Listeria Salgını Bağlantılı Alman Et Firmasının Üretimi Durduruldu

Almanya’nın Waldeck-Frankenberg bölgesindeki yetkililer, Berndorf’taki Twistetal’deki Wilke Waldecker Fleisch-und Wurstwaren üretim tesisini kapattı. Almanya’da yapılan araştırmalar, Listeria’nın neden olduğu gıda kaynaklı bir salgının bağlantısını gösterdiğinden, konserve yiyecek dışındaki tüm ürünlerini geri çağırdı.

Alman medyasında iki kişinin öldüğü ve yaklaşık 40 enfeksiyon vakasının yaşandığı olayda soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Meydana gelen olaylar

Listeria, üreticinin pizza salamında ve bir çeşit sucukta numune alınması sırasında tespit edildi. Yerel makamlar daha önce birkaç kez temizlik ve dezenfeksiyon emri vermiş ve üretim tesisleri daha önce geçici olarak kapatılmıştı.

Eylül sonundaki yeniden örneklemeden elde edilen sonuçlara ulaşıldıktan sonra yetkililer, tesisin kapatılmasını ve bir çok ülkeye dağıtılan tüm ürünlerin geri çağrılmasını istedi.

“DE EV 203 EG” parti numaralı ürünler geri çağırma prosesine dahil edildi. Ancak, Sosis gibi ürünler perakendecilerde açık olarak satıldığı, bir çok ürün de etiketsiz ve hastane mutfakları ve kantinler gibi toplu catering kurumlarında tüketildiği varsayılıyor.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre, bu yıl ekim ayına kadar geçen yıl aynı dönemde 482’ye kıyasla toplamda 405 Listeria enfeksiyonu rapor edildi. Almanya’da RKI tarafından kaydedilen yıllık listeriyoz vakalarının sayısı 2009’da 396 iken 2017’de 771’e yükselmiştir.Avusturya’dan Önlem

Avusturya Sağlık ve Gıda Güvenliği Ajansı (AGES), Alman üreticisinin et ve sucuk ürünleri için Federal Çalışma, Sosyal İşler, Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı (BMASGK) adına bir uyarı yaptı.

Alman yetkililer, AGES’e Avrupa Gıda ve Yem Hızlı Uyarı Sistemi (RASFF) portalı üzerinden ürünlerin Avusturya’daki iki toptan satış şirketine teslim edildiğini bildirdi. Avusturya’da, Almanya’da ortaya çıkan salgınla ilgili bildirilen listeriyazis vakası yoktur.

Yaşlı ve bağışıklık sistem yetmezliği olan insanlar, hamile anneler ve yeni doğan bebeklerde listeriozise yakalanma riski yüksektir. Enfeksiyon belirtileri arasında kusma, bulantı, sürekli ateş, kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve boyun tutukluğu sayılabilir. Enfekte olma ile semptomların gelişmesi arasındaki süre ortalama üç hafta ile birkaç gün arasında değişmektedir.Kaynak: FoodSafetyNews.com/ Haberi

Resim engin akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi