Sodyum Dengeniz İçin Yeterince Su İçiyor musunuz?

Tüketilen su miktarı vücuttaki sodyum miktarını etkiler. Çok fazla su içmek hiponatremiye neden olurken, az su alımı hipernatremiye neden olur. Her iki koşul da zararlı olduğundan, insanlar her gün doğru miktarda su almak için çaba göstermelidir.

Kanda çözünen sodyum, elektrik yüklerini sıvı bir ortamda taşıyan mineral olan bir elektrolit görevi görür. Genellikle hücrelerin dışında bulunan sodyum, hücrelere girerken veya hücreden çıkarken hücre zarından suyun geçmesine yardımcı olur.

Bir kişi sıvı dengesinde ve kandaki sodyum seviyelerinde değişiklikler yaşarsa, hiponatremi veya hipernatremi gelişebilir. Bu durum tamamen tüketilen su miktarına ya da sıvı gıda miktarına bağlıdır. Su metabolizmasının bozulması vücuttaki doğal süreçleri etkilemektedir.

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

İhtiyaç duyulandan çok daha fazla su içildiğinde hiponatremi gelişir. Vücutlarındaki su miktarı, sodyum miktarından çok daha yüksek olduğu için de kandaki sodyum seviyeleri düşmektedir.

Buna karşılık, hipernatremili hastalar ise suya ihtiyaç duyarlar. Kandaki sodyum konsantrasyonları yükselmesiyle anlaşılan hipernatremide çok az su tüketimi vardır.

Çok fazla su içmek sodyum seviyeniz için kötüdür.

Bir insan kanda çok az sodyum varsa, hücrelere daha fazla su girer. Sonuç olarak, hücrelerin boyutu büyür. Büyümüş hücreler tehlike sinyalidir ancak şişmiş beyin hücreleri çok tehlikelidir. Beyindeki hücreler ve dokular şişlikten muzdarip olduğunda, kafa karışıklığına, baş ağrısına, sinirlilik hallerine, nöbetlere ve hatta komaya neden olabilir.

Hiponatremi semptomlarından bazıları; kramplı ve zayıf kasları, bulantı, kusmayı, yorgunluğu ve düşük enerji seviyelerini içerir. Kandaki sodyum seviyeleri ne kadar hızlı düşerse, vücudun o kadar az zamanda tepki verir. Bu daha ciddi semptomlara neden olur.

Hiponatremi kalıcı bir durum değildir. Neden ve durumun ciddiyeti tedavisi sürecini belirler.

Orta dereceli vakalar çok fazla sodyum eksikliği olan yiyecekleri yemek, diüretik kullanmak ve çok fazla su içmekten kaynaklanır. Orta derecede hiponatremili hastaların içtikleri su miktarını azaltmaları, tuzlu fakat sağlıklı yiyecekleri yemeleri veya aldıkları diüretik miktarlarını azaltmaları gerekir.

Ciddi hiponatremi vakaları olan hastalarda intravenöz salin solüsyonu verilmesi gerekir. Hücrelerin daha fazla şişmesini önlemek için sodyum transferinin hızı ve miktarı ayarlanmalıdır.


Yetersiz su ise hipernatremiye neden olur 

Hipernatremi belirtileri sinirlilik, huzursuzluk ve seğiren kasları içerir. Ayrıca karşıt hiponatremi ile bazı semptomları hemen hemen aynıdır.

Çoğu hipernatremi vakası dehidratasyondan kaynaklanır  . İnsanlar ya yeterince su içemezler ya da susuzluk mekanizmaları bozulur. Hipernatremi ayrıca ishal, kusma, idrar söktürücü ilaç tedavisi veya şiddetli ateş nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Hipernatremi, yaşlı insanlara daha sert ve daha sık vurur çünkü vücut süreçlerinin bazıları artık eskisi kadar verimli çalışmaz. Korunmasız diğer gruplar arasında, tüp beslemelerine dayanan ve bunama, felç ve diğer değiştirilmiş zihinsel durumlara sahip hastalar bulunmaktadır.

Sıvıların yenilenmesi, hipernatreminin tedavisinde birincil yöntemdir. Hafif vakaları olan hastalar için, genellikle sıvı tüketimi arttırılır..

Daha ciddi vakalar, az miktarda sodyum içeren kontrollü su dozlarının intravenöz olarak verilmesini gerektirir. Bu tür bir tedavi 48 saatlik bir süre boyunca gerçekleşir ve yavaş yavaş sodyum konsantrasyonlarını normal seviyelere getirir.

Şiddetli hipernatremi tedavisi beyin ödemini önlemek için çok uzun zaman alır. Sodyum seviyeleri çok hızlı düşerse, beyin hücreleri ve dokuları şişer, rüzgar terse dönebilir.

Tedavi sırasında serebral ödem riski, hipernatremiyi hiponatremi’den daha tehlikeli hale getirir. Düzgün ve azami dikkatle yapılmazsa, kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Su hayattır; günlük kaç kalorilik bir beslenme programı izliyorsanız o kadar litre su veya sıvı gıda tüketmelisiniz. Örneğin ortalama 2000 kcal’lik bir beslenme programınız varsa 2 lt suyu muhakkak içeli, fazlasından da kaçınmalısınız…Kaynaklar:
Food.news
LiveScience.com
EveryDayHealth.com

Fotoğraf:Meir Roth adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı