Menopoz Semptomlarından Soya ile Kurtulun

Yaklaşan ya da zaten menopoz yaşlarında olan kadınlar birçok rahatsız edici semptomlar yaşarlar, ancak soyada bulunan bir flavonoid olan equol ile destekleyerek rahatlayabilirler. Medicinal Food Journal’da yayınlanan bir incelemede , ABD ve Güney Kore’den araştırmacılar, equolün menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basması insidansını ve ciddiyetini azaltabileceğini buldu .

Equol çok yaygın bir bileşik değildir. Aslında, yalnızca soya fasulyesi ve diğer baklagillerde bulunur ve yapısal olarak izoflavonlar olarak bilinen bir bileşik sınıfına aittir.

Aynı zamanda vücutta soya izoflavonu daidzeinin bağırsak bakteriyel metaboliti olarak da üretilebilir . Bununla birlikte, herkes equol üretemez – Asyalıların yalnızca yüzde 50’si ve Asyalı olmayanların yüzde 25’i daidzeini equole dönüştüren bağırsak bakterilerini barındırır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bu derlemede, araştırmacılar menopozal kadınlarda equolün sıcak baskınlara karşı etkinliğini görmüşlerdir. 12 İngilizce, Korece ve Çince dilde bilimsel ve tıbbi veritabanlarını aradılar ve toplam 779 katılımcıyla sistematik inceleme için tüm kriterleri karşılayan altı çalışma buldular. Bunlardan beşini de meta-analize dahil ettiler.

Tüm çalışmalarda, equolün ya da equol üreticilerinde soya izoflavonunun – menopoz semptomları, özellikle de sıcak basmalar, peri veya postmenopozal kadınlarda etkisi değerlendirildi. Meta-analizde üç çalışma, equol’ün önemli faydalarını bildirmiştir.

Meta-analiz, equolün sıcak parlama skorlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ve genellikle düşük önyargı riskini ortaya çıkardığını ortaya koydu. Sonuçlar ayrıca equol üretebilen kadınların soya tüketiminden üretici olmayanlardan daha fazla yararlanma olasılığını ortaya koydu. Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar equol ile takviyenin menopozal kadınlarda sıcak basması insidansını ve ciddiyetini azalttığı sonucuna varmışlardır.

Tüm kadınların yaklaşık yüzde 70’i menopoz geçişleri sırasında vazomotor semptomları (VMS) olarak da bilinen sıcak basmaları ve gece terlemeleri yaşarlar. Pek çok kadın bu semptomların tedavisinde etkili olan östrojen içeren hormon tedavisi kullanır. Bununla birlikte, artan kanıtlar, hormon tedavisinin uzun süreli kullanımının birçok yan etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle birçok kadın soya izoflavonları, karayılan otu ve omega-3 yağ asitleri gibi alternatif ilaçlar da dahil olmak üzere semptomlarını yönetmek için diğer hormonal olmayan seçenekleri kullanıyor .


Sıcak basmalar için alternatif tedaviler

Sıcak basmaları gidermek için yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra deneyebileceğiniz birçok doğal çözüm vardır.

  • Sigarayı bırakmak – Sigara içmek , menopoz başlangıcını hızlandırabilir ve semptomlarını, özellikle de sıcak basmaları daha da kötüleştirir.
  • Kilonuzu yönetin – Aşırı kilolu veya obez olmak, sıcak basmaların yoğunluğunu ve sıklığını artırabilir. Zinde kalmak ve aşırı kilo vermek de genel olarak birçok başka sağlık yararları sağlayabilir.
  • Sağlıklı bir diyete uyun – Proteinler ve yağlar gibi besinler sağlıklı hormon ve sinir sinyalini yönlendirmede yardımcı olabilir. İyi dengelenmiş bir diyet , sıcak basmalara benzer semptomlara neden olan kan şekeri değişikliklerini de azaltabilir. Sıcak basması yaşayan kadınlar, öğütülmüş keten tohumu, bir balık yağı takviyesi veya soğuk su balığı gibi omega-3 bakımından zengin yiyecekleri yemelidir .
  • Soğuk su içmek – Soğuk su içmek, sıcak basması sırasında vücudunuzun soğumasına yardımcı olabilir. Hidratlı kalmak, vücut ısınızı da düzenlemenize yardımcı olur. Ayrıca vücut sıcaklığınızı düşürmek için yüzünüze veya bileğinize soğuk su serpebilir veya soğuk bir duş alabilirsiniz.
  • Rahatlama tekniklerini ve egzersizlerini uygulama – Stres, vücut ısısını ve terlemeyi artıran epinefrin salınımına neden olur. Rahatlatıcı aktiviteler uygulamak, sıcak basmaların ciddiyetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Yoga , meditasyon, tai chi ve nefes egzersizleri, deneyebileceğiniz gevşeme tekniklerinden bazılarıdır.
  • Fitoöstrojenler al – Birçok bitki östrojen reseptörlerine bağlanabilen fitoöstrojenler veya diyet östrojenleri içerir . Hormonun vücut üzerindeki etkisini artırarak kadınların östrojen seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğuna inanılıyor . Fitoöstrojenleri baklagil ve soya gibi baklagil ürünlerinden alabilirsiniz. Ayrıca meyan kökü, kediotu kökü ve karayılan otunun sıcak basmalar gibi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Kaynaklar:

Food.News
WomensMentalHealth.org
MedicalNewsToday.com
Resim silviarita tarafından Pixabay‘a yüklendi