Kabak Çekirdeği’nin Kan Şekerini Düşürdüğü Bulundu

Düz, oval şekilli Kabak Çekirdekleri sağlıklı ve lezzetli mide güldüren aperatiflerdir. Çorbalara, salatalara ve tatlılara harika bir katkı sağlar bunun yanında daha fazla kuru yemiş olarak tüketilmektedir. Yeni bir araştırma işte bu mide güldüren küçük tohumların boylarından büyük faydalar sağladığını buldu.

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden araştırmacılar,  bu tohumların diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabileceğini açıkladı . Critical Reviews in Food Science and Nutrition’de yayımlanan çalışmada,  kabak çekirdeğinde kan şekeri seviyesini düşürme kabiliyetine sahip bileşikler tanımlandı: trigonellin (TRG), nikotinik asit (NA) ve d-chiro-inositol ( DCI).

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Nottingham Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’ndan  araştırmanın ortak bir yazarı olan Gary Adams’a göre, bulgular kabak çekirdeği ve genel olarak balkabağı tohumlarının sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak için kullanma potansiyelini vurgulamaktadır .

İnsülin’in Fizyolojik Sonuçlarından Kaçmak İçin…

Gary Adams “Diyabet tedavisi için birçok farklı insülin türü mevcut, ancak  hala fizyolojik sonuçlar var” dedi ve “Bu nedenle alternatifler gerekli ve buna Cucurbitaceae (balkabağı) formundaki diyet bitkilerinin yanı sıra bitkisel müstahzarlar da dahil edilmelidir.” demektedir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden uzmanları da içeren ekip,  balkabağındaki biyoaktif bileşenlerin kan şekeri seviyesinin korunmasında etkili olup olmadığını araştırdı . Kabağın etli yapısından tohumları çıkardılar ve hipoglisemik özelliklere sahip potansiyel bileşenlere baktılar.

Polisakkaritler, peptitler ve proteinler dahil olmak üzere bazı aktif bileşenlerin kan şekeri düşürücü etkileri olabileceğini bulundu. Özellikle de, aşağıdaki bileşiklere dikkat ettiler:

  • Trigonelline – hem kabak çekirdeğinde hem de çemende bulunan bir bitki bileşiğidir. Daha önceki bir çalışma  , trigonellinin B hücresi yenilenmesini , insülin sekresyonunu ve glukoz metabolizmasını iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır . Başka bir çalışmada, Japonya’dan araştırmacılar diyabetik sıçanlara trigonellin ile muamele ettiler ve  karaciğer trigliseritlerini azaltırken insülin seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldular .
  • Nikotinik asit  (ayrıca B3 vitamini veya niasin olarak da bilinir) – gıdada doğal olarak bulunan bir B vitamini . Öncelikle “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünü düşürmek ve “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolünü iyileştirmek için kullanılır. Bu vitamin aynı zamanda kalp sağlığını da desteklemektedir.
  • D-chiro-inositol – myo-inositol’den türetilen bir inositol şeklidir. İnositol , potansiyel sağlık yararları için bilinen bir karbonhidrattır. Uluslararası Endokrinoloji Dergisi’ndeki bir çalışma,  miyo ve d-chiro-inositol kombinasyonuyla takviyenin glisemik kontrolü veya kan şekeri düzenlemesini iyileştirme kabiliyetleri göz önüne alındığında Tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabileceği sonucuna varılmıştır .

Özetle, araştırmacılar bu bileşiklerin potansiyel hipoglisemik özelliklere sahip oldukları sonucuna varmışlardır.


Kan şekeri seviyesini azaltmak için öğünlere kabak çekirdeği ekleyin

Nutrition Research‘da yayınlanan bir çalışmada Kabak çekirdeğinin hipoglisemik özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için, onları yemeklere eklemek en iyi yoldur . Brezilyalı Araştırma Ekibi, katılımcılara keten tohumu veya kabak çekirdeği ile karıştırılmış yüksek karbonhidratlı yemekler verdikleri kontrollü bir deneme gerçekleştirdi. Yemeklerden sonra yapılan kan şekeri ölçümlerine dayanarak, kabak çekirdeği ile yemek yiyenler kontrol grubundakilerden daha iyi glisemik kontrole sahipti. Araştırmacılar ayrıca, 65 g kabak çekirdeği tüketmenin, yemekten sonra kan şekeri seviyesini artırabileceğini belirtti.


Beslenme Programına kabak çekirdeği nasıl dahil edilir

Kabak çekirdeği birçok yönden yenebilir . Lezzet açısından, kabak çekirdeği nötr bir tada sahiptir, bunlar kızartılarak veya bazı baharatlar eklenerek arttırılabilir. Salataları ve çorbaları kavrulmuş kabak çekirdeği ile doldurmak, belirgin bir düzen katar ve besin değerlerini yükseltir. Tohumları diyetlerine eklemek isteyenler ancak lezzetlerini önemsememek isteyenler için, diğer malzemelerle birlikte  karıştırmak, onları yemeklere sokmanın iyi bir yoludur.

Kabak çekirdeğinin en çok tüketim şekli de kuru yemiş olarak tüketmektir. Kavrulmuş iri taneli bir porsiyon kabak çekirdeği iyi bir ara öğün olabilir.Kaynaklar:

TandFOnline.com
Futurity.org
Food.news
Healthline.com
Hindawi.com
Food.NDTV.com
ScienceDirect.com

Resim april197707180 tarafından Pixabay‘a yüklendi