Gluteni Kes, Parkinson’dan Uzaklaş

İtalyan araştırmacılar , Nöroloji Dergisi’nde yayınlanan son bir makalede , üç aylık glutensiz bir diyetin ardından semptomları belirgin şekilde düzelen Parkinson hastalığına sahip 75 yaşındaki bir erkeğin vakasını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar çölyak hastalığı sıklıkla gastrointestinal şikayetler ile ilişkiliyken, ayrıca nörolojik semptomları olduğunu da belirlediler. Bağırsak ve bağırsak sorunlarına neden olmasının yanı sıra, buğday intoleransının da beyni etkilediği ve şizofreni , mani ve otizme neden olabileceği söyleniyor.

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Glütenin nörotoksisite ile ilişkilendirilmesinin birçok nedeni vardır.

Gluten, ilaç benzeri bileşiklere sahiptir. Gluten , farmakolojik olarak aktif opioid peptidleri, glüten exorfinlerini ve bağımlılığı ile ilgili davranışları indükleyen gliadorphin içerir.

Gluten bağışıklık fonksiyonunu etkiler. Birçok çalışma, buğday tüketiminin bağırsak-beyin eksenini, bağırsak geçirgenliğini ve hassas popülasyonların otoimmün tepkisini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

Gluten, nörolojik fonksiyonlarla etkileşime girer. Araştırmalar, buğday lektini olarak da bilinen buğday tohumu aglütinininin (WGA) kan-beyin bariyerini geçebileceğini keşfetti. Yani, çoklu nörolojik fonksiyonları etkileyebilir sonucu buradan çıkarılabilir.

Glüten bilişsel işlevi azaltabilir. Buğday, beynin ihtiyacı olan doğru türde ve miktarda besin sağlamaz. Önceki çalışmalar, glüten tüketiminin Batı’daki yaşlı popülasyonlardaki bilişsel azalmaya bağlı olduğunu göstermiştir. (İlgili: Gluten beyne saldırır ve sinir sistemine zarar verir. )
Bu faktörler göz önüne alındığında, glüteni diyetten çıkarmanın Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar geliştirme riskinin azalmasına yol açması şaşırtıcı değildir .


Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirdiği glutensiz diyet

Bu vaka çalışmasında, adam bir yıldan fazla bir süredir Parkinson hastalığının semptomlarını yaşıyordu. Bu belirtiler arasında yürüme zorluğu, dengesizlik ve artmış yorgunluk vardı. Nörolojik muayenesine yakından bakıldığında test sonuçları hipomimisi (azalmış yüz ifadeleri), bradikinezi (azalmış hareket hızı) gibi bir çok semptonların varlığını ortaya koydu.

Parkinson hastalığına yakalanıp yakalanmadığını doğrulamak için beyin taraması, laboratuar kanı çalışması ve duodenal biyopsi dahil ek testler yapıldı. Bulgular, düşük dopamin üretimi, normal serum folat ve B12 vitamini seviyeleri, yüksek homosistein ve IgA seviyelerinin ve düzleştirilmiş intestinal villus olduğunu gösterdi. Testleri ayrıca anti-gliadin antikorlarının ve anti-transglutaminaz antikorlarının varlığını da ortaya koydu. Tüm bu sonuçlar, yaşlı adamın çölyak hastalığı olduğunu doğruladı. Belirtilerini yönetmek için diyetini glutensiz bir şekle getirmesi istendi.

Üç aylık bir takip süresinin ardından hasta,  nörolojik bir değerlendirme sonrasında neredeyse tamamen iyileştiği bildirmiştir.

Ancak araştırmacılar, hastanın dopamin üretiminde çok az gelişme olduğunu gözlemledi. Bu, çölyak hastalığının Parkinson hastalığının semptomlarını şiddetlendirdiği sonucuna varmalarını sağlamıştır.

Bu bulgu, Parkinson hastalığı olan kişilerin, tanımlanamayan ve bildirilmeyen glütene bağlı Parkinsonizm’den muzdarip olma olasılığını da arttırır. Böyle bir riskten kaçınmak için bu hastaların glütenli gıdaları beslenme programlarından çıkarmaları tavsiye edilmektedir.

Glütensiz alternatifler

Glütensiz bir diyete başlamadan önce, glütenin ne olduğunu bilmek gerekir. Glüten birçok tahıl türünde bulunan bir proteindir. Homurun mekanik olarak yoğurulmasıyla ortaya çıkar ve hamurun elastiki yapısını sağlar. Zaten mayalanma sürecinde yapıyı da glütenin gücü sağlar.

Diyetinizdeki glüteni gidermede ilk adım, buğday, arpa , çavdar, tritikale, malt ve bira mayası olan yiyeceklerden kaçınmaktır . Bunların yerine kara buğday, quinoa, tapyoka, sorgum, mısır, darı, ararot ve teff gibi tahıllarla tüketilebilir. Patates , mısır, nohut, soya, badem, hindistan cevizi ve tapyokadan yapılan nişastalar veya un da güvenli alternatiflerdir.


Kaynaklar:

GreenMedinfo.com
Food.news
Healthline.com

Fotoğraf: Matthias Zomer adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı