Alkol Üreten Bağırsak Bakterileri Karaciğer’de Hasara Neden Olabilir

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), karaciğerde alkol dışındaki faktörlerden dolayı yağ birikmesidir, ancak nedeni bilinmemektedir. Şimdi araştırmacılar, NAFLD’yi vücutta çok miktarda alkol üreten bağırsak bakterilerine bağladılar ve bu bakterileri NAFLD hastalarının% 60’ından fazlasında buldular. Bulguları, alkolik olmayan yağlı karaciğerin erken teşhisi ve tedavisi için bir tarama yöntemi geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), karaciğerde alkol dışındaki faktörlerden dolayı yağ birikmesidir. Küresel olarak yetişkin nüfusun dörtte birini etkilemektedir, ancak nedeni bilinmemektedir. Şimdi araştırmacılar, NAFLD’ye vücutta çok miktarda alkol üreten bakterilerin neden olduğunu düşünmektedirler. Bu bakteriler alkolsüz yağlı karaciğer hastalarının% 60’ından fazlasında bulmuşlardır. 19 Eylül’de Cell Metabolism dergisinde yayımlanan bulgular; NAFLD’nin erken teşhisi ve tedavisi için bir tarama yöntemi geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Capital Pediatri Enstitüsü’nün baş yazarı Jing Yuan, “Bakterilerin çok fazla alkol üretmesine şaşırdık” diyor. “Vücut aşırı yüklendiğinde ve bu bakterilerin ürettiği alkolü kıramadığında, alkol tüketiminiz yoksa bile yağlı karaciğer hastalığı gelişebilir.”

Otomatik Bira Sendromu (ABS) ile NAFLD bağlantısı

Yuan ve ekibi, ciddi karaciğer hasarı olan bir hastayla ve otomatik bira sendromu (ABS) adı verilen nadir bir durumla karşılaştıklarında bağırsak bakterileri ve NAFLD arasındaki bağlantıyı keşfetti. ABS’li hastalar alkolsüz ve çok şekerli yiyecekler yedikten sonra sarhoş olurlar. Durum, bağırsakta alkol üretebilen ve zehirlenmeye yol açabilen mantar enfeksiyonu ile ilişkilendirilmektedir.

Yuan, “Başlangıçta maya yüzünden olduğunu düşündük, ancak bu hastanın test sonucu negatifti” diyor. “Maya karşıtı tıp da işe yaramadı, bu yüzden hastalığının başka bir şeyden kaynaklanabileceğinden şüphelendik.”

Ekip, dışkıları analiz ederek, bağırsağında, yüksek düzeyde alkol üreten bakteri Klebsiella pnömonisi suşları olduğunu buldu . K. pnömoni yaygın bir kommensal bağırsak bakteri türüdür. Ancak, hastanın bağırsağından izole edilen suşlar, sağlıklı insanlarda bulunan suşlardan yaklaşık dört ila altı kat daha fazla alkol üretebilir.

Ayrıca, ekip 43 NAFLD hastası ve 48 sağlıklı insandan bağırsak mikrobiyotasını örneklemiştir. NAFLD hastalarının yaklaşık% 60’ının bağırsaklarında yüksek ve orta alkol üreten K. pnömonisi olduğunu , sağlıklı birey kontrollerinde yalnızca % 6’sının bu suşları taşıdığını bulmuşlardır.


Erken K. pnömoninin Teşhisi Antibiyotikle Çözülebilir

K. pnömoninin yağlı karaciğere neden olup olmadığını araştırmak için araştırmacılar , ABS hastasından 3 ay boyunca izole edilen yüksek alkol üreten K. pneumonia ile mikropsuz fareler beslediler . Bu fareler ilk aydan sonra yağlı karaciğer geliştirmeye başladı. 2 ay boyunca karaciğerleri skar belirtileri gösterdi, bu da uzun süreli karaciğer hasarı meydana geldiği anlamına geliyor. Bu farelerde karaciğer hastalığının ilerlemesi, alkolle beslenen farelerinki ile karşılaştırılabilir. Bu bakteri kültürü ile beslenen farelere K. pnömonisini öldüren bir antibiyotik verdiğinde , durumları tersine döndü.

Yuan, “NAFLD heterojen bir hastalıktır ve birçok nedeni olabilir” diyor. “Çalışmamız K. pnömoninin bunlardan biri olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bakteriler, başka seçeneğiniz olmadığı sürece karaciğerinize alkol gibi zarar veriyor.”demektedir.Bununla birlikte, bazılarının neden bağırsaklarında yüksek alkol üreten K. pneumonia suşu olduğu ve diğerlerinin ise bağırsaklarında neden olmadığı bilinmemektedir.

Alkol üreten bu bağırsak bakterisinin kaynağı ne?

Çin Bilimler Akademisi’nden ortak yazar Di Liu, “Bu özel bakterilerin insanların vücuduna, çevre gibi bazı taşıyıcı maddeler yoluyla girmeleri muhtemel” diyor. “Ama taşıyıcıların yaygın olduğunu sanmıyorum – aksi takdirde NAFLD’nin daha yüksek oranda olmasını bekleriz. Ayrıca, bazı insanlar K. pnömonisinin büyümesi ve kolonizasyonu için genetik özellikleri nedeniyle diğerlerinden daha uygun bir bağırsak ortamına sahip olabilir. Hangi faktörlerin birini bu belirli K.pnömonisin’e daha duyarlı hale getireceğini anlamıyoruz ve bundan sonra öğrenmek istediğimiz şey de bu. ”

Yuan, bu bulgu bakteri ile ilişkili NAFLD’yi teşhis ve tedavi etmeye de yardımcı olabilir, diyor. Çünkü K. pnömoni şeker kullanılarak alkol üretmekte, bu bakteriyi taşıyan hastalar basit bir glikoz çözeltisi içtikten sonra kanlarındaki alkol saptanabilir miktarda olur ve bakteriyel suşun bulgusu da saptanmış olur. “Erken aşamalarda, yağlı karaciğer hastalığı geri dönüşlüdür. Sebebi daha erken teşhis edebilirsek, karaciğer hasarını tedavi edebilir ve hatta önleyebiliriz.”

Liu, “Bu bakterileri bağırsaklarınızda tutmak, vücudunuzun sürekli alkole maruz kalması anlamına gelir” diyor.

Yeni bir düşünce de bu bakterinin taşıyıcısı olmanın alkole karşı toleransın daha yüksek olması manasına gelebileceğidir. Ya da içmeden sarhoş olmak NAFDL belirtisi de olabilir..
Dergi Referansı :

  1. Jing Yuan, Chen Chen, Jinghua Cui, Jing Lu, Chao Yan, Xiao Wei, Xiangna Zhao, Nannan Li, Shaoli Li, Guanhua Xue, Weiwei Cheng, Boks Li, Huan Li, Weishi Lin, Changyu Tian, ​​Jiangtao Zhao, Juqiang Han , Daizhi An, Qiong Zhang, Hong Wei, Minghua Zheng, Xuejun Ma, Wei Li, Xiao Chen, Zheng Zhang, Hui Zeng, Sun Ying, JianXin Wu, Ruifu Yang, Di Liu. Yüksek Alkol Üreten Klebsiella pneumoniae’nin Sebep Olduğu Yağ Karaciğer Hastalığı . Celi Metabolizması , 2019; DOI: 10.1016 / j.cmet.2019.08.018

Kaynak:
CellPress.com
ScienceDaily.com

Resim AIAC Interactive Agency tarafından Pixabay‘a yüklendi