Kemoterapi Başarısız ise Keten Tohumu İmdadınıza Yetişir

Kemoterapi, kanser hastaları için popüler bir tedavi olmaya devam etmektedir, ancak bunun nedeni çoğunlukla kâr potansiyeli ve etkinliği yerine alternatiflerin bulunmamasıdır. Aslında, tedaviler devam ettiği sürece, pek çok durumda anlamlı bir ilerleme sağlanmadan, hastaların vücutları tahrip oluyor psikoloji ise tamamen yok oluyor.

Şu sıralar araştırmacılar kemoterapinin eksikliklerini gidermek için doğaya bakıyorlar.  Tabiatın bize sunduğu büyük mühendislikte bir çok yarayışlılık gizli. İşte bunlardan birisi, İtalyan araştırmacılar keten  tohumunun kemoterapi ilacı olan doksorubisinin meme kanseri tedavisinde etkilerini arttırıp arttırmayacağına baktılar .

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser için gerekli bir ilaç olarak kabul edilmesine rağmen , doksorubisinin oldukça toksik yan etkiler taşıdığı bilinmektedir. Bu nedenle araştırmacılar, hastaların alması gereken miktarı azaltmak için ilaçla birleştirilebilecek bir şey bulmaya çalıştılar.

Ketenlere odaklandılar çünkü geçmiş çalışmalar fenolik keten tohumu yağı ekstraktının birkaç kemoterapötik etkiye sahip olduğunu göstermiştir . Elde edilen sonuçlar çok olumluydu ve karışımın diğer yararların yanı sıra sitotoksisite ve hücre ölümünü indükleyebildiğini buldu. Bulguları Uluslararası Onkoloji Dergisi’nde yayınlandı .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Keten tohumu neden bu kadar faydalıdır?

Keten tohumu, iki kanserle mücadele bileşeni, lignans ve ALA olarak bilinen omega 3 yağ asidi içerir . Susam tohumlarında da bulunabilen liganlar, meme ve endometrial doku hücrelerinde östrojen reseptörlerine sığabilen bitki bazlı östrojenlerdir. Bu, hücreleri hasar görmekten veya kanserli hale gelmekten koruyabilir.

Toronto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan geçmiş bir inceleme , keten tohumunun göğüs kanserini önlemek ve büyümesini yavaşlatmak için birçok şekilde çalıştığını göstermiştir. Örneğin, hayvan çalışmaları, yüzde 2.5 ila 10 oranında keten tohumu içeren bir diyetin tümör büyümesini azaltabileceğini göstermiştir. Yüzde 10’luk keten tohumu diyetleri kemoterapi ilacı tamoksifenin etkinliğini artırabilirken, yüzde dört’lük keten tohumu yağı diyeti kemoterapi ilacı trastuzumabın (Herceptin) etkinliğini artırabilir.

Lignanların meme kanser kaynaklı  ölüm oranını yüzde 70’e kadar, toplam ölüm oranını ise yüzde 53’e kadar azalttığı gösterilmiştir. 25 gram keten tohumundan günde 50 miligram ligand alınmasının, sadece 32 günde meme kanseri olan kişilerde tümör büyümesini azalttığı gösterilmiştir.

Bu arada, diğer çalışmalar keten tohumu ve lignan alım / serum seviyeleri ile daha düşük meme kanseri riski arasında, özellikle de menopoz sonrası olan kadınlarda olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir.İstatistikler umut verici

Bunu nasıl başarırlar? İlk olarak, keten tohumu içindeki liganlar , kan tedarik eden tümörlerin yaşama bağlı olmalarını engeller. Ayrıca östrojen üretimini düşürür, östrojen reseptörlerini bloke eder ve vücudun daha koruyucu östrojenler üretmesine yardımcı olur.

Keten tohumlarının metastaz oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir; buna rağmen, keten tohumu bakımından yüksek bir diyetin kontrol grubuyla karşılaştırıldığında % 82 oranında metastaz insidansını önemli ölçüde azalttığını gösteren umut verici bir hayvan araştırması yapılmıştır.

Yararları sadece fiziksel değildir; gözlemsel çalışmalar, keten tohumu tüketmenin meme kanseri hastalarının zihinsel sağlığını yüzde 76’ya kadar iyileştirebileceğini göstermiştir.

Hepsinden iyisi, organik çeşitler elde ettiğinizden emin olduğunuz sürece keten tohumu nispeten güvenlidir. Tohumların bir kahve öğütücüsünde öğütülmesi kolaydır, ancak hızlıca sertleştiklerini aklınızda bulundurun, bu nedenle önümüzdeki birkaç gün içinde istediğiniz kadar öğütmek ve buzdolabınızdaki hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisidir. Tohumları taze meyve sulu içeceklerinize, salata, yoğurt, ekmek, kek gibi günlük tükettiğiniz ürünlere ekleyebilirsiniz.

En sık teşhis edilen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, yalnızca 2012’de yarım milyondan fazla kadını öldürmekten sorumlu. Kadınlar arasında çok yaygın ölüm nedeni olmaya devam ediyor. Ancak bir kez daha, doğa meme kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının çözülmesine yardım etme görevi olduğunu ispatladı ve yalnızca bir kadın meme kanseri konusunda ketenlerin birçok faydasını öğrenmesi dahi bizleri umutlandırıyor.Kaynaklar:

GreenMedInfo.com
Food.news
VeryWellHealth.com
NCBI.NLM.NIH.gov

Resim Pezibear tarafından Pixabay‘a yüklendi