Şeker Hastaları İçin Sihirli Sebze: Fasulye

Fasulye, gökyüzündeki devlerin ülkesine ulaşan büyük bir fasulyeye dönüşmeyebilir, ancak  kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olduklarından diyabetli insanlar için harika süper bir gıdadır .

Baklagiller ailesinden Fasulye ve kardeşleri (barbunya vb.), Amerikan Diyabet Birliği (ADA) tarafından önerilen diyabetik süper yiyecekler listesinin başında gelir . Antioksidanları, diyet lifi, mineral ve vitamin içeriği, diyabetin başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Fasulye ayrıca sağlıklı miktarda protein sağlar. Sağlıklı beslenme ve diyabet hastaları için, özellikle dar bütçeli olanlar için çekici kılan tarafı da daha düşük maliyetli olmasıdır.

Fasulye diyabet hastalarına nasıl yarar sağlar?

Kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkilerine gelince, fasulyede bulunan kompleks karbonhidratlar glisemik indeks (GI) ölçeğinde düşük sıralanır . Fasulyenin sindirilmesi zaman alır, bu nedenle kan şekeri seviyesini uzun süre boyunca sabit tutar, kanın içine daha yavaş ve daha sabit bir oranda şeker verir.

Kuru fasulye , taze olanlardan daha fazla karbonhidrat içerebileceğini unutmayın. Yüksek oranda karbonhidrat, kuru fasulye yemeyi diyabetik insanlar için daha az sağlıklı kılar. Konserve kuru fasulye ise  ilave şeker içere bilir. Bu yüzden mümkün olduğunca taze pişmiş yemeklere bağlı kalın.

Kompleks karbonhidratların sağladığı faydalar, fasulyelerin yüksek diyet lifi içeriği ile daha da arttırılır. Lif, sindirimi artırır ve iyi bağırsak bakterilerinin gelişmesine yardımcı olur. Fasulyeleri ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri yemek, basit karbonhidratların kan şekeri düzeyleri üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Lif sindirimi yavaşlatır ve bu da kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olur .

Sindirimi desteklemenin yanı sıra, diyet lifi de kalp sağlığını iyileştirir. Lif, kan kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve kalp hastalığı, obezite ve felç riskini azaltır . Kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar genellikle diyabetin neden olduğu sağlıksız koşullardan kaynaklanmaktadır.


Fasulyenin diğer besin ve sağlık yararları

Fasulye ayrıca vücudun dokuları büyütmesi ve onarması için yeterli miktarda bitki bazlı protein de sağlar. Protein bir enerji kaynağıdır, ancak karmaşık karbonhidratlar gibi, sindirilmesi daha uzun sürer, bu yüzden insanların daha uzun süre tok hissetmelerini sağlar. Bu, insanların daha az yemek yemesini sağlar ve aşırı yemek yemeyi ve şişmanlığı önlemeye yardımcı olur.

Bir bardak fasulye, 50 g’lık et kadar protein sağlar. Ancak hayvansal kaynaklı yiyeceklerin aksine, fasulye doymuş yağlara sahip değildir. Çok fazla kalori ilave etmeden protein alımını arttırmanın mükemmel bir yolunu sunar.

Fasulye besleyici süper besinlerdir. Kalsiyum, folat, demir ve magnezyum gibi bol miktarda vitamin ve mineral içerirler .Yüksek besin içeriği ve düşük zararlı bileşiklerin kombinasyonu, fasulyelerin hastalıkların önlenmesinde çok etkili olmasını sağlar.


Herkes beslenme programına fasulye eklemeli

Yemeklere fasulye eklemek kolaydır. Bunları basitçe garnitür olarak veya ana yemeğin bir parçası olarak yiyin.

Fasulye biber ve salata ile iyi gider. Ayrıca fasulyeli burgerler için harika bitkisel köfte yapılabilir.

Siyah fasulye, nohut, barbunya fasulyesi, lima fasulyesi , lacivert fasulye ve beyaz fasulye hepsi lezzetli ve sağlıklı seçeneklerdir.

Mümkün olduğunda taze ve çiğ fasulye alın. Onları sekiz ila 12 saat suda bekletin, ardından iyice durulayın. Bu şişkinlik, gaz ve fasulye yemenin diğer rahatsız edici yan etkilerini azaltır .Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com
Food.News
GISymbol.com
Resim LoggaWiggler tarafından Pixabay‘a yüklendi