Lokum Tebliğ Özet

Lokum, her özel günümüzde bizlere eşlik eden mükemmel tatlı. Hatta Osmanlı mutfağının mirası bu güzel tatlı ülkemize ait en önemli değerlerden biri. Lokum’un tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafaza edilmesi, depolanması, taşınması ve piyasaya arzına ilişkin özelliklerini belirlemek amacıyla yayınlanan tebliğ özetimiz karşınızda…

Bu Tebliğ, sade lokum, çeşnili lokum, aromalı lokum, sultan lokum, sucuk tipi lokum ve kaymaklı lokumu kapsar. Lokumlar aromalar içerebilir; Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğine uygun olarak. Susam, haşhaş, Hindistan cevizi rendesi gibi baharatları, damla sakızı, kakao, kahve, çikolata ve benzeri gıdalar ile ceviz, Antep fıstığı, yer fıstığı, fındık gibi sert kabuklu meyvelerin yenilebilir kısımları, kurutulmuş meyveler, kuru ve yaş meyve şekerlemeleri, kaymak, Afyon kaymağı gibi gıdaları çeşni maddesi olarak da kullanılabilir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Ürün özellikleri

 •  Duyusal bakımdan; lokum ve lokum çeşitlerinin özellikleri aşağıdaki şekildedir:
  • Lokum, tanımında belirtilen çeşide has tat ve kokuda olur ve yabancı tat ve koku içermez. Çiğ nişasta tadında olamaz.
  • Lokum elastiki yapıdadır ve dokusu ağızda yumuşak ve kaygan olarak hissedilir.
  • Lokum üzerinde veya içinde yabancı madde bulunamaz.
  • Lokuma geleneksel ürün olma özelliğini bozacak, ürün tanımında belirtilmeyen başka herhangi bir madde katılamaz.
 • Lokumların kimyasal özellikleri aşağıdaki tabloya uygun olur. Bu tablo tebliğ de EK-1 olarak geçmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere lokum ve çeşitleri üretiminde nişasta bazlı şeker kullanılamaz.
Toplam Şeker (Meyve ve kaymak kısmı ayrılmış,  sakaroz cinsinden kuru maddede kütlece en az %) 75
Rutubet (kütlece en çok %) 16
Saponin / Sultan Lokumlarda (kütlece en çok %) 0.1
 • Çeşnili lokuma katılabilen kuru, kurutulmuş veya sert kabuklu meyvelerin miktarları da aşağıda yer alan tabloya uygun olur. Bu tabloda tebliğde Ek-2 Olarak geçmektedir.
Kuru/Sert Kabuklu/ Kurutulmuş Meyve
Çeşnili Lokum (kütlece % en az)* 12
Sucuk Tipi Lokumlarda (kütlece % en az) 18
 • Lokum üretiminde çeşni maddeleri ile aroma verici ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenlerinin aynı üründe kullanılması durumunda da kuru, kurutulmuş veya sert kabuklu meyvelerin miktarı yukarıdaki (ek-2) tabloya uygun olur.
Etiketleme

Lokum ve Lokum Çeşitlerinin etiketi; Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliğinde yer alan hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümlere de uygun olur.

 • Çeşni ilavesiyle üretilen lokumlarda ürün adı, çeşni adı ile birlikte belirtilir.
 • Lokumlarda yöresel/ülkesel adları ile bilinen ürünler, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla bu isimlerle üretilebilir.
 • Hazır ambalajlı hale getirilmeksizin piyasaya arz edilen ürünlerin muhafaza edildiği tezgah dolaplarında alıcının rahatlıkla görebileceği büyüklükte Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliğine  uygun etiket yer alır.
 • Hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilen ürünlerin etiketleri üzerinde bulunan ürün adı ve resimleri ile ürün içeriği; aynı olur.
Taşıma ve depolama

Lokum ve Lokum Çeşitlerinin taşınması ve depolanması, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine uygun olur.

Hazır ambalajlı hale getirilmeksizin piyasaya arz edilen ürünler; satış yerlerinde tüketicinin ürüne temasını engelleyecek, ancak ürün görselliğine de izin verecek şekilde uygun malzemeden yapılmış açılır-kapanır tezgah dolaplarında muhafaza edilir. Satış yetkilisi kontrolünde Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun bir ambalaj malzemesi kullanılarak tüketiciye sunulur.

Numune alma ve analiz yöntemleri

Numune alınması ve analizler, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine ilave olarak aşağıdaki hükümlere de uygun olur.

 • Ürünün analize alınması ve sonucun değerlendirilmesi aşamasında belirleyici olması için ürün ambalajı üzerinde belirtilen çeşnili, aromalı, sade gibi ürün adları numune alma tutanağı ve etiketi üzerinde tam olarak belirtilir.
 • Sakaroz cinsinden kuru maddede (kütlece %) toplam şeker analizi yapılacak olan numunelerde analizin birinci basamağı olarak meyve ve kaymak kısmının lokum kitlesinden ayrılmış olması gerekir.
Karşılıklı tanıma

Bu Tebliğ hükümleri Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak üretilmiş veya yasal olarak serbest dolaşıma girmiş ürünlere uygulanmaz.

Ancak Bakanlık,  ürünü, Düzenlenmemiş Alanda Karşılıklı Tanıma Yönetmeliğinin Üçüncü Bölümünde belirtilen usul ve esaslara uyarak değerlendirmeye tabi tutabilir. Bunun sonucunda bu Tebliğ ile aranan koruma düzeyini eşdeğer ölçüde sağlamadığını tespit ederse ürünün piyasaya arzını yasaklayabilir, koşula bağlayabilir veya piyasadan geri çekilmesini veya toplatılmasını isteyebilir.Kaynak:

 • Mevzuat.gov.tr
 • 12.09.2013 tarih ve 28763 sayılı Resmi Gazete: Resmigazete.gov.tr
 • Resim engin akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi