Proteinle Dolu 12 Meyve

Vücudunuz dört ana makromolekül içerir: karbonhidratlar, yağlar, nükleik asitler ve proteinler . Bu makro moleküllerin her biri özel fonksiyonlara sahiptir. Örneğin, proteinler doku oluşturmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gereklidir. Protein alımınızı artırmak için , düzenli beslenme programınıza nar ve muz gibi protein yönünden zengin meyveler ekleyin .

Proteinler nelerdir?

Amino asitler, proteinleri oluşturmak için birbirine bağlanan küçük organik moleküllerdir. İnsan vücudundaki her hücre farklı türde protein içerir. Aslında, vücudunuz en az 100.000 farklı protein üretir. Protein saçınızın , kaslarınızın ve kan hücrelerinin yapı taşıdır .

Gereğinden daha fazla protein tükettiğinizde, fazlalık vücudunuz tarafından yağa dönüştürülür. Vücudunuz ayrıca son çare enerji rezervi olarak da protein kullanabilir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Hayvansal gıdalar protein bakımından zengindir, ancak genel sağlığınızı sağlamak için dengeli bir beslenme uygulamanız gerekir. Yağsız et ve bitki proteinleri gibi birçok sağlıklı gıda yiyerek bu makro besin alımınızı arttırabilirsiniz.

İşte protein bakımından zengin ve beslenme programınıza eklemeniz gereken 12  meyve.

Avokado

Avokado, harika bir “iyi” yağ kaynağıdır. 100 gramlık bir avokado porsiyonu iki gram protein içerir. Salatalara avokado ekleyebilir veya meyveleri lezzetli soslar yapmak için kullana bilirsiniz.Muz

100 gram porsiyon muz, 1.1 gram protein içerir. Bu parlak sarı meyve aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır.

Tatlı ve besleyici bir atıştırmalık olarak bütün bir muzun tadını çıkarabilir veya puding ve smoothie’lere ekleyebilirsiniz .

Kuş üzümü

Her 100 gram kuş üzümü, en az 1,4 gram protein sunar.

Meyve reçellerine, marmelatlara veya salatalara lif bakımından zengin kuş üzümü ekleyerek bu protein kaynağından da faydalanabilirsiniz.Hurma

100 gram hurma porsiyonu 2.4 gram protein sunar. hurmalar harika sağlıklı atıştırmalıklardır ve ayrıca bol miktarda potasyum içerir.

Ramazan ayını beklemeye gerek yok; günde 1 bardak süt ile beraber bir hurma tüketebilir, bir ara öğününüzü protein bakımından zenginleştirebilirsiniz.

Kuru kayısı

Her 100 gram kuru kayısı porsiyonunda 1.4 gram protein bulunur. Kayısı, vücudunuzu serbest radikal hasarlarından koruyan A vitamini ile de doludur.

Küçük bir avuç kuru kayısıyı atıştırmalık olarak tüketebilir veya ezip yulaf ezmesine ekleyebilirsiniz. Harika bir tat değil mi?Guava

100 gramlık bir guava porsiyonu 2.6 gram protein içerir. Meyve aynı zamanda C vitamini ve pektin bakımından zengindir. Pembe guava, faydalı bir anti-kanser antioksidanı olan likopeni de içeriğinde barındırır.

Ülkemizde pek popüler olmasa da meyve salataları için mükemmel bir içeriktir.

Jackfruit

Dutgiller familyasına ait tropikal bir meyvedir. Güney ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişmektedir.

100 gram porsiyon porsiyon 1.5 gram protein içerir. Bu eşsiz meyve ayrıca kalsiyum, bakır, magnezyum ve manganez ile birlikte A, B ve C vitaminleri gibi antioksidanlar ve besinler açısından da zengindir.Kumkat

Kumkatlar A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir ve 100 gramlık bir porsiyon en az 1.9 gram protein sunar. Ek olarak, kumkatlar harika bir omega-3 ve omega-6 yağ asidi kaynağıdır .

Çarkıfelek

Passion fruit yani tutku meyvesi de denilmektedir. 100 gram başına en az 2.5 gram protein içerir. Bu meyve aynı zamanda her ikisi de metabolizmayı iyileştiren ve bağışıklığınızı artıran lif ve C vitamini sunar.Nar

Bir nar 100 gram başına en az beş gram protein içerir, bu da onu listedeki  protein bakımından en zengin meyvelerden biri yapar.

Salatalara nar ekleyebilirsiniz veya taze, organik nar suyu da proteince işinizi görebilir. Güllaç veya Aşure gibi yöresel tatlarımıza da oldukça uyumludur

Kuru erik

Kuru erik , şekeri yüksek kuru meyvelerdir, bu nedenle orta derecede tüketmek gerekir. 100 gram kuru erik porsiyonunda 2.2 gram protein bulunur.

Kuru erik ayrıca kalp sağlığını artırmaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan birçok lif ve polifenol içerir.

Kuru erikteki lif, yalnızca kan şekeri düzeylerini kontrol etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir kilo kontrolüne de yardımcı olur  .

Protein ve lif alımınızı artırmak için bir avuç kuru erik iyi gelir.Kuru üzüm

100 gram kuru üzüm porsiyonu en az 3.1 gram sunar. Kuru üzüm ayrıca  sindirim sağlığını destekleyen lif, demir ve potasyum içerir.

Yulaf ezmesine veya sütlaça kuru üzüm ekleyebilir veya protein bakımından zengin bir ara öğün için bir avuç atıştırabilirsiniz.

Diğer protein açısından zengin gıdalar

Aşağıdaki yiyecekler de  iyi birer protein kaynaklarıdır:

  • Yumurta
  • Balık (örn., Morina balığı, halibut, levrek ve çıtçıt)
  • Bakliyat
  • Süt
  • Süt ürünleri (örneğin peynir ve yoğurt)
  • Ceviz (örneğin, bademler, yer fıstığı ve fındık da beraberinde aynı etkidedir.)
  • Tavuk Göğsü
  • Sebzeler (örneğin, brokoli, yeşil fasulye ve tatlı bezelye)
  • Kepekli tahıllar (örneğin, tam buğday ve mercimek)

Genel sağlığınızı artırmak için besleyici ve protein açısından zengin meyvelerle dolu dengeli bir beslenme programı sağlıklı günlerinizin uzun olmasını sağlarken size de oldukça keyif verir.Kaynaklar:

FoodsForBetterHealth.com
Livestrong.com
Food.news
Resim Steve Buissinne tarafından Pixabay‘a yüklendi