Obezitenin Suçlusu Bu Molekül

27-hidroksikolesterol (27HC) olarak adlandırılan tek bir kolesterol türevi molekül, kan dolaşımınızın içinde gizlenir ve kırmızı et ve kızartılmış yiyeceklerle dolu bir yemek yemeseniz bile vücut yağınızı yükseltir.

Endokrinoloji dergisinde yer alan Houston biyoloji profesörü Michihisa Umetani, “27HC’nin beyaz adipoz (yağ) dokusunu doğrudan etkilediğini ve vücut yağını artıran bir şekilde beslenilmese bile vücut yağını artırdığını tespit ettik” diyor . Makalenin yazarlarından, doktora öğrencisi Arvand Asghari,  “su içsem yarıyor” diyenleri bu molekülün varlığından dolayı “Ancak vücut ağırlığını azaltmak için diyettendaha fazla yardıma ihtiyacı var çünkü zaten vücuttaki yağ kapasitesini arttırıyor.” diyor.

Bulguların uzun vadeli olarak uygulanması araştırmacıları 27HC seviyesini azaltan ve yağ yapma kapasitesinin düşmesine neden olan bir tedaviye yönlendirebilir. Laboratuvarı UH Nükleer Merkezi, Kolesterol ve / veya östrojen reseptörünün neden olduğu kardiyovasküler hastalıklar, osteoporoz, kanser ve metabolik hastalıklar gibi hastalıkları tedavi etmek için 27HC seviyelerini modüle etmeye yönelik yeni bir terapötik yaklaşım geliştirmeye çalışıyorlar. Bu r

Bu araştırmadan önce, 27HC’nin bol miktarda bir kolesterol metaboliti olduğu biliniyordu ve Umetani’nin grubu, kardiyovasküler sistem üzerindeki zararlı etkilerini bildirdi, ancak obezite üzerindeki etkisi iyi bilinmedi.


Östrojen reseptörlerinin rolü

Obezite, kadınlarda kardiyovasküler hastalıkları etkileyen ana risk faktörlerinden biridir ve östrojen her iki cinsiyette de rol oynamaktadır. Kadınlarda menopoz, beraberindeki östrojen azalmasıyla birlikte, yağ dokusundaki artışı hızlandırır, çünkü östrojen yağlanma ve vücut ağırlığı artışına karşı korur. Erkeklerde, östrojenler ayrıca testosteronun dönüşümü ile lokal olarak sentezlenir, bu nedenle erkeklerde yağ dokularının gelişiminde önemli rol oynayabilirler.

Karaciğerde 27HC’nin ana işlevi aşırı kolesterolü azaltmaktır. Daha önce, Umetani tarafından 27HC’nin östrojen reseptörlerine bağlandığını ve  bir inhibitör olarak görev yaptığını keşfedilmiştir.

Obezitenin suçlusu 27HC olarak kabul edilebilir. Su içseniz de yarıyor ve kilo alımınızı yavaşlatamıyorsanız östrojen seviyelerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.Dergi Referansı :

  • Arvand Asghari, Tomonori Ishikawa, Shiro Hiramitsu, Wan-Ru Lee, Junko Umetani, Linh Bui, Kenneth S Korach, Michihisa Umetani. 27-Hydroxycholesterol Promotes Adiposity and Mimics Adipogenic Diet-induced Inflammatory SignalingEndocrinology, 2019; DOI: 10.1210/en.2019-00349

Kaynak:

Uh.Edu
ScienceDaily.com

Fotoğraf: Sharon McCutcheon adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı