E 904 Şellak

Gıdalarda parlatıcı olarak kullanılan E 904 Şellak: bir çok çikolata, gazlı içecek ve meyvelerde yüzey parlatıcı olarak kullanılır. Parlatma özelliği olan bu katkı maddesi bir böceğin dişisinin salgısından elde edilen sarımsı granül reçinedir. Peki nasıl üretilir? E 904 nerelerde kullanılır? E 904 Helal midir? E 904 vegan ve vejetaryen beslenmeye uygun mudur? E 904 Şellak Mercek Altında

E904 Şellak bilindiği üzere Hindistan’ın Lac böceğinden elde edilir ve bir böcek salgısıdır. Gıdalarda parlatıcı olarak kullanılır. Yiyeceklere parlak bir görünüm verir ve koruyucu bir kaplama sağlar. Açık sarı renkte olup granül halde elde edilir. Bu granül reçinenin rengi ten rengini andırsa da tek düze bir renk değildir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

E 904 Şellak Teknik Özellikleri

Sınıfı: Parlatıcı

Helal mi? Belki  . Şellak üretiminde eritme aşamasında Alkol kullanıldığı için helal değildir. Ancak gıda ürünlerinde sırlamada kullanılmadan önce bir buharlaştırılma işlemi uygulanırsa saf şellak adını alır. Saf şellak da alkol içermediği için helal kabul edilir.

Vejetaryenler  ve Veganlar Tüketebilir mi? Hayır : Bir böceğin salgısı olarak imal edildiğinden ve son ürün şellakta partikül boyutunda da olsa böcek parçaları içere bileceğinden vegan ve vejetaryen tüketim için uygun görülmemektedir. Eğer şellak üretiminden sonra arıtma uygulanmış ise uygun olma ihtimali de vardır.

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ?: Evet Hassas kişilerde cilt alerjisine neden olur.

Nerelerde Kullanılır ?:  Parlak şekerlemelerde, çikolatalarda ve kahve çekirdeklerinde parlak görünüm sağlaması için kullanılır. Bütün meyve ve sebzelerde de yüzeyleri parlatmak aynı zamanda koruyucu özelliği arttırmak için kullanılır. Ülkemizde en önemli ihracat kalemlerinden elmada alkolden uzaklaştırılmış ve arıtılmış saf şellak kullanılır. Kozmetik ürünlerinde özellikle ojelerde de kullanılmaktadır. Bazı ayakkabı üreticileri ve ayakkabı boyalarında da kullanıldığı bilinmektedir.

Nasıl Üretilir ?: Şellak, Lac bug Laccifer lacca Kerr (Coccidae) adı verilen bir böceğin dişisi tarafından salgılanan bir reçinedir. Reçine çeşitli bitkilerde böcek tarafından bırakıldığı için ticari olarak şellak elde etme işleminde böceğin öldürülüp öldürülmediği genellikle belirsizdir. Bitkilerden elde edilen şellak durultma, saflaştırma, buharlaştırma ve arıtma gibi bir çok temizleyici işlemden geçerek ticari değere ulaştırılır.


Türk Gıda Kodeksine’ne göre Kullanım Alanları ve Limitleri

Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği uyarınca parlatıcı sınıfta yer alan E904 Şellak’ın kullanım alanları ve limitleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. ABD mevzuatında kullanım alan ve limit bilgisine ulaşılamamıştır. Ancak AB mevzuatı ile Avusturya ve Yeni Zellanda mevzuatlarında kullanımı “uygun” olarak işaretlenmiştir.

Ürün adı Miktar (mg/lt veya mg/kg) Sınırlamalar ve İstisnalar
Bütün haldeki taze meyve ve sebzeler Quantim satis sadece turunçgil meyvesi, kavun, elma, armut, şeftali, ananas,nar, mango, avokado ve papayanın yüzey uygulamaları ve sert kabuklu meyvelerde parlatıcı olarak

 

Diğer şekerlemeler, nefes tazeleyici minik şekerlemeler dahil Quantim satis Sadece parlatıcı olarak
 

“TGK – Kakao ve Kakao Ürünleri Tebliği” kapsamında yer alan kakao ile “TGK- Çikolata ve Çikolata Ürünleri Tebliği” kapsamında yer alan çikolata ürünleri

Quantim satis Sadece parlatıcı olarak
 

Sakız

Quantim satis Sadece parlatıcı olarak
 

Süslemeler, kaplamalar ve dolgular, meyve bazlı dolgular hariç

Quantim satis Sadece parlatıcı olarak
 

Hafif Fırıncılık Ürünleri

Quantim satis sadece çikolata kaplı küçük hafif fırıncılık ürünleride parlatıcı olarak
İşlenmiş yumurta ve yumurta ürünlerinde Quantim satis sadece soyulmamış haşlanmış yumurtaların yüzeyinde

 

Kapsüller ve tabletler ve benzeri ürünleri içeren katı formdaki takviye edici gıdalar, çiğnenebilir formda olanlar hariç Quantim satis
Şurup tipi veya çiğnenebilir formdaki takviye edici gıdalar Quantim satis
Kahve, kahve ekstraktları Quantim satis sadece kahve çekirdekleri, parlatıcı olarak
Patates-,tahıl-,un-veya nişasta-bazlı atıştırmalıklar Quantim satis Sadece parlatıcı olarak
İşlenmiş sert kabuklu meyveler Quantim satis Sadece parlatıcı olarakKaynaklar:

  • Veggieglobal.com
  • Angelfire.com
  • Foodreactions.com
  • Comlaw.com.au
  • Food.gov.uk
  • Efsa.europa.eu
  • Fao.org
  • Codexalimentarius.net
  • Fda.gov

Resim congerdesign tarafından Pixabay‘a yüklendi