Maltodekstrin Nedir?

Buğday, Mısır ve Arpa gibi nişasta içeriği olan ürünlerden kısmi hidroliz ile elde edilen Maltodekstrin merceğimiz altında. Maltodekstrin zararlı mıdır? Maltodekstrin hangi ürünlerde kullanılır? Maltodekstrin işlevi nedir? Maltodekstrin helal midir?

Tatsız kolay sindirilebilen aslında bir şeker ikamesi olan Maltodekstrin E 1400 olarak kodlanmaktadır.  Genellikle Mısır nişastasının hidrolizi ile elde edilmektedir. “DE” değeri denilen glikozun kuru maddeye yüzdesel oranı 20’nin altındadır. Bu değer 20’nin üzerinde olduğunda “glikoz şurubu” olarak adlandırılmaktadır.


Maltodekstrin Zararlı mıdır?

Karbonhidrattaki parçalanmanın kan şekerine ne derece etkilediğini gösterir sayısal değerlere glisemik indeks denilmektedir. Saf glikozun glisemik indeksi 100 olarak kabul edildiğinde, genel olarak karbonhidratların bu değeri 0-100 arasında bir değerde olması beklenmektedir.

Meyve şekeri yani Fruktoz 23 GI değeri ile ve Laktoz yani süt şekeri 46 GI ile düşük glisemik indeksli gıda kabul edilir. Sofra şekeri yani Sukroz da bu değer 65’tir ve orta gliemik indeksli gıda sınıfında yer alır. Maltodekstrinde ise GI 106 ile 136 değerleri arasında olup yüksek glisemik indeksli sınıfına girer. Bundan dolayı diyabet belirtileri gösteren kişilerde risk teşkil etmektedir.

Laktoz intoleransında ikame şeker olarak kullanılmakta olan bu şeker türünün diş çürüklerine sebep olduğu da düşünülmektedir.

Tatsız ve kokusuz toz halinde ticari ürün olarak satılan maltodekstrin, kana çabuk karışmasından dolayı sporcularda hızlı enerji alımına yönelik kullanılmaktadır. Bu haliyle de tansiyon hastalarının da uzak durması gereken bir türevdir. Ayrıca kalp hastalıkları için riskli gıdalar kategorisinde de kabul edilebilir.

Genetik olarak değiştirilmiş mısırdan elde edilen maltodekstrin vücut organ ve sistemlerinde toksikolojik etki de göstermektedir.

Ekstraksiyonunda her ne kadar tahıl menşeli olsa da gluten bulunmadığı düşünülebilir. Ancak çölyak hastalarının veya gluten intoleransı olanların yine de temkinli olmalarında fayda vardır.


Maltodekstrin hangi ürünlerde ne amaçla kullanılır?

Sporcu içeceklerine ve bebek mamalarına tatlandırıcı olarak katılmaktadır. düşük kalorili tatlandırıcıların bileşiminde yoğun tat veren aspartamsakarin gibi yapay tatlandırıcılarla karışım halde kullanılmaktadır.

Ayrıca kolayca sindirilebildiğinden pek çok işlenmiş gıdaya katkı maddesi olarak, bazı sıvı gıdalara da kıvam arttırıcı olarak eklenmektedir.

Gıdalarda kıvamın artmasına, matlığın kaybedilmesine kadar bir çok işlevde kullanılan maltodekstrin AB standartlarında kullanımı uygun değildir. ABD ve Avusturalya’da ise kullanım serbestisi mevcuttur. Kullanımserbestisi olan ülkelerin kısır deposu olduğu düşünülürse, gerçek manada kullanımının pek de uygun olmadığı yorumlanabilir.

Şeker gizleme taktiği  olarak da kullanılan maltodekstrin, özellikle MSG kullanımının kısıtlı olduğu ülkelerde son zamanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.


Maltodekstrin Helal midir? Vegan ve vejetaryen beslenmeye uygun mudur?

Helal standartları genel olarak GDO menşeli ürünleri kabul etmez. Ancak arpa ve buğdayın yanı sıra mısırdan elde edilen maltodekstrin GDO içermiyorsa Helal olarak kabul edilebilir.

Bitkisel kaynaklardan elde edildiği için vegan ve vejetaryen beslenmeye de uygundur. Ancak Vegan ve Vejetaryen gibi bilinçli tüketici grupları şeker ve karbonhidrat kaynağı olarak düşük glisemik indeksi olan meyveleri tercih edeceklerinden, bu maddeyi içeren gıdalara karşı hassas davranmaktadır.

 
Fotoğraf:

Kaboompics .com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı