Ay çekirdeği Lezzetli ve Sağlıklı E vitamini Kaynağıdır

Ayçiçeği tohumları, kendi başlarına yenebildiği gibi diğer sağlıklı atıştırmalıklara eklenebilecek lezzetli, sağlıklı süper bir gıdadır. Bunlar özellikle E vitamini bakımından zengindir, günlük önerilen vitamin alımının yaklaşık yüzde 40’ını bir porsiyonla sağlarlar.

Misafiriniz geldiğinde ikramlık, canınız sıkkınken stres alıcı, film izlerken bir abur cubur olan ay çekirdekleri neredeyse günün her saatinde tüketilebilen küçük tohumlardır. Bazılarımız tuzlu bazılarımız tuzsuz sever ama başlandığında kimse duramaz. İşte bu ay çekirdekleri Alfa-tokoferol olarak da bilinen E vitaminini içinde barındırır.

Ay Çekirdeği ve E Vitamini

Güçlü antioksidan özelliklere sahip yağda çözünen bir bileşik olan E vitamini, vücudu hücrelerinizi ve dokularınızı oksitleyen, zarar veren ve yaşlandıran metabolik yan ürünler olan serbest radikallerden koruyabilmtioksidan ektedir. Bu özelliğe genel olarak antioksidan denilir.

E vitamini ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Çalışmalar, E vitamini ile düşük kalp-damar hastalığı riski arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmektedir. Bu etki muhtemelen antienflamatuar özelliklerinden dolayı olabilir. E Vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonu, hücre iletişimi ve gen ekspresyonu gibi vücuttaki birçok fizyolojik ve metabolik süreçte rol oynar.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Ay çekirdeğinin diğer sağlık yararları

Bir süper besin olarak, ayçiçeği çekirdeği, E vitamininin yanında diğer birçok sağlık yararını sunar .

Başka antioksidanlar içerirler

Ayçiçeği tohumları selenyum gibi başka antioksidanlar içerir . Bunlar ayrıca antioksidanlar olarak da işlev gören fenolik asitler ve flavonoidler gibi faydalı bitki bileşiklerinin iyi bir kaynağıdır. Antioksidanlar kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Enflamasyonla savaşıyorlar

Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada , 6.000’den fazla erişkinde, ayçiçeği tohumu ve diğer tohumları haftada en az beş kez yediğini bildirenlerde, % 32 daha düşük C-reaktif protein seviyesi olduğu bulundu.  C-reaktif protein, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskinde artışa bağlı inflamatuar bir belirteçtir . Ayçiçeği tohumlarındaki E vitamininin C-reaktif protein seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Ek olarak, Chemistry Central Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ayçiçeği çekirdeğindeki flavonoidler ve diğer bitki bileşikleri de iltihapla mücadeleye yardımcı olmaktadır .Kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olurlar

Ayçiçeği tohumlarında ki E vitamini bolluğu kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, ayçiçeği tohumlarında bu etkiye katkıda bulunan birçok başka bileşen vardır. Birincisi, ay çekirdekleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olan magnezyum içerir. Ayrıca doymamış yağ asitleri, özellikle linoleik asit bakımından da zengindirler. Vücut, kan damarlarını gevşeten ve buna bağlı olarak kan basıncını düşüren hormon benzeri bir bileşik üretmek için linoleik asit kullanır. Bu yağ asidi aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilirler

Ayçiçeği tohumlarının Tip 2 diyabet hastalarına faydalı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Araştırmalar, sağlıklı bir diyetin parçası olarak her gün en az 30 g ay çekirdeği yiyenlerin, açlık kan şekerlerini (sağlıklı bir beslenme programı uygulayanlara kıyasla) sadece altı ayda yaklaşık yüzde 10 azaltabildiğini buldu. Araştırmacılar, ay çekirdeğinin kan şekeri düşürücü etkisinin klorojenik asitleri nedeniyle olabileceğini öne sürdüler. Ay çekirdeğindeki protein ve yağ da midenin boşalma hızını yavaşlatır, bu da şekerin yavaş salınmasını sağlar.

Ayçiçeği tohumlarının kalorisi yüksektir, bu nedenle istenmeyen yan etkileri önlemek için çok fazla yemekten kaçının. Ay çekirdeklerini kabuklu ya da kabuksuz satın alabilirsiniz. Kendinizi kaybederek ay çekirdeğini sonsuza kadar tüketebileceğiniz o mutlu anların yanı sıra salatalara ve unlu mamuller gibi çeşitli yiyeceklere de ekleyebilirsiniz. Unutmadan; her gıdada olduğu gibi aşırı tüketim bu yararların tamamını sizden uzaklaştıracaktır.Kaynaklar:

NaturalHealth365.com
Food.news
HSPH.Harvard.edu
Healthline.com

Resim Natthapat Aphichayananthanakul tarafından Pixabay‘a yüklendi