Kaçak Peynire Şok Baskın

Kayseri ili Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri tarafından yapılan denetimlerde Onaysız bir işyeri olduğu tespit edildi. Sağlıksız koşullarda üretim yapılan iş yerinde kaçak olarak üretilmiş 20 tona yakın peynir bulundu.

Kayseri ili Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri tarafından onaysız bir iş yerinde sağlıksız olduğu tespit edilen yaklaşık 20 ton peynir imha edildi. Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbarı değerlendiren ekipler “merdiven altı” şeklinde tabir edilen kaçak üretim yerini tespit edip şok bir baskında üretimi durdurdu.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Gıda Mühendislerine Saldırmak İstediler

Kaçak üretim yapan yerin iki adet soğuk hava deposunda yapılan incelemelerde, toplam miktarı yaklaşık 20 ton olan tulum peyniri, lor peyniri ve teleme peynirin tespit edildiği, tamamının etiket bilgisi içermediği, küflendiği ve kokuştuğu belirlendi.

İşyeri sahiplerinin cezai işlem yapan gıda mühendislerine saldırmak istemesi üzerine işletmeye emniyet güçleri çağrıldı. Zaman zaman sert tartışmaların ve itişmelerin yaşandığı üretim yapılan yerde el konulan peynirler Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait kamyonlara yüklendi. Ayrıca denetim yapılan yere idari para cezası uygulandı.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin; “Müdürlüğümüze sağlıksız koşullarda ve iade peynirlerin kullanılarak yeniden üretim yapıldığı şeklinde gelen ihbar sonucu, şikâyeti değerlendiren Kocasinan İlçe Müdürlüğümüz resmi kontrol görevlileri tarafından sağlıksız ve küflenmiş peynirlerin tüketiciye ulaşması engellenmiş olup; bundan sonra halk sağlığı ve güvenliği için denetimlerimiz hız kesmeden devam edecektir” dedi.


Piyasa Değeri 200 bin TL

Kocasinan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Sosyal medya hesaplarında paylaşılan bu olay kısa sürede bir çok kişi tarafından okundu ve paylaşıldı. Gıda denetimlerinin önemini bir kez daha vurgulayan bu olayda akıllara “Acaba, bu henüz buzdağının görünen yüzü müdür?” gelmektedir. Sosyal medya hesaplarında yer alan yorumların geneli de bu kapıya çıkmaktadır.

Yapılan şok baskınla incelenen kaçak işyerinde 20 tona yakın peynirin tüketiciye ulaşması engellendi. Hijyen şartlarından tamamen uzak bir iş yerinde muhafaza edilen bu peynirlerin piyasa değerinin yaklaşık olarak 200 bin TL olduğu tahmin ediliyor.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerini bu özverili çalışmalarından dolayı kutluyoruz. Geçtiğimiz dönemde Gıda Mühendislerine verilen kadro sözünün tutulmasının da ne kadar önemli olduğun bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Bu kadro profiliyle böyle güzel işlere imza atan meslektaşlarımızın yeterli kadro sayılarıyla daha  güzel işler yapacağını da biliyoruz.Kaynak: https://kayseri.tarimorman.gov.tr/Haber/1453/Kacak-Peynire-Buyuk-Operasyon