MS (multipl skleroz) yorgunluğu Yüksek HDL diyeti ile önlenebilir mi?

Buffalo Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, yüksek yoğunluklu lipoprotein veya iyi kolesterolü yükselten ve toplam kolesterolü düşüren bir diyetle, sklerozla ilişkili çoklu yorgunluğun azalabileceğini göstermektedir.

Yorgunluk, multipl sklerozun (MS) yaygın bir belirtisidir ve etkileri, bir bireyin yaşam kalitesini ciddi şekilde tehlikeye atabilir. Ancak, Buffalo Üniversitesi’nden (UB) yapılan yeni araştırmalar, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) yükselten bir diyetle veya iyi kolesterol ile toplam kolesterolü düşüren bir diyetle multipl sklerozla ilişkili yorgunluğun azabileceğiniz göstermektedir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

UB Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Murali Ramanathan, “Multipl sklerozlu kişilerde yorgunluk, sakatlık, depresyon ve enflamasyondan kaynaklanan katkılarla karmaşık ve zor bir klinik sorun olarak görülüyor” diyor. “Çalışmamız, lipidleri ve yağ metabolizmasını yorgunlukta ortaya koyuyor. Bu, yorgunluğu tedavi etmek için yeni yaklaşımlara kapı açabilecek yeni bir bulgu ”dedi.

Diyet Bazlı Müdehalenin Yorgunluğa Etkisi

Önceki çalışmalarda, Iowa Üniversitesi’nde iç hastalıkları ve nöroloji klinik profesörü Terry Wahls tarafından yönetilen bir ekip, egzersiz, stres azaltma ve nöromüsküler elektrik stimülasyonunun eşlik ettiği diyet bazlı bir müdahalenin yorgunluğu azaltmada etkili olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, iyileşmelerin temelinde yatan fizyolojik değişiklikler bilinmiyordu.

Buffalo Üniversitesi’nde Wahls tarafından geliştirilen diyet yerleştirildi bir yıl boyunca 18 progresif multipl skleroz hastaları izledi. Meyve ve sebzelerde yüksek olan diyet lifi, et, bitkisel protein, balık yağı ve B vitaminlerinin tüketimi  teşvik edildi. Ancak glüten, süt ve yumurta bu diyetin haricinde tutuldu.

Katılımcılar ayrıca, esneme ve kuvvet antrenmanı, kas kasılmasını ve hareketini uyarmak için nöromüsküler elektrik stimülasyonu ve stresin azaltılması için meditasyon ve kişisel masajları içeren ev tabanlı bir egzersiz programına katıldı. Çalışmanın sonucunda, yorgunluktaki azalmalar ile ilişkili ana faktörün diyete bağlı olduğu tespit edildi.

“Yüksek lipoprotein (HDL) seviyeleri, yorgunluk üzerinde en büyük etkiye sahipti,” diyen Prof.Dr.Ramanathan, “muhtemelen iyi kolesterol kasta, glikoz alımını uyararak ve fiziksel performansı ve kas gücünü artırmak için hücrelerde solunumu arttırmada kritik bir rol oynamaktadır” dedi. Daha az kalori tüketen ve BKİ’de olduğu gibi trigliserit ve LDL seviyelerinde de azalmalar yaşandığı için bu faktörlerin yorgunluktaki değişikliklerle ilgisiz olduğu bulundu.

Çalışma sonuçları, metabolik değişikliklerin yorgunluk üzerindeki etkilerini inceleyen daha büyük bir çalışmanın temelini oluşturabilir.

Belki de düzenli bir beslenme programıyla son zamanlarda ardan MS hastalarının tedavisi gıdalarda gizlidir.
Kaynak

Ift.org
Journal.plos.org

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı