel kaynaklı olduğundan ve bazı hadis-i şeriflerde ürünün elde edildiği Sinameki, tavsiye edildiğinden helal olarak kabul edilebilir.

Vejetaryenler  ve Veganlar Tüketebilir mi? Evet : Bitkisel kaynaklardan elde edildiği için vejetaryen tüketime uygundur. Direkt olarak tohum unu esasına dayandığı için vegan beslenmede şüpheyle yaklaşılabilir. Ancak literatürde bu konuda net bir bilgiye rastlanılmamıştır.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Belki Yüksek polisakkarit değeri nedeniyle sindirim sisteminde hazım zorlanması gibi sonuçlar doğurabilir.

Nerelerde Kullanılır ?:  Özellikle süt ve süt ürünlerinde kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Meyve bazlı soslar, sebze bazlı soslarda da karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda açıklandığı gibi TGK kodeksine göre oldukça sınırlandırılmış bir kullanım alanı mevcuttur.

Nasıl Üretilir ?: Senna obtusifolia ve Senna tora tohumlarının endospermlerinden yapılan undan elde edilir. Cassia zamkı galactomannan, Cassia obtusifolia tohumu, Cassia tora tohumu isimleri ile de piyasada bulunmaktadır.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Uyarınca; renklendirici ve tatlandırıcı katkı maddelerin sınıfının dışında kabul edilmektedir. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere kullanım alanları ve miktarı oldukça kısıtlıdır.

Ürün adı  

Maksimum miktar(mg/l veya mg/kg)

Açıklama Sınırlandırma ve istisnalar
İşlenmiş peynirler 2500
Yenilebilir buzlar ve dondurma 2500
Süslemeler, kaplamalar ve dolgular, 2500 Meyve ve sebze preparatları olarak kategorize edilen meyve bazlı dolgular hariç sadece hafif fırıncılık ürünleri ve tatlılar için dolgular üst malzemeler ve kaplamalar
Isıl işlem görmüş işlenmiş et 1500
Soslar 2500
Tatlılar 2500 sadece süt bazlı tatlılar ve benzeri ürünler
Aromalandırılmış fermente süt ürünleri, 2500 ısıl işlem görmüş ürünler dahil -süt ürünleri analogları,

-yenilebilir buzlar,

– meyve ve sebzeler hariç.

Çorbalar ve et suları 2500   sadece suyu alınmış/kurutulmuş çorbalar ve etsularıKaynak

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği
Food.gov.uk
Comlaw.com.au
Fao.org
Fda.gov
Codexalimentarius.net
Vikipedia