Temiz Arterler İçin 7 Besin

Arterler, kardiyovasküler sistemin önemli bir bileşenidir. Oksijen bakımından zengin kanı, vücudun geri kalanına dağıtılarak kalpten uzaklaştırırken, damarlar kanı kalbe geri götürür. Bu mekanizma birçok hayati organın düzgün çalışmasını sağlar.

Bununla birlikte, ateroskleroz denilen bir durumla sonuçlanan, plakların birikmesi nedeniyle arterler tıkanabilir ve daraltılabilir. Arterlerinizi , aterosklerozun önlenmesi ve bazı durumlarda tersine çevrilmesine yardımcı olabilecek aşağıdaki yiyeceklerle koruyun .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

İşte Arterlerinizi Koruyan ve bunun yanında bir çok sağlık yararı sunan 7 Besin

B vitamini yönünden zengin besinler

B vitaminleri yönünden zengin besinler tüketmek, kalp hastalıkları ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararına sahiptir . Araştırmacılar, Ateroskleroz dergisinde yayınlanan bir çalışmada , bir yıl boyunca B9 vitamini ( folik asit ), B6 ​​vitamini ve B12 vitamini ile takviye edilmesinin arteriyel kalınlıkta önemli düşüşler sağladığını bulmuşlardır . Sadece niasin veya folik asit tüketmek bile bu etkiyi üretebilir. B vitaminleri riboflavin, niasin, B6 ve B12 formlarıyla bulunmaktadır. Bu vitaminler bakımından zengin olan gıdalar; somon; ıspanak, lahana, şalgamdır. Folat bakımından zengin gıdalar ise marul gibi yapraklı yeşil sebzelerdir. Folat, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit ve B6 vitamini sağlayan diğer önemli gıdalar  fasulye, soya fasulyesi, nohut ve mercimek gibi baklagillerdir.

Fermente lahana

Fermente lahana geleneksel bir Kore yemeği olan kimchide acı biber ve fermente balıkta beraber bulunur. Hayvan çalışmalarında kimchi’nin aterosklerotik süreci engellediği gösterilmiştir. Ek olarak, kimchi vücuttaki toksik kimyasalların zararlı etkilerini azaltabilecek çeşitli faydalı bakteri türleri bakımından zengindir.
Sarımsak

Sarımsak , arterlerin temizlenmesine yardımcı olabilir ve diğer sağlık yararları arasında kalp hastalığı riskini azaltması vardır. Sarımsak yemek, pişmiş veya çiğ olsun, arterlerde plak birikimini önlemeye yardımcı olabilir.

L-arginin bakımından zengin gıdalar

L-arginin , arteriyel kalınlaşmayı yüzde 24 oranına kadar önleyebilen bir amino asittir. Bu amino asit , arterleri ve kan damarlarını genişleten ve rahatlatan, daha iyi kan akışına yol açan nitrik oksit üretir . L-arginin alımını artırmak  için  fındık gibi yağlı tohum yemişleri, özellikle kabak, karpuz ve susam tohumu, ceviz ve çam fıstığı; tavuk ve hindi göğsü gibi et; soya fasulyesi, çiğ yerfıstığı ve nohut gibi baklagiller; ve deniz yosunu gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

Nar

Nar, arterlerde plak birikimini önleme dahil, birçok sağlık yararı sunmasıyla  bilinen bir süper besindir. Ateroskleroz dergisindeki bir araştırmaya göre , bir yıl boyunca nar suyu içilmesi arter kalınlığını %30 oranında azaltabilir. Nar suyu aynı zamanda antioksidanlarca da zengindir.

Susam tohumları

Susam tohumları en az tüketilen süper besinlerden biridir. Çalışmalar, önemli kardiyoprotektif etkiler gösterdiklerini göstermiştir. Bir hayvan çalışmasına göre susam tohumları tüketmek ateroskleroz lezyonu oluşumunun ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar, susam tohumu ezmesi yemenin kardiyovasküler hastalıkları azaltabildiğini bulmuştur. Ayrıca, susam tohumları yüksek kolesterolü ve yüksek trigliserit seviyesini düşürebilir . Susam tohumlarını tam tahıllı ekmeğinize ve çöreklerinize ekleyerek, salatalarınıza atarak ve en sevdiğiniz yemekler üzerine serperek tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Mevcut en güçlü süper gıda ürünlerinden biri olan zerdeçal, diğer etkileyici sağlık yararlarının yanı sıra ateroskleroza karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu baharat , sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan kurkumin adı verilen bir polifenol içerir . E 100 koduyla gıdalarda renklendirici bir katkı maddesi olarak da Kurkumin kullanılmaktadır. Çalışmalar, kurkuminin tıkanma ile bağlantılı arterlere zarar gelmesini önlediğini göstermiştir. Zerdeçalın anti-enflamatuar özellikleri , arterlerin sertleşmesine yol açabilecek arteriyel duvarlara verilen zararın azaltılmasına da yardımcı olabilir.
Kaynaklar :

GreenMedInfo.com
Healthline.com
Food.news
MedicalNewsToday.com
VeryWellHealth.com
Resim Arek Socha tarafından Pixabay‘a yüklendi