Hepatit A Pozitif Bir Gıda Yediyseniz Çözümü Var

Taze Meyve ve sebze işleyen Bir gıda işleyicisi, hepatit A için pozitif testler yaparak, ürün dağıtım bölgesi için açık bir alarm verdi. New Jersey Sağlık Birimi ve Patier Sağlık Birimi birlikte çalışarak, Brother’s isimli firmada çalışan bir çalışanın hepatit A ihbarı üzerine çalışmalar başladı.

New Jersey – ABD. Çalışan, 30 Eylül – 5 Ekim tarihleri ​​arasında potansiyel olarak bulaşıcı olarak çalıştığı tespit edildi. Bakanlık, 30 Eylül – 5 Ekim tarihleri ​​arasında Brother Brother Produce ürünlerinin satıldığı bölgede satın alınan herhangi bir ürünün derhal imha edilmesi konusunda tüketicileri uyardı.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Brother’s Produce’den 30 Eylül-5 Ekim tarihleri ​​arasında ürün yiyen ve daha önce hepatit A’ya karşı aşılanmayan kişiler, maruziyet sonrası profilaksi (PEP) alabilicekleri konusunda uyarıldı. Tedavi, hepatit A edinme riskini daha da azaltabilecek olan hepatit A aşısı ve / veya immün globülinden oluşur. Etkili olması için, PEP mümkün olan en kısa sürede, ancak kontamine gıda yedikten en geç iki hafta sonra alınmalıdır.Aşı benzeri PEP; Hepatit A’ya karşı bağışıklı sistemini kuvvetlendiriyor.

Aşı ve bağışıklık sistemi globülinden oluşan PEP’in enfeksiyon riski olan bölgede derhal işleme alınması gerekiyor. Bu yüzden ülkemizde de “portör muayenesi” ile çalışan sağlık kontrollerinin geçmiş dönemde sağlanması ve arşivlenmesi söz konusuydu. Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve halk sağlığı önemli ölçüde tehdit eden bu gibi durumların üretimden önce takip edilmesi taraftarı.
Sağlık birimleri PEP’nin uygulanmasında bir karantina bölgesi tespit ediyor ve enfekte olduğu tahmin edilen ürünü tüketen tüm bireylere ulaşmaya çalışıyor. Ancak bu konuda yerel yönetim desteği de olsa sorunun önüne tam olarak geçilememe gibi bir ihtimal daha var.

Bu yüzden Gıda kaynaklı risklerin yerinde oluşmadan; tüketicilere bulaşmadan önüne geçilmesi gerekiyor.Kaynak:

Fao.org
Foodsafetynews.com
Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay‘a yüklendi