Mantar Tüketiminin Prostat Kanseri Riskini Düşürdüğü Ortaya Çıktı!

On yıldan fazla bir süredir 36.000’den fazla Japon erkeğin ilk uzun vadeli kohort çalışmasından elde edilen sonuçlar, mantar yemeyle prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Bulguları 5 Eylül 2019’da Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlandı .

Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin (sadece erkeklerde bulunan, meninin bir kısmını oluşturan sıvıyı üreten küçük ceviz biçimli bir bez) kontrol dışına çıkmaya başladığında başlar. Erkekleri etkileyen en yaygın kanser türlerinden biridir ve 2018’de dünya çapında 1.2 milyondan fazla yeni vaka teşhis edilmiştir. Yaş ilerledikçe risk artmaktadır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Mantarlar, hem besinsel değerleri hem de tıbbi özellikleri bakımından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Japonya’da Tıp Enstitüsü ve araştırmanın baş yazarı Prof.Dr.Shu Zhang, Mantarların prostat kanserini önleme potansiyeline sahip olduklarını gösterdi. Daha önceki araştırmalarda prostat kanseri ile mantarın tüketimi ilişkisinin yer aldığı bir araştırma bulunmamaktadır.

Zhang, “Bildiğimiz kadarıyla, bu, mantarların prostat kanserini önleyici potansiyelini popülasyon düzeyinde gösteren ilk kohort çalışmasıdır. Çalışmamız düzenli olarak mantar tüketiminin prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürmesine rağmen, sağlıklı ve dengeli beslenmenin alışveriş sepetinizi mantarlarla doldurmaktan daha önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.” demektedir.

Bu çalışma için araştırmacılar, sırasıyla 1990 ve 1994 yılları arasında Japonya’nın Miyagi ve Ohsaki kentlerinde 40-79 yaşları arasında toplam 36.499 erkekten oluşan iki kohortu izlemişlerdir. Miyagi kohortunun takip süresi 1 Haziran 1990’dan 31 Aralık 2014’e (24.5 yıl), Ohsaki kohortunun takip süresi ise 1 Ocak 1995’ten 31 Mart 2008’e (13.25 yıl) sürmüştür. Erkeklerden mantar ve diğer yiyecek tüketimi, fiziksel aktivite, sigara içme ve alkol tüketim alışkanlıkları gibi yaşam tarzı seçimleriyle ilgili bir anket doldurmaları, ayrıca eğitimleri, aile ve tıbbi geçmişleri hakkında bilgi vermeleri istenmiştir.Katılımcıların uzun süreli takibi, düzenli olarak mantar tüketmenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Özellikle 50 yaş ve üstü erkeklerde ve büyük oranda et ve süt ürünleri tüketen erkeklerde önemli prostat kanser riskinin önemli boyutlarda olduğu vurgulanmaktadır. Verilerin istatistiksel analizi (Cox orantılı tehlike modelini kullanarak), ne kadar meyve ve sebze veya et ve süt ürünlerinin tüketildiğine bakılmaksızın düzenli mantar tüketiminin, prostat kanseri riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların% 3,3’ü takip döneminde prostat kanseri gelişti. Haftada bir veya iki kez mantar tüketen katılımcılar, haftada bir kereden daha az mantar yiyenlere kıyasla prostat kanseri gelişme riskinde% 8 daha düşük bir risk aldı.


Mantarlar Vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır

Zhang’a göre, mantarlar iyi bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Özellikle de L-ergotionin oksidatif strese, kötü beslenme ve yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanan hücresel bir dengesizliğe ve çevresel toksinlere maruz kalmaya karşı sağlık zararlarını hafiflettiği düşünülmektedir.

Zhang, “Çalışmamızın sonuçları mantarların insanlar üzerinde olumlu bir sağlık etkisine sahip olabileceğini gösteriyor” dedi. “Bu bulgulara dayanarak, diğer popülasyonlardaki mantar alımının diyet ile ilgili daha fazla bilgi sağlayan ve bu ilişkiyi doğrulayan ortamlarda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.”

Haftada 1 kez mantar tüketimi ortalama beslenmenize 7,6 g/gün olarak yansımaktadır. Bu durum da mantarın bütün sağlık yararlarından faydalanmanız manasına gelmektedir.
Kaynak :

  1. Shu Zhang, Yumi Sugawara, Shiuan Chen, Robert B. Beelman, Tsuyoshi Tsuduki, Yasutake Tomata, Sanae Matsuyama, Ichiro Tsuji. Japonya’da Mantar Tüketimi ve Prostat Kanseri Riski: Miyagi Kohort Çalışması ve Ohsaki Kohort Çalışması ile ilgili bir analiz . Uluslararası Kanser Dergisi , 2019; DOI: 10.1002 / ijc.32591
  2. ScienceDaily.com

Fotoğraf:Paula adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı