Armut: Enerjinizi arttırır Sindirim Sisteminize Faydalıdır.

Çeşitli kimyasallarla dolu ve şeker eklenmiş milkshake’lerin aksine, taze malzemelerle yapılan sağlıklı smoothie’ler birçok fayda sunar. Örneğin, bu armut, zencefil ve narenciye içeren güzel bir karışım enerji seviyenizi artırabilir ve bağırsak sağlığınıza iyi gelir.

Armutların beslenme profili

Tatlı, sulu armutlar sadece lezzetli değildir. Besinlerle doludurlar ve sindirim sağlığınızı arttırmanıza yardımcı olabilirler.

Dünyada en az 100 çeşit armut yetiştirilmektedir. En popüler çeşitlerden üçü Bartlett, Bosc ve D’Anjou armutudur. En az 178 gram ağırlığında bir orta boy armut , 101 kalori ve bir gram protein içerir. Armutta C ve K vitaminleri, bakır ve potasyum gibi esansiyel mineraller bulunur .

Gıda Profesyonellerinin Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Artık Türkçe Forumu ile Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bakır bağışıklık ve sinir fonksiyonu için önemlidir. Öte yandan, potasyum kas kasılmaları için çok önemlidir. Armutlar ayrıca oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan polifenol antioksidanlarla doludur.

Armut yerken kabuğunu da tüketin, çünkü meyvenin etinden en az altı kat daha fazla polifenol içerir.


Armut, sindirim sağlığını artırır.

Armutlar çözünür ve çözünmez olmak üzere iki ana tip lifle doludur. Her iki tip de sindirim sağlığınız için önemlidir.

Çözünür ve çözünmez lif, dışkı tabanınızın hacimli ve yumuşak olmasını sağlayarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olur. Bu da kabızlık gibi sorunları önler. Çözünebilir lif sağlıklı bağırsak bakterilerini beslediğinden, sağlıklı yaşlanmayı teşvik eden ve bağışıklık sistemini artıran bir madde olan prebiyotik olarak sınıflandırılır.

Armut kilo kaybına neden olabilir.

Armutlar düşük kalorili ve lif bakımından zengin meyvelerdir. Su içeriği yüksek olan armutlar, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir çerezdir.

Yüksek lif ve su içeriğine sahip yiyecekler kilo kaybına neden olur çünkü çabuk tok hissetmenizi sağlar ve fazla yemek yeme ihtimalinizi azaltır.Kaynaklar:

MindBodyGreen.com
Healthline.com

Resim Pexels tarafından Pixabay‘a yüklendi