Güvenli Gıda için Bitki Genleri

Bilim insanları, bitki özelliklerini kontrol eden genleri daha verimli bir şekilde tanımlamalarını sağlayan yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Bu yöntem,  daha uygun fiyatlı, arzulanan ve sürdürülebilir bitki çeşitleri geliştirmelerini sağlayacaktır. Gelecekte gıda üretiminin insan nüfusuna yetmeyeceği yönündeki görüşlere nazaran bu uygulama, küresel gıda güvenliği ve insan beslenmesi için kritik olan meyve, sebze ve tahıl mahsulleri için önemli bir yaklaşım.

Goettingen Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir bilim ekibi, araştırmacıların bitki özelliklerini kontrol eden genleri daha verimli bir şekilde tanımlamalarını sağlayan yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bu yöntem, bitki yetiştiricileri ve bilim adamlarının daha uygun fiyatlı, arzulanan ve sürdürülebilir bitki çeşitleri geliştirmelerini sağlayacak. Uygulama, sadece yemek masamıza gelecek olan meyve, sebze ve tahıl mahsulleri için geçerli, aynı zamanda küresel gıda güvenliği ve insan beslenmesi için de kritik öneme sahip. Araştırma BMC Plant Biology’de yayınlandı .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Zaman tasarruf ettiren yeni yöntemle bitkilerin büyümesine neden olan genler tespit edildi.

Yeni yöntem, GWA (Genome Wide Association) olarak bilinen bir yöntemin uzantısıdır. GWA çalışmaları, genetik koddaki farklılıkları belirli özelliklerle ilişkilendirmek için ileri istatistiklerle ve hesaplamalarla birleştirilmiş genetik sıralama teknolojilerini kullanır. Bitkileri incelemek için GWA kullanır ama bir taraftan da tipik olarak büyük miktarda aynı bitkiyi yönetir.Araştırmacılar, bu yaklaşımın bitkilerde başarılı olup olmayacağını keşfetmek istedi. Tek tek bitkilerin ölçümleri oldukça değişken olabileceğinden, bilim adamları GWA çalışmasının avantajlarını ek istatistiksel analiz teknikleriyle birleştirmelerini sağlayan bir yöntem geliştirdiler. Fikirlerini test etmek için, yaklaşım kombinasyonlarının, bilimsel literatürde yoğun olarak çalışılmış bir özellik olan bitki boyunda yer alan genleri doğru bir şekilde tespit edip edemediklerini araştırdılar. Bilim insanları, erken dönemde çeşitli beyaz mısırlardan dört tane alana diktiler ve bitkilerin boylarını ölçtüler. Mısır genomundaki potansiyel 39.000 genden, bitki boyunu kontrol eden üç gen belirlediler. Bu üç genin etkileri, diğer mısır çeşitleriyle ilgili önceki çalışmalarda desteklenmiştir.

Goettingen Üniversitesi Bitki Islahı Metodolojisi Anabilim Dalı Başkanı Profesör Timothy Beissinger, “Bilim adamları genetik olarak aynı bitkilerin çoğunu ölçmek zorunda kalıyorlar” diyor. “Mısır popülasyonu ve yaklaşımımızın aynı bitkilere güvenmeden güçlü olduğunu gösterdi. ”Missouri Üniversitesi (ABD) doktora öğrencisi olan Abiskar Gyawali’ye göre ise bu,  üretilmesi zaman alan ürünlerde gen bulmak isteyen araştırmacılar için harika bir haber.

Sadece dört ekim alanında GWA yönteminden fayda sağlanan yöntemde hedefteki gen tespit edildi. Üstelik bu tespit bilim insanlarının yıllarını da almadı. Diğer bitki çeşitlerinde de araştırma fonları ne kadar kısıtlı olursa olsun, aynı yöntem kullanılarak gen ayrımları yapılabilecek. Gelecek zamanda 11 milyardan fazla insanla paylaşacağımız gezegenimizde bu tip araştırmalar sayesinde gıdasız kalmaya bileceğiz.


Dergi Referansı :

  1. Abiskar Gyawali, Vivek Shrestha, Katherine E. Guill, Sherry Flint-Garcia, Timothy M. Beissinger. Toplu ayrıştırma analiziyle birleştirilmiş tek bitki GWAS, bitki boyu aday SNP’lerin hızlı bir şekilde tanımlanmasına ve onaylanmasına izin verir . BMC Plant Biology , 2019; 19 (1) DOI: 10.1186 / s12870-019-2000-yKaynak:

Uni-goettingen.de/
ScienceDaily.com

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı