Günde 1 Elma Doktoru Uzak Tutar

Amasya’da şöyle bir söz vardır; “Bir elma ilaç alma”…
Sabah saatlerinde bir elma alın ve asla ilaç almayın.
 1. Kanserden korunabilir.  Çeşitli çalışmalar elmanın anti-kanser potansiyelini incelemiştir . Örneğin,Reviews on Environmental Health İncelemelerinde yayınlanan bir vaka kontrol çalışması, elma yemenin kolorektal kanser riskini azalttığını ortaya koydu. Journal of Agricultural and Food Chemistry de yayınlanan bir başka çalışmada, karaciğer, kolon ve meme kanseri hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser hücrelerinin yayılmasını veya tamamen öldürülmesini engelleyen elma kabukları içindeki 12 triterpenoid bileşiği tanımlanmıştır .
 2. Kilo kaybına yardımcı olur. Kilo verme diyetinize elma ekleyebilirsiniz. Nutrition  dergisinde yayınlanan aşırı kilolu kadınlarla ilgili bir araştırma, 12 hafta boyunca her gün elma ve armut gibi meyveler yemenin kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir.

  Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
  Sitemizi

 3. Aterosklerozu önler. Ateroskleroz veya atardamarların sertleşmesi, elma yiyerek veya elma suyu içilerek önlenebilir. Nutrients dergisinde yayınlanan bir hayvan çalışmasında araştırmacılar, elmalardaki polifenollerin arterlerde plak oluşumunu önlediğini bulmuşlardır. Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanan bir başka hayvan çalışması, elma suyunun içilmesinin, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle, yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu aterosklerozun ilerlemesini önleyebileceğini göstermiştir.
 4. Saç büyümesini destekler. Elmalar ayrıca saç dökülmesi muzdarip insanlar için yararlı olabilir. Total Environment of Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, procyanidin B-2 adlı bir bileşiğin elmalardan elde edilen bir hücre modelinde saç büyümesini desteklediğini gösterdi.
 5. Gelişmiş glikasyon son ürünlerine (AGE’ler) karşı koruma sağlar. AGE’ler, öncelikle oksidanlara maruz kaldıklarında karamelleşmiş olan kan şekerlerinin oksidasyonu ile bağlantılı zararlı maddelerdir. Daha sonra hücre yapılarına bağlanır ve hasara neden olur. Fitokimya dergisinde yayınlanan bir araştırma , elma yapraklarının güçlü bir anti-AGE aktivitesi gösterdiğini bildirdi.
 6. Beyin yaşlanmasına karşı korur. Elmalar ayrıca beyin yaşlanmasına karşı koruyucu etkilere sahiptir. Yaşlı farelerde yapılan bir çalışma, elmanın oksidatif hasarı ve bozulmuş labirent performansını önlediğini ortaya koydu. Başka bir fare çalışması, elma suyunun tüketilmesinin , farelerin beyninde Alzheimer hastalığına bağlı sağlıksız amiloid-beta seviyelerinin üretimini azalttığını göstermiştir .
 7. Ağız sağlığını destekler. Ayrıca elma yemek ağız sağlığını destekler ve hastalıkları önler. Fitoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma , elmalardaki kersetin, periodontal patojenler üzerinde antimikrobiyal etkiler gösterdiğini ortaya koydu. Ek olarak, Journal of Periodontology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre , elma polifenol, Porphyromonas gingivalis enfeksiyonu ile ilişkili periodontal ligament hücre yıkımına karşı da koruma sağlar .
 8. İshali tedavi eder. Arzneimittelforschung dergisinde yayınlanan bir araştırmada , papatya ile birlikte tüketilen elma pektininin ishal seyrini kısalttığı ve ilişkili semptomları hafiflettiği ortaya çıktı.Kendinize Bir Elma Seçin

Elmaları tüketmek, toksik, kansere neden olan pestisitler ve herbisitler ile kaplanmadıkları takdirde sağlığınızı iyileştirir. Elmalar , en fazla böcek ilacı içeren ürünler listesindedir . Bu nedenle, organik elma tüketmeye gayret etmek gerekir.(ilgili yazı: Bir elma yaklaşık 100 milyon bakteri taşır.)

Organik olanları bulamazsanız, ürünlerinizi ovalayarak bol suyla yıkamak  pestisitlerin giderilmesine yardımcı olabilir . Massachusetts Üniversitesi’nden  araştırmacılar , başka bir yöntem öneriyor: kabartma tozu ve su çözeltisine batırmak.

Araştırmacılar, farklı yıkama yöntemlerinin böcek ilacı almada ne kadar etkili olduğunu belirlemek için bir çalışma yürütmüştür. Elmaları iki dakika boyunca bir kabartma tozu çözeltisine batırmanın, onları bir ağartma çözeltisine batırmaktan veya iki dakika boyunca akan suda yıkamaktan daha fazla böcek ilacı çıkardığını bulmuşlardır. Elmaları 12 ila 15 dakika kabartma tozu çözeltisine batırdıklarında,  kullanılan pestisitler tamamen ortadan kalktı.
Kaynaklar:

FoodRevolution.org
ScienceDaily.com
Food.news
EWG.org
ConsumerReports.org

Fotoğraf:Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı