E 283 Potasyum Propiyonat

Bir çok gıdada karşımıza çıkan E 283 Potasyum propiyonat, koruyucu katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Gıdalarda kullanım limitleri nelerdir? E 283 nasıl üretilir? E283 mercek altında…

Propiyonik asitin potasyum tuzu olan E283; kimyasal sentez yoluyla ticari olarak üretilebilir.  Vücudumuzda ise Propionibacterium cinsi mikroorganizmalar propiyonik asit üretir. Propionibacterium suşu olarak üretilen propiyonik asit ve tuzları ticari manada kullanılabilecek miktarı sağlamamaktadır. Propiyonik asit sıvı formdadır ve tadı acıdır ancak tuz türevi olan E283 Potasyum Propiyonat tatsız toz halindedir.

Bilindiği üzere ABD CAS (Kimyasal Özetler Servisi) sicil numarası ve EINECS (Avrupa Mevcut Ticari Kimyasal Maddeler Envanteri) numaralarını listeler. Buna göre;

  • CAS Numarası: 327-62-8
  • EINECS Numarası: 206-323-5’dir
Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

E 283 Potasyum Propiyonat teknik özellikleri

Sınıfı: Koruyucu; sarı ve yapışkan koloniler oluşturan bakterilerin oluşumunu önler.

Helal mi? Evet. İslami kaynakların dışında diğer din gruplarının kullanımında sakınca görülmemektedir.

Vejetaryenler Tüketebilir mi? Hayır. Bitkisel kaynaklı olmadığından vegan ve vejetaryen tüketimine uygun değildir.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Evet.  Migren krizlerini tetiklemektedir. Bunun yanında  Davranış ve öğrenme sorunları ve astım sorunları olan bireylerin tüketmemesi gerekir.

Nasıl Üretilir ?:  Propiyonik asit; kalın bağırsak florasında bulunan Propionibacterium cinsi mikroorganizmalar tarafından da üretilmektedir. Diyet liflerinin sindirilemeyenleri bu mikroorganizmalar tarafından propiyonik asite çevrilir. Hatta insan teri de propiyonik asitin kokusuna benzemektedir. Çünkü Ter bezleri florasında Propionibacterium cinsi mikroorganizmalar mevcuttur.

Ticari manada ise nikel katalizörlüğünde etilenin hidrokarboksilasyonu ile ya da propiyonaldehitin aerobik oksidasyonu ile üretilir.

Hangi Gıdalarda Bulunur? Ambalajlı ekmek çeşitlerinde antimikrobiyal madde olarak kullanılmaktadır. Bazı süt ürünlerinde ve tatlılarda da kullanımı vardır. Aşağıda Türk Gıda Kodeksi’ne göre kullanım alanları ve limitleri mevcuttur.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

E-280, E-281 ve E-282 ile birlikte kullanılabilen E 283 Potasyum Propiyonat Ekmek ve Çeşitleri gibi fermantetif ürünlerde kullanılabilmektedir. İstisnalar haricinde süt ürünleri analoglarında, yenilebilir buzlarda ve meyve sebze ürünlerinde kullanılmamaktadır.

Ürün Adı Kullanım Miktarı (mg/l ya da mg/kg) Açıklama Sınırlandırmalar ve istisnalar
Olgunlaştırılmış peynir Quantim satis sadece yüzey uygulamalarında
Peynir ürünleri Quantim satis sadece olgunlaştırılmış ürünlerin yüzey uygulamaları
Ekmek ve ekmek çeşitleri 3000 *E-280-283 kodlu Katkı maddeleri tek başına veya birlikte kullanılabilir
Propiyonik asit ve tuzları, İyi *Üretim Uygulamalarını/GMP takiben gerçekleşen fermentasyon işlemi sonucu bazı fermente ürünlerde bulunabilir.
sadece hazır ambalajlı dilimli ekmek ve hazır ambalajlı çavdar ekmeği
Ekmek ve ekmek çeşitleri 2000 *E-280-283 kodlu Katkı maddeleri tek başına veya birlikte kullanılabilir
Propiyonik asit ve tuzları, İyi *Üretim Uygulamalarını/GMP takiben gerçekleşen fermentasyon işlemi sonucu bazı fermente ürünlerde bulunabilir
sadece enerjisi azaltılmış ekmek, kısmen pişirilmiş hazır ambalajlı ekmek ve hazır ambalajlı ekmek çeşitleri ve pitta, polsebrod, boller ve dansk flutes
Ekmek ve ekmek çeşitleri 1000 *E-280-283 kodlu Katkı maddeleri tek başına veya birlikte kullanılabilir
Propiyonik asit ve tuzları, İyi *Üretim Uygulamalarını/GMP takiben gerçekleşen fermentasyon işlemi sonucu bazı fermente ürünlerde bulunabilir.
sadece hazır ambalajlı ekmek
Tatlılar 1000 *E-280-283 kodlu Katkı maddeleri tek başına veya birlikte kullanılabilir
Propiyonik asit ve tuzları, İyi *Üretim Uygulamalarını/GMP takiben gerçekleşen fermentasyon işlemi sonucu bazı fermente ürünlerde bulunabilir.
sadece Christmas pudding.

(Süt ürünleri analogları,yenilebilir buzlar, meyve ve sebzeler hariç)

Süt analogları, içecek beyazlatıcıları dahil Quantim satis sadece peynir analogları (sadece yüzey uygulamalarında)
(tatlılar hariç)
Hafif fırıncılık ürünleri 1000 *E-280-283 kodlu Katkı maddeleri tek başına veya birlikte kullanılabilir
Propiyonik asit ve tuzları, İyi *Üretim Uygulamalarını/GMP takiben gerçekleşen fermentasyon işlemi sonucu bazı fermente ürünlerde bulunabilir.
sadece 0,65’den fazla su aktivitesine sahip hazır ambalajlı hafif fırıncılık ürünleri (unlu şekerlemeler dahil)Kaynaklar

  • Angelfire.com
  • Efsa.europa.eu
  • Food.gov.uk
  • Fda.gov
  • Ansiklopedi.halisinden.com

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı