Günde 2 Avuç Çeviz: Meme Kanserini Önlemeye Yardımcı Oluyor

Ceviz, gezegendeki en besleyici kabuklu kuruyemişlerden biri olarak bilinir. Ayrıca, hastalıklara yol açan iltihaplarla mücadeleye yardımcı olan mükemmel sağlıklı yağ ve antioksidan kaynakları olarak ortaya çıkmaktadır. Cevizin sağlığa yararları üzerine birçok araştırma yapılmış ve bu kuruyemişin tüketimi daha düşük kalp hastalığı riski, gelişmiş beyin fonksiyonu ve hatta kanser önleme ile ilişkilendirilmiştir.

Nutrition Research dergisindeki yeni yayınlanan bir çalışmada,  Batı Virginia’daki Marshall Üniversitesi’nden araştırmacılar , ceviz içeren sağlıklı bir diyetin kanserin ilerlemesini ve sağkalımını nasıl etkileyebileceğini gösterdi. Ceviz yemenin, sonuçta meme tümörlerinde bazı genlerin ekspresyonunu değiştirdiğini bildirdi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Neden meme kanseri olan kadınlar ceviz yemelidir?

Araştırmacılar makalelerinde, diyetin insan kanserinin gelişimine veya önlenmesine katkı sağladığını belirtti. Bazı gıda bileşenleri anormal hücrelerin büyümesini tetikleyebilirken , bazıları da kanserli hücrelerin bile varlığını zorlaştırabilir. Araştırmalar, genellikle bütün gıdalarda, özellikle de bitki bazlı gıdalarda bulunan iyi beslenme bileşenlerinin, kansere neden olan maddelerin zararlı etkilerini azaltmak için birbirleriyle sinerjize edilebileceğini göstermektedir. Bu antagonistik etki, sağlıklı gıdaları kanser önleme için umut verici araçlar haline getirir.Önceki deneyler, omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) ve bitki sterol beta-sitosterol gibi bazı ceviz bileşenlerinin bir hücre kültüründe kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurabildiğini göstermiştir. Birkaç hücre kültürü çalışması ayrıca cevizlerde ve birçok meyvede bulunan doğal bir antioksidan olan ellagik asidi güçlü bir kanser önleyici madde olarak tanımlamıştır. Ellagik asit, kanser hücrelerinin sadece hızlı bir şekilde bölünmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda programlanmış hücre ölümü (apoptoz) yapmalarını sağlar .

Hayvan çalışmaları sonuçlarına dayanarak, araştırmacılar cevizin anti-kanser bileşenlerinin insan meme kanseri tümörlerinin ilerlemesinde rol oynayan genlerin ekspresyonunu etkileyebileceğini varsaydılar . Bu hipotezi test etmek için klinik bir çalışma yaptılar ve hastalık tanısı alan kadınların meme topaklarından alınan örnekleri incelediler. İlk örnek partisinin alınmasından sonra, kadınlardan günlük diyetlerinin bir parçası olarak iki avuç (yaklaşık 100 g) ceviz tüketmelerini istediler . İki hafta sonra, ameliyat sırasında hastalardan ikinci bir grup numune topladılar.

Birinci ve ikinci grup partilerin analizlerinin sonuçlarını karşılaştıran araştırmacılar, ceviz tüketiminin, tanımlanan 456 genin ekspresyonunu değiştirdiğini buldu. Genlerin bazıları, apoptoza yol açan yolların aktivasyonunda rol alırken, bazıları kanser hücresi büyümesinin ve çoğalmasının inhibisyonuna katkıda bulunmuştur. Araştırmacılar “Bunlar sonuçlar, ceviz tüketiminin meme kanserlerinin büyümesini ve hayatta kalmasını baskılayabileceği hipotezini destekledik” sonucunu vurguladılar.

Ceviz yemek için daha fazla sebep

Ceviz sadece atıştırmak için yeterli değildir, aynı zamanda çok çeşitli kullanım alanına sahiptir. Cevizler salatalarda karıştırılabilir, tatlıların ve fırın ürünlerinin üzerine serpilebilir, kahvaltı gevreklerine eklenebilir veya çorba yapmak için kullanılabilir. Ayrıca pek çok şefin salata gibi soğuk yemeklere zengin bir lezzet aroması eklemek veya soğuk sos yapmak için kullandıkları bir yağı üretmek için de kullanılır.Cevizde özellikle tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bol miktarda bulunmaktadır. Bu yağlar kalp ve beyin sağlığını destekler ve iltihabı azaltabilir. Bir  cevizin yaklaşık 30 g porsiyonu aşağıdaki besin maddelerini sunmaktadır:

  • Kalsiyum, 20 mg
  • Karbonhidratlar, 3.89 g
  • Elyaf, 2 g
  • Sağlıklı yağlar, 20 g
  • Demir , 0.72 mg
  • Protein, 5 g

Ham ceviz ayrıca bakır, magnezyum, manganez ve fosfor gibi minerallerin yanı sıra folik asit (B9 vitamini), B6 ​​vitamini ve Gama tokoferol adı verilen özel bir E vitamini formunu içerir. Çalışmalara göre, gama tokoferol, Alzheimer, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir .Kaynaklar :

NaturalHealth365.com
Food.news
ScienceDirect.com
Spandidos-Publications.com
MedicalNewsToday.com
Academic.OUP.com

Fotoğraf: Right Light adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı