E 415 Ksantan Gum (Xanthan gum)

Ksantan Zamkı ya da E415.  Şeker veya nişasta varlığında Xanthomonas campestris bakterisinin fermantasyonu ile üretilen bu katkı maddesi nedir? E 415 hangi gıdalarda kullanılır? E415 hangi amaç için gıdalarda kullanılır?

Gıdalarda kıvam arttırıcı, jelleştirici olarak kullanılmaktadır. Xanthomonas campestris bakterisinin özellikle mısır menşeli şeker ve nişastada fermantasyonu ile elde edilen polisakkaritin adıdır Ksantan. Su tutma kapasitesini arttırır ma özelliğinden dolayı fırıncılık ve pasta sektöründe yaygın olarak kullanılır. Ketçap, mayonez ve sos türü ürünlerde ve reçel, marmelat gibi ürünlerde sıklıkla karşımıza çıkar. Aynı zamanda üretimi köpük oluşturma üzerine kurulu ürünlerin üretiminde de kullanılır. Dengeleyici madde olarak kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Bazı gıda katkı maddeleri gibi korkunç boyutlarda zararlı bir durumu yoktur. Bitkisel bir ürün olmakla birlikte yağ ve su gibi birbiri arasında karışmayan gıda bileşiklerini bir arada tutmaya yardım eder.

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

E 415 Ksantan Gum (Xanthan Gum) teknik özellikleri

Sınıfı: Emülgatör ve stabilizatör

Helal mi? Evet. Diğer bitki kaynaklı zamklar (gum) gibi helal kabul edilmektedir. Ancak GDO’lu kaynak kullanımı var ise şüpheyle yaklaşılmaktadır.

Vejetaryenler Tüketebilir mi? Evet. Bitkisel kaynaklı olduğundan vegan ve vejetaryen tüketimine uygundur

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Evet. Astım, Cilt tahrişi, Saman nezlesi sebepleri; alerjik ve katkısal reaksiyonlarda rapor edilmiştir.

Çocuk Tüketimine uygun mudur? Belki. Ksantan zamkı bakteri fermantasyonu ile elde edilmektedir ve eklendiği gıdada akışkanlığı düzenler. Çocuk gelişiminde bilinir etkisi yoktur.

Nasıl Üretilir ?:  Mikrobiyal polisakkarit olan ksantan 30 yılı aşkındır ticari üretimi süremektedir. Xanthomonas campestris bakterisinin nişasta veya şeker içeren çözeltilerde fermantasyonu ile üretilir.

GDO içerir mi? Evet. GDO’lı mısırdan da elde edildiği gibi bazı üretim süreçlerinde GDO’lu soya da kullanılmaktadır.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

E415 jelatinli mini küplerde kullanımı Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nce  yasaktır. Aynı zamanda Ksantan gum (ksantan zamkı) tüketilmeden önce sulandırılması gereken gıdalarda da kullanılamaz.

Taşıyıcı katkı maddeleri sınıfında yer alan E415, diğer katkı maddelerinde quantim satis prensibi miktarınca yer alabilir. Ancak yine de maksimum değer 3000 mg/kg’dır. Tüm gıda katkı maddelerinde taşıyıcı olarak kullanılabilir.

Bebek ve küçük çocuk gıdalarında kullanılması limitler dahilinde olsa da bir çok gıdada quantim satis prensibi miktarınca kullanılabilir. Enzim preparatlarında kullanım miktarı da yine quantim satis çerçevesindedir.

Aşağıdaki tabloda E 415 Ksantan Gum (Xanthan gum) limitli kullanımları ve kullanıldığı gıdalar belirtilmiştir.

Ürün Adı Kullanım Miktarı (mg/lt veya mg/kg) Özel Açıklama İstisnalar ve sınırlamalar.
Teneke veya cam ambalajdaki meyve ve sebzeler quantum satis Sadece sıvı içindeki kestane
reçel, jöle, marmelat ve tatlandırılmış kestane püresi 10000 E 400-404, E 406, E 407, E 410, E 412, E 415 ve E 418  kodlu katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar
Sürülebilir meyve ve sebze ürünleri 10000 E 400-404, E 406, E 407, E 410, E 412, E 415 ve E 418  kodlu katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar
Sıvı formdaki sofralık tatlandırıcılar quantum satis
Bebek ve çocuklar için tahıl bazlı ek gıdalar ve tahıl bazlı olmayan ek gıdalar 10000 E 410, E 412, E 414, E 415 ve E 440 adlı katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılmasına izin verilir. sadece işlenmiş tahıl bazlı gıdalar ve tahıl bazlı olmayan ek gıdalar
Bebek ve çocuklar için tahıl bazlı ek gıdalar ve tahıl bazlı olmayan ek gıdalar 20000 E 410, E 412, E 414, E 415 ve E 440 adlı katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılmasına izin verilir. sadece glutensiz tahıl bazlı gıdalar
Küçük çocuklar için diğer gıdalar 10000 E 410, E 412, E 414, E 415 ve E 440 adlı katkı maddelerinin tek başına veya birlikte kullanılmasına izin verilir.
Aromalandırılmamış, fermentasyonu devam eden krema ürünleri ve % 20’den az yağ içeren ikame ürünler quantum satis
 
Kaynak:

Muslimconsumergroup.com
Angelfire.com
CodexAlimentarius.net
Fda.gov
Food.gov.uk
Comlaw.com.au
JECFA (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives)
Gidacikafasi.com

Resim Doris Dorfmeister tarafından yüklenen Pixabay‘dan alındı.