Kızartma Yağı Tehlikesi! Bağırsaklarınızı seviyor musunuz?

Bitkisel yağda kızartılan yiyecekler dünya çapında popüler olmakla birlikte, bu pişirme tekniğinin sağlığa etkileri konusundaki araştırmalar büyük ölçüde sonuçsuz kalmıştır. İlk kez, UMass Amherst gıda bilimcileri, hayvan modellerini kullanarak, kızartma yağı tüketiminin enflamatuar barsak hastalığı (IBD) ve kolon kanseri üzerindeki etkisini incelemeye başladılar.

Kanser Önleme Araştırmalarında (Cancer Prevention Research)23 Ağustos’ta yayınlanan makaleye göre baş fareler üzerinde yapılan deneylerde kızartma yağının kolonik enflamasyonu arttırdığı, tümör büyümesini hızlandırdığı rapor edildi. Bunların yanı sıra bağırsak florasındaki değişimden kaynaklı olarak kanda bakteri ve bakteriyel toksikde artış  da gözlemlendi.


Kolonik enflamasyon veya kolon kanseri teşhisiniz varsa daha dikkatli olmalısınız!

Araştırmanın yapıldığı Gıda bilimi laboratuvarı, kolon kanseri tedavisinde yeni hücresel hedeflerin keşfedilmesin ve IBD risklerinin de azaltılmasını hedeflemişti. Araştırmacılar özellikle belirtiyorlar ki; çalışmaları kızartma yağının kansere neden olabileceği mesajını vermemekte.

Aksine, yeni araştırma, kızarmış yiyecekleri yemenin kolonun şartlarını kötüye götüye bileceğini, şiddetlendirebileceğini ve ilerletebileceğini göstermektedir. Pek çok insan bu ve benzeri hastalıklarla mücadele etmekte. Ancak, hala fast food ve kızarmış yiyecekler yemeye de devam ediliyor. Eğer bu hastalıklardan biri ile mücadele ediyorsanız ve hastalığınızın şiddetlenmesini istemiyorsanız kızartma yağından uzak durmalısınız…

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kızartma Yağı Tümör Gelişimini arttırdı.

Deneyleri için araştırmacılar, bir kaç lokantadan kızartma yağı örneği alarak kullandılar. Genellikle kızartma yağı olarak kullanılan Kanola yağı örneğin büyük kısmını teşkil ediyordu.

Kızartma sonrasında yağım kompozisyonu test edildi ve yağ asidi profilleri, serbest yağ asitlerinin seviyesi ve oksidasyon durumu karakterize  edildi.

Bir grup farenin beslenme tozlarına kızartma yağı ve taze yağın bir kombinasyonu eklendi ve farelerin bununla beslenmesi sağlandı. Farelerin bu diyet sonunda kolonik iltihaplanma, kolon tümörü büyümesi ve bağırsak sızıntısı problemlerinde ciddi artışlar gözlemlendi. Hatta tümörlü deneklerde artışın iki katı olduğu tespit edildi.

Yağlar ısıtıldığında meydana gelen çoklu doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunun; enflamatuar üzerine etkileri araştırıldığında da ilk aşamada kızartma yağından polar bileşikler izole edilerek farelerin beslenmesine verildi. Sonuçlar ise kızartma yağı ile direkt beslenme ile neredeyse aynı çıktı.  ;

Yağların oksijenle teması sonucu oluşan serbest radikallerin oluşma hızı ısıtma ile daha da artacağı daha önceden bilinen bir gerçekti. Serbest radikal ise; kanseri tetikleyen bir kimyasal olarak tanımlanabilir. Ancak, bu noktada daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Araştırmacılar, kızartma yağının sağlık üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasının beslenme kurallarına ve halk sağlığı politikalarına yol açacağını umuyorlar.

Gelecekte obezitesiz günlerin geleceğini biliyoruz, belki de bu araştırma o gelecek günlerin habercisidir.


Dergi Referansı :

Jianan Zhang, Xijing Chen, Ran Yang, Qin Ma, Weipeng Qi, Katherine Z. Sanidad, Yeonhwa Park, Daeyoung Kim, Eric A. Decker, Guodong Zhang. Thermally processed oil exaggerates colonic inflammation and colitis-associated colon tumorigenesis in miceCancer Prevention Research, 2019; DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-19-0226

Kaynak:

Umass.edu
ScienceDaily.com

Fotoğraf: Engin Akyurt adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı