Vücudunuzdaki Ağır Metallerden Detoks’la kurtulun

Günlük yaşantımızda ağır metaller her yerdeler ve yaşam standardımızın neredeyse ayrılmaz bir parçası haline geldiler. Hava, içme suyu, yiyecek ve kişisel bakım ürünlerini ağır metal içerikleriyle çevremizdeler ve biz bunları tüketiyoruz. Neyse ki, bol miktarda detokslu yiyecekler var ve vücudun kendini toksik kimyasallardan arındırmasına yardımcı olmaktadırlar.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kişniş ile başlayalım. Popüler bitki, sinir sistemini etkileyen cıva ve diğer toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Salatalar, salata sosları ve detoks içecekler ile uyumludur.

Yaban mersini ise tatlılar için sağlıklı bir malzemedir. Hindistan cevizi, yoğurt ve badem ile hoş bir tatlının aromasıdır. Antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar sadece ağır metalleri çıkarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oksidatif stresin neden olduğu hasarı da onarır.

Limon, nemlenmeyi artırarak vücudun detoksifikasyon çabalarını destekler. İyi nemlendirilmiş bir vücut toksinlerin atılmasında oldukça iyidir.

Bir limonu sıkın ve bir bardak suya ekleyin. Zengin bir C vitamini kaynağı olan limon suyu , hücreleri ağır metallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korur. Ek olarak, C vitamini vücutta kurşunun uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bir bardak ılık suya taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Sabahları içmek, etkili detoksa katkıda bulunan sindirim ve eliminasyonu iyileştirir.


Detoks etkili gıdalar vücuttaki ağır metalleri temizler

Spirulina, yenilebilir mavi-yeşil alglerden yapılan bir süper besindir. Enflamasyon seviyelerini yönetmeye yardımcı olur ve vücudun ağır metallerinin doğal detoksifikasyonunu destekler .

Aynı zamanda beyni oksidatif strese karşı korur. Bir çay kaşığı spirulina tozu, taze sıkılmış bir meyve suyuna eklenerek tüketilebilir.

Diğer bir süper besin ise bir alg olan chlorella’dır. Bu besleyici gıda sudaki yeşil alglerden gelir. Kişniş ile aynı nörotoksin ile mücadele aktivitesini paylaşır ve ayrıca cıvanın vücuttan detoks yapmasına yardımcı olur.

Ayrıca diğer ağır metallere karşı koruma sağlayabilir. Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP) araştırmacıları tarafından yapılan 2003 tarihli bir fare araştırması, chlorella’nın kurşun maruziyetine karşı koruduğunu göstermiştir .

Sarımsakın sağlığa faydalarından biri de, glutatyon sentezini arttırmaktır. Bu doğal antioksidan aynı zamanda vücut için mevcut olan en güçlü olanıdır ve ağır metallerin detoksifikasyon sürecinde kritik bir rol oynar.

Pancar dolambaçlı bir şekilde detoksifikasyon desteklemektedir. Vücuttaki detoks görevlerinin çoğunu yerine getiren karaciğerin düzgün çalışmasını desteklerler. Pancar suyu detoksifikasyona katkıda bulunan enzim seviyelerini arttırır. Aynı zamanda, vücudun daha önce belirtilen ve en etkili doğal antioksidanı olan glutation’u güçlendirir. Salatalara kavrulmuş pancar ekleyerek ya da biraz ısıtılıp zeytinyağlı bir meze olarak tüketilebilir.


Taze yiyeceklerle sağlığınızı kadmiyum, kurşun ve cıvadan koruyun

Karaciğeri seven, bitki kaynaklı bir diğer yiyecek ise enginar. Yapraklar ve kökler hepatik hücreleri yaralanmaya karşı koruyan doğal bileşikler içerir. Ayrıca karaciğer rejenerasyonunu da teşvik ederler.

Pancar gibi enginarlar da, toksinleri kan ve vücuttan uzaklaştıran karaciğerin sağlığını ve verimliliğini artırarak detoksifikasyonunu destekler. Kavrulmuş enginar yemekleriniz için lezzetli bir atıştırmalık ve garnitür olabilir.

Zerdeçal , kurkumin adlı biyoaktif bir bileşik içerir. Diğer yararlı etkilerin yanı sıra, vücudu cıvaya karşı korur. Kurkumin, civanın, böbrekler ve karaciğer üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Enginar ve pancar gibi, daha çok glutatyon üretimini teşvik eder. Karabiber ile beraber tüketildiğinde vücudun kullanım düzeyi de artmaktadır.

Son olarak da Zencefil; Anti-enflamatuar özellikleri, yüksek seviyelerde ağır metallerin neden olduğu oksidatif stres ile mücadeleye çok uygundur. Zencefilin havalar soğurken boğaz sağlığı için de iyi geldiğini unutmayın

Elma, zencefil ve limon ile sağlıklı bir meyve suyu hazırlayın. Veya tatlılara, çorbalara ve hatta yahnilere biraz ekleyin. Mutlu detokslanmalar!Kaynaklar:

Blog.PaleoHacks.com
ScienceDirect.com
Food.news

Fotoğraf: rawpixel.com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı