“Şeker Krizi” değildir o! Kriz olsa duramazdınız!

Bazı insanlar  şekerli atıştırmalık ve içecek tüketmenin onlara enerji vereceğine ve uyanık kalmalarına yardımcı olabileceğine inanıyor. Neuroscience and Biobehavioral Reviews  dergisinde yayınlanan bir araştırma  bu inancı sekteye vuruyor, şekerin ruh halinizi kötüleştirdiği ve sizi daha fazla yorgun hissettirdiği konusunda uyarıyor .

ÇalışmaBerlin Humboldt Üniversitesi , Lancaster Üniversitesi ,  ve Warwick Üniversitesi  araştırmacılarının ortak katılımıyla gerçekleştirildi

Şeker krizi mi yoksa şeker kazası mı?

Araştırmacılar “şeker krizi” mitini ve şeker tüketiminin ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını araştırdılar . Şekerin bir insanın ruh halini iyileştirmediğini buldular. Aslında, tüketimden sonra bireyler bitkin ve daha yorgun hale getirebilir.

Çalışmada, Dr Konstantinos Mantantzis ( Humboldt Üniversitesi ), Profesör Elizabeth Maylor ve Dr Friederike Schlaghecken ( Üniversitesi’nin Warwick Psikoloji Bölümü), ve Dr. Sandra Sunram-Lea ( Lancaster Üniversitesi ), en az 1300 yetişkin katılımcıyı kapsayan 31 yayınlanmış çalışmalardan elde verilerini kullandılar . Araştırmacılar, şekerin uyanıklık, öfke, depresyon ve yorgunluk gibi ruh halinin çeşitli yönleri üzerindeki etkisini inceledi .

Ayrıca, tüketilen şekerin miktarı ve türü gibi faktörlerin havayı nasıl etkileyebileceğini de analiz ettiler. Ek olarak, zorlu zihinsel ve fiziksel aktivitelere katılmanın şeker tüketiminin etkilerini değiştirip değiştirmediğini araştırdılar. (ilgili yazı:Şeker de Artık Sigara Gibi Tedavi Gerektirmiyor Mu?)

Araştırmacılar, ne kadar şeker tüketildiğine ve katılımcıların daha sonra zorlu faaliyetlerde bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın, şeker tüketiminin ruh hali üzerinde neredeyse hiçbir etkisinin olmadığını bulmuşlardır  .

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Bugün bir iyilik yapın ve Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Şeker tüketen gönüllüler, şeker tüketmeyenlere göre daha az  isteklilerdi ve daha yorgun hisseediyorlardı . bu ilk testin sonuçları dahi  “şeker krizi” fikrini bozuyor  .

Araştırmacılar, çalışmalarının “şeker krizi” mitini ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini umuyorlar. Ayrıca, insanları refah uğruna şeker tüketimini en aza indirgemeye teşvik edeceğini umuyorlar.

Çalışmaya liderlik eden Mantantzis, şeker tüketiminin ruh halini iyileştirebileceği fikrinin popüler kültürde oldukça etkili olduğunu söylüyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki bireylerin daha uyanık olmak veya yorgunluğu önlemek için şekerli içecekler tüketmesine neden oluyor. Ne yazık ki, çalışma bu iddiaların önemsiz olduğunu ve şekerin insanların kendilerini daha kötü hissettirdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, son birkaç yılda diyabet, obezite ve metabolik sendrom raporlarındaki şekere bağlı artışın da bu miti çürütmeye elverişli imkan sağladığını vurguluyorlar. Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik ederken glisemik indeksi düşük olan gıdalar sizi daha mutlu edebilir ve enerjik hissettirebilir.


Beslenmenizde şekeri azaltmak için ipuçları

Tatlı atıştırmalıkları ve içecekleri seviyorsanız şeker alımınızı azaltmak zor olabilir. Ancak genel refahınızı iyileştirmek ve sağlıklı kilonuzu korumak istiyorsanız , şekeri  bu ipuçlarını izleyerek azaltabilirsiniz.

  • Reçel, krep ve gözleme gibi şekerli kahvaltı yiyeceklerinden kaçının. Bunun yerine, sebzeli tost, haşlanmış yumurta ve meyveli yulaf ezmesi gibi daha sağlıklı alternatifler tüketin .
  • Soda ve meyve suları gibi şekerli içecek alımınızı sınırlandırın. Şeker ilave edilmemiş meyve suyu , meyve veya bitkisel çaylar gibi düşük şekerli içecekler tercih edebilirsiniz.
  • Kek, kurabiye, çörek, dondurma ve turta gibi şekerli tatlılardan kaçının. Bir parça taze meyve veya tarçınlı sade yoğurt gibi daha sağlıklı alternatifler seçebilirsiniz.
  • Pizza ve ilave şekerler , yapay tatlar ve diğer katkılarla dolu alkolsüz içecekler gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçının . Bunun yerine, yeşil sebzeler, baharatlar ve zeytinyağlı balık gibi yiyecekleri kullanarak enfes sofralar hazırlayabilirsiniz.
  • Aç olduğunuzda yiyecek almayın, hatta süpermarkete dahi gitmeyin. Aç karnına alışveriş yapmak, bütçenizi yorabileceği, lüzumsuz alışverişi destekleyebileceği gibi uzun vadede sizin için kötü olabilecek yüksek kalorili, şekerli atıştırmalıkları almaya istekli olacağınız anlamına da gelir.

Alında dengeli güzel bir anahtar sizin için. Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarın diyemeyiz ama şekerli atıştırmalıklar ve içecekler alımınızı sınırlandırarak şeker krizinden kaçınabilirsiniz. Özellikle  nişasta bazlı şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, bir sonraki şeker krizinizi öteleyecektir. Ya da basitçe söyleyelim

“Şeker Krizi” diye bir şey yoktur! Kriz olsa duramazdınız….Kaynak:

ScienceDaily.com
Healthline.com
Food.news
Hu-berlin.de/en
Lancester.ac.uk
Warwick.ac.uk

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı