Antioksidan Zengini Adaçayı; Ağız ve Beyin Sağlığını Geliştirir!

Adaçayı yıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Yaygın adaçayı ve bahçe adaçayı olarak da bilinen bu başlıca bitki, fesleğen, biberiye ve kekik gibi diğer bitkilerin yanında nane ailesine aittir. 

Bu bitkinin güçlü ve topraksı bir aroması vardır. Bu yüzden sık sık az miktarda kullanılır. Ancak ne olursa olsun adaçayı doğal olarak çeşitli besinler ve birçok sağlık yararı sağlayan bileşiklerle yüklüdür.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Adaçayının birçok yararından biri de ağız sağlığını destekleye bilmesidir. Adaçayı, diş plağına neden olan mikropları öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İran Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, adaçayı özü içeren gargara suyunun okul çağındaki çocuklarda Streptococcus mutanları üzerindeki etkilerini değerlendirdi. S. mutans bakterilerinin diş boşluklarına neden olduğu bilinmektedir. Adaçayı gargarasını 21 gün boyunca kullananlar diş plağındaki S. mutanların sayısında büyük düşüşler yaşadı. Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuar çalışması ayrıca, adaçayı esansiyel bir yağın, aynı zamanda oyuklara neden olabilen bir mantar olan Candida albicans’ın yayılmasını önlediğini ve durdurabileceğini gösterdi. Başka bir derleme de, adaçayı boğaz enfeksiyonlarını, diş apselerini, ağız ülserlerini ve enfekte diş etlerini tedavi edebileceğini bildirdi. Ancak, kapsamlı önerilerde bulunmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var

Adaçayı beyin sağlığını destekler

Adaçayı ayrıca beyin sağlığını birçok yönden de iyileştirebilir. Birincisi, kafein asidi, klorojenik asit, ellagik asit, rosmarinik asit ve rutin gibi antioksidan bileşiklerle doludur. Bu antioksidanların beynin fonksiyonunu ve hafızasını iyileştirdiği rapor edilmiştir. İkincisi, adaçayı, hafıza oluşumu ve tutulmasında önemli olan kimyasal bir haberci olan asetilkolinin (ACH) parçalanmasını önleyebilir. ACH düzeyleri ayrıca Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynar. Bir çalışmada, araştırmacılar dört ay boyunca her gün 2 mililitre (mL) adaçayı özü takviyesi veya plasebo tüketen hafif ila orta şiddette Alzheimer hastalığı olan bireyleri inceledi. Adaçayı tüketenlerin problem çözme, hafıza, akıl yürütme ve diğer bilişsel yetenekleri ölçen testlerde daha iyi performans gösterdiğini buldular.

Adaçayı sağlıklı yetişkinler için de faydalıdır. Fizyoloji ve Davranış dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, ruh halini, uyanıklığı ve sakinliği artırabilir.Adaçayı genel sağlığı birçok yönden destekleyebilir. İşte bu otun temel bir pişirme ile diğer besinsel yararları:

Bir çay kaşığı veya 0,7 g öğütülmüş adaçayı günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unu size verebilir. Adaçayı da iyi bir bakır, magnezyum, çinko ve A, C ve E vitaminleri kaynağıdır.

Adaçayı kan şekeri seviyesini düşürür: – Geleneksel tıpta, adaçayı yaprakları diyabet için bir çare olarak kullanılır. İnsan ve hayvan çalışmaları da bitkinin insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

Adaçayı kolesterol seviyesini düşürür: – Kan kolesterolünün yüksek olması sizi kalp hastalığı riskine sokabilir. Çalışmalar adaçayı ve adaçayı ürünlerinin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu kolesterol, arterlerinizde birikebilir ve onlara zarar verebilir. Ek olarak, adaçayı ayrıca yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya iyi kolesterolü de artırabilir.

Adaçayı bazı kansere karşı korur:– Hayvan ve laboratuar çalışmaları adaçayı meme, serviks, kolon, karaciğer, böbrek, ağız ve cilt kanserleri gibi bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmalarda, araştırmacılar adaçayı özlerinin hem kanser hücrelerinin büyümesini baskıladığını hem de apoptoz veya hücre ölümünü desteklediğini bulmuşlardır.

Bunlar, bilgenin sağlığa olan yararlarından sadece birkaçı. Bu avantajlardan yararlanmak için diyetinize adaçayı eklemeyi düşünün. Taze adaçayı yaprakları güçlü bir aromalı tada sahip olduğundan, en iyi şekilde çorbalarda garnitür olarak kullanılır; rosto yemeklerinde bir doldurma içine karıştırılmış; veya omlet içinde yumurta ile servis edilir. Sık sık öğütülmüş veya bütün yapraklar şeklinde kurutulmuş adaçayı, etler için bir ovmak veya kavrulmuş sebzeler için bir baharat olarak kullanılabilir.Kaynaklar:

EcoWatch.com
NCBI.NLM.NIH.gov
ScienceDirect.com
MedicalNewsToday.com

Fotoğraf:Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı