Gıda Laboratuvarında Olması Gereken 10 Özellik

Her üretim yerinde laboratuvar olması işin maddi kısımlarına bakıldığında imkanlı gibi görünmemekte. Ancak Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği uyarınca ürünlerin belirli zaman aralıklarında testlerinin de yapılması şart. Bu noktada işletmeler kendilerine bir çalışma ortağı laboratuvar tayin etmekteler. Peki çalışma ortağı bir gıda laboratuvarının taşıması gereken özellikler nelerdir?

Gıda üreten iş yerleri, ürünlerinin güvenli olup olmadığını, tüketicilerinin ürünleri ne kadar sürede tüketmesi gerektiğini belirlemek zorundadır. Laboratuvar şartlarında yapılması gereken bir çok test mevcuttur ve işletmeler bu testleri yapabilecek bir laboratuvar kurmaktansa; bir laboratuvar ile anlaşmayı kolay görürler. Zaten bir işletmenin laboratuvar kurması da ciddi bir maliyet gerektirir. Üstelik bir çok yetkinlik belgesi de alması gerekir ki yapılan testlerin doğruluğu Türk Gıda Kodeksi’ne ve uluslar arası kabul gören test yöntemlerine uygun olabilsin.

İşletmeleriniz için bir partner laboratuvarın taşıması gereken özellikleri sizin için listeledik…

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

ISO17025 onaylı

Çoğu şirketin bir laboratuvarda aradığı temel şartlardan biri ISO17025 akreditasyonu. Sözleşmeli laboratuvarların çoğu ISO17025 onayına sahip olduğundan, kontrol edilmesi kolay bir belgedir.

Basit bir gereksinim gibi görünse de, değildir. Laboratuvarlar akredite olabilir, ancak birçoğu portföyünün tamamı için değil, yalnızca belirli yöntemler ve matrisler için akredite olduklarından, akreditasyonlarına daha derinlemesine incelemeniz gerekmektedir. Laboratuvarınızdan istediğiniz testler konusunda akredite olup olmadığını sorun.

Doğru ve amaca uygun sonuçlar sağlamak

Herkes ISO akreditasyonunu arar, ancak daha fazlasını aramalısınız. Kalite yönetim sistemlerini anlayın ve bir Yeterlilik Test programına katılıp katılmadıklarını sorun.

Hepimizin bildiği gibi, gıda ürünlerinde ve malzemelerinde birçok karmaşıklık olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir zorluk, yalnızca yöntemin akredite edildiğinden emin olmak değil, aynı zamanda yöntemin sizin ürününüz için doğrulanmış olmasıdır. Diğer bir kritik unsur, yöntemlerin ihtiyaçlarınız için amaca uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Yapılacak testler ürününüz hakkında istediğiniz verilere cevap verebiliyor mu? Önemli olan bu sorunun cevabını bulabilmektir.Açık kapı politikası

Düşündüğünüz herhangi bir laboratuar, tesisi ziyaret edip gezebileceğiniz bir açık kapı politikasına sahip olmalıdır. İsterseniz, şirketiniz veya bir üçüncü taraf denetçisi tarafından yapılan denetime açık olmalıdırlar. Bir denetim gerçekleştirme konusunda herhangi bir ilginiz olmasa bile, en azından örneklerin nasıl işleneceğini görmek için tesis gezisine çıkmalı çalışacağınız laboratuvarı görmelisiniz.

Teknik uzmanlık

Analitik bir laboratuara çeşitli deneyimli profesyonellerden oluşan personelin yaygın ve ISO17025 gereksinimlerinin bir parçası olması gerekir. Numunelerinizdeki analizleri yapan kişilerin yöntem ve matris konusunda eğitilmiş ve deneyimli olması gerekir.

Herhangi bir sorun varsa, sorun gidermek ve doğru sonuçlar almanızı sağlamak için teknik uzmanlar bulunmalıdır. Laboratuvarınız ayrıca, verilerin gerektiği gibi yorumlanmasını sağlamanın yanı sıra yeterli ek testler için rehberlik sağlayarak analitik sonuçların ötesinde size yardımcı olmalıdır.Krizde yardım etmeye hazır ve hazır

Bir krizi önlemek için her türlü önlemi almış olsanız da gıda işletmelerinde her zaman istenmeyen bir olay olabilir.   Hazırlığınızın ayrılmaz bir parçası, laboratuvar ortağınızın kriz sırasındaki güvenilirliğidir.

Sorular sorun: ihtiyacınız olabilecek desteği sağlayabilirler mi? Bu destek herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde kullanılabilir mi? Bir kriz başlamadan önce ihtiyacınız olan desteği sağlamaya hazır olup olmadıklarını bilmeniz gerekir.

Gizlilik ve güvenlik

Herhangi bir test işlemine başlamadan önce, işyeri bilgilerinizi ve bunun gizlilik politikalarını belirleyin. Nasıl güvence altına alınır ve bilgi paylaşımı konusundaki ne gibi önlemler almanız gerekir? Herhangi bir ayrıntı vermeden önce bu noktaları tam olarak anlamanız gerekir. Laboratuvarınız da size bu bilgi güvenliği konusunda endişe bırakmadan eşlik etmelidir.Hız ve servis

Seçtiğiniz laboratuvar numunelerinize acil davranmalı ve belirtilen geri dönüş süresine ulaşmak için hızlıca işlemeye başlamalıdır. Sonuçların iş gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde zamanında size geri gelmesini bekleyin. Geri dönüş saatleri size önceden bildirilmeli ve belirtilen tarihlerden şaşılmamalıdır.

Laboratuvarınızın Müşteri hizmetleri gecikmeleri veya diğer sorunları bildirmeli, destekleyici ve duyarlı olmalıdır. Verimli ve doğru sonuçlar elde etmek için varsa daha iyi test seçenekleri önermeleri gerekir. Beklentilerinize cevap verebilmeli, geri bildirimlerinize açık olmalı ve ihtiyaçlarınızı tartışırken istekli bir şekilde işbirliği yapmanın yanı sıra sizi dinlemelilerdir.

İşletmenizin ve ürünlerinizin anlaşılması

Küçük bir internet araştırmasıyla sizinle aynı kentte olsun ya da olmasın bir çok gıda test laboratuvarının varlığını öğrenebilirsiniz. Ancak, işletmenize bu laboratuvarlar ne kadar uygun bilemezsiniz. Bu yüzden Laboratuvarınızdan daha önce yaptığı testler ve müşterileri hakkında küçük bir brifing isteyin. Emin olun size uygun laboratuvar benzeriniz  bir işletmeyi referans olarak gösterecektir. Hatta yapılacak testlerin gıda güvenliği sisteminizdeki önemini anlatacaktır. İşe alışkanlıklarından olsa gerek bir çok konuda sizden daha fazla bilgiye sahip olduklarından sisteminizdeki gıda güvenliği noktaları hakkında fazladan bilgiler de alabilirsiniz. Sizden iyi bilenden hizmet almak; işletme güvenliğiniz için kalacak açıkların da önüne geçecektir.Geleceğe odaklılık

Gıda endüstrisinin manzarası sürekli gelişmektedir. Laboratuvar ortağınız yeni ürünleri test etme ve etiketleme gereksinimlerindeki yasal değişiklikleri karşılamak için adapte olmalıdır. Örneklerin en verimli ve etkili şekilde işlenmesini sağlamak için yeni yöntem ve araçların değerlendirilmesi düzenli olarak planlanmalıdır.

Güvenilir

Genel olarak, yukarıdaki ipuçlarıyla güvenilir bir laboratuvar ile anlaştınız. Özel bir sözleşme ile de testlerinizi rutin akışa aldınız. Bu noktada anlaşmalı gıda test laboratuvarınız da kendi yaptığı işi bağımsız bir kuruluşta test etmeli ve bu konuda sizi bilgilendirmelidir. Gıda Güvenliği sisteminizde size danışmanlık veren iş ortaklarınız ile anlaşmalı laboratuvarınız dışında farklı laboratuvarlar ile testlerin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Oluşabilecek aksaklıkların önüne geçebilecek sözleşme maddeleriniz; işletmenizin gıda güvenliği derecesini de yükseltecektir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bir gıda işletmesi olarak, tüketicilere güvenli ürünler sağlamak için tedarikçi seçiminize ve üretim uygulamalarınıza önemli ölçüde zaman ve çaba harcamaktasınız.  Aynı özeni Laboratuvar seçimi için de göstermelisiniz; yalnızca bir pazarlamacı değil, işletmeniz için güvenilir bir gıda güvenliği ortağı olmalıdırlar.

Laboratuvar hizmetlerine yapılacak yatırım, uygunsuz bir olayın olası sonuçlarına kıyasla önemsizdir.Kaynak: 
Dr.Fabien Robert, Amy Bethel (Nestle) Newfoodmagazine.com
Foodlab-eu.com
Ifstl.org
ScienceDirect.com

Resim Michal Jarmoluk tarafından Pixabay‘a yüklendi