Dikkat! Tarım Bakanlığı’ Duyurdu

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı yapılan denetimlerde elde ettiği veriler sonucunda mevzuata uygun olmayan ve halk sağlığını tehlikeye atan 618 Firma ve 1211 Parti ürünü ifşa etti.

Bakanlığın resmi internet sitesinden kamuoyuna duyuru şeklinde yayınlanan listede farklı yağlı tohumların bulunduğu ayçiçek ve zeytinyağları, hileli ballar, yer fıstığı karıştırılmış antep fıstıkları, sildenafil içeren enerji içecek ve yiyecekleri, tek tırnaklı hayvan eti karıştırılmış et ve et ürünleri gibi bir çok hileli ürün listelendi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bakanlığın bu titiz çalışmasında halkın sağlığı ön planda tutuldu. Alo 174 ve Cimer’e gelen tüketici şikayetlerinin değerlendirme sonuçları ise bu raporun hazırlanmasında önemli bir yol gösterdi.

“Güvenilir Gıda Üretme” Teşvik Edildi

“Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.” denilen kamuoyu açıklamasında bakanlığın bu süreçteki hedefleri şu şekilde listelenmektedir.

  • Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
  • Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
  • Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması
  • Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

618 firma ve 1211 Parti Ürün

Yapılan açıklamada kamuoyu aydınlatmalarının ilk başladığı 2012 yılından bu yana toplam  1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketiciye edildi.

Bu listede ise 618 firmaya ait 1211 parti ürünün taklit ve tağşiş ile piyasa arz edildiği tespit edildi.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığın, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmekte.

Denetimlerin sıklaştırılması halkımızın gıdalar konusunda tereddütlerini azaltmaktadır. Konuda emeği geçen tüm kamu personellerine takdir ve teşekkürlerimizle…

Kamuoyu Duyurusu’na ulaşmak için Tıklayın
Kamuoyu Duyuru Listesinde yer alan ürünlere ulaşmak için Tıklayın