Mide Ekşimesine Doğal Rahatlama

Mide ekşimesinin ağrılı belirtileri ile başa çıkmak için proton pompası inhibitörleri veya diğer antiasitler kullanmanıza gerek yoktur. Potansiyel olarak zararlı ilaçlara başvurmadan önce göğsünüzdeki yanma hissini hafifletmenin doğal yolları vardır .

Gıda Mühendisleri; insana yarayan bütün gıdaların güvenli bir şekilde üretilmesi ve sizlere sunulması adına bilimsel bilginin ışığında çalışmakta ve midenizi güldürmeyi hedeflemektedir. Ancak, tüketicilere de büyük iş düşmektedir. En önemli iş ise dengeli beslenmeyi sağlamaktır. Dengeli bir beslenme programı ne işe yarar? Kalbinize giden yol midenizden geçer. Kalbiniz de beyninizi besler ve beyin de tüm vücudu organize eder. En önemli organımız diyebileceğimiz midemizde bir ekşime tüm biyo sistemimizi etkilemektedir.

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Yeme Hızı ve Miktarına Dikkat

Sağlıklı kilo kaybı, genel sağlığı birçok yönden iyileştirir. Özellikle, mide asitinin geri akışı ve mide ekşimesi sıklığını önemli ölçüde azaltır .

Aşırı kilolu bir kişinin aşırı kütlesi mideye baskı yapar. Daha ağır bir bünye, önemli bir basınca dönüşerek mide içinde asitlerin daha yüksek oranda yükselmesine neden olur. Bunun tersine, ağırlığı azaltmak, mide üzerindeki stresi azaltır, böylece mide ekşimesi riskini de azaltır.

Dikkatli yeme , kilo vermeyi başarmanın mükemmel bir yoludur. Yavaş yemek ve midenizin dolu olduğunu anlayıp durmakla uygulamaya başlayabilirsiniz.

Kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra, dikkatli yeme midenizdeki besin ve sıvı miktarını da yönetir. Midenin ağzına kadar dolmasını önlediğiniz zaman içeriğin taşması ve geri gelmesi ihtimalini azaltır.


Kasları gevşeten yiyeceklerden kaçının, yiyeceklerin midenizden kaçmasını önleyin

Popüler inanışın aksine, baharatlı yiyecekler yemek her zaman mide yanmasıyla sonuçlanmaz. Evet, bu yiyeceklerin asitliği mide zarını tahriş edebilir, ancak daha büyük suçlu alt özofagus sfinkterinde arızalara neden olan besindir.

Sfinkter, yemek borusunu mideden ayıran kasların halkasıdır. Yiyecekleri midenin içinde tutar, tıpkı üst meslektaşının geçit yolundaki yiyeceklerin geri dönmemesini sağladığı gibi.

Bazı yiyecekler alt özofagus sfinkterinin kaslarını gevşetebilir. Sfinkter açıldığında, midenin asitle ıslatılmış içeriği, yemek borusundan geçerek mide yanmasıyla ilişkili yanma hissine neden olabilir.

Alkol , kafein ve nane , alt özofagus sfinkterini gevşetip mide ekşimesi riskini arttırdığı bilinen yiyeceklerden bazılarıdır. Sigara içmek de aynı etkiyi sağlar. (İçmeyin artık şu zıkkımı)


Ayağa kalkın ve sakız çiğneyin, bol kıyafetler giyin

Mükellef bir sofradan kalkıldığında dürtüler hafif bir dinlenmeyi hatta biraz şekerleme uykusunu emredebilir. Çok miktarda yemek yedikten sonra yatmak mide yanmasına neden olabilir.

Bilimsel ve mühendislik jargonunda ağırlık, kütle olan bir cisme etki eden gücün ürünüdür. Dünyada, bu kuvvet yer çekimidir. Bu şekilde, bir cismin ağırlığı , kütlesini yerçekimi ivmesiyle çarparak belirlenir .

Daha önce de belirtildiği gibi, kilo kaybı, yemek borusu ve mide üzerinde ağırlıkça uygulanan basıncı azaltarak mide yanmasını önler. Dik durmak da benzer bir etki sağlar. Hatta bol kıyafetler giymek de bu basıncı azaltır.

Western Üniversitesi araştırmacısı Dr. Brenna Velker “Sıkı kıyafetler aşırı kilolu olmakla aynı şeydir: Karnınıza fazla baskı yapar” demekte ve “Bir balonunuz varsa ve ortasını sıkıyorsanız, balonun tepesi açıksa, havanın tepedeki boşluktan hemen çıkmaya başlayacağını hayal edebilirsiniz.” şeklinde açıklamaktadır.

2014 yılında , Pisa Üniversitesi’nden araştırmacılar,   bir yemeği bitirdikten sonra 30 dakika sakız çiğnemenin mide ekşimesi semptomlarını azaltabileceğini buldu . Çiğneme hareketi salya salgısını arttıracak yutma sistemini kayganlaştırır ve tahrişi en aza indirerek yutma hareketlerini arttırır.

Dr. Velker, “Sakız çiğnemenin yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var, çünkü daha fazla yutma – daha fazla tükürük üretimi – mideden geri kaçan besinleri ve asidi durulamaya neden olacak” demektedir.

Gazoz gibi asitli içecekler de ağız salgılarıyla temizlenen yutma sistemindeki tahrişi arttırmaktadır. Yemek yerken size eşlik edecek ılık bir su gıdalarınızın yutma sisteminden geçişlerini destekleyecektir.

Dengeli ve düzeyli beslenme ile midenizin daima gülmesi dileğiyle…Kaynaklar:

HealthLine.com
HyperPhysics.Phy-Astr.gsu.edu
NCBI.NLM.NIH.gov
Uvo.ca
Unipi.it

Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay‘a yüklendi