Doğal Anti-depresan Magnezyum ve Anksiyete (Kaygı)

Magnezyum, vücudun rahatlamasına yardımcı olmadaki rolü nedeniyle “doğanın gevşeme minerali” olarak adlandırılır. Bu, günümüzde insanlar sürekli stres altındayken ve endişeli hissettiğinden minerali daha önemli kılar.

Depresyon ve YAB (Yaygın anksiyete bozukluğu) dahil olmak üzere bazı zihinsel bozukluklarla her an karşı karşıya kalabiliriz. Stres kavramı günlük yaşantımızda tıpkı mikroorganizmaların gıdalarımızı tehdit ettiği gibi bizi tehdit eder.  Magnezyumun ise  gevşetici özellikleri nedeniyle kaygının azaltılmasına yardımcı olmakla bu tehditleri sizden savuşturur.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile  Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Magnezyum kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Stresli bir kişi sık sık endişe hissi yaşar. Yaygın  anksiyete belirtileri  arasında kalp ritminde hızlanma, hızlı solunum, uyuşukluk ve sindirim veya gastrointestinal problemler bulunur.

Magnezyum, bu semptomların iki şekilde önlemeye yardımcı olur:

1. Magnezyum NMDA reseptörlerini inhibe eder. 

N-metil-D-aspartat için kısa olan NMDA reseptörleri, merkezi sinir sistemi için çok önemlidir. Onlar bilgi akışını düzenleyen nöronlardır. Magnezyum , bu NMDA reseptörlerinin yönetilmesi daha iyi düşünce ve fikir akışıyla sonuçlanır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

2. Magnezyum GABA reseptörlerine bağlanır. 

Magnezyum ayrıca parasempatik sinir sisteminin – vücudun gevşemesine yardımcı olmaktan sorumlu olan sistemi – etkinleştirmeye yardımcı olur. Magnezyum, gama-aminobütirik asit (GABA) reseptörlerine bağlanır. GABA reseptörleri, sinir aktivitesini sakinleştirmekten sorumlu nörotransmiterlerdir.

Magnezyumun bu iki özelliği de anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olur .

Magnezyumun diğer sağlık yararları

Magnezyum , insan vücudunda 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona yardımcı olduğu gibi rahatlamaya da yardımcı olur. İşte faydalarından sadece birkaçı.

  • Magnezyum kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kalsiyumun kemikle özümsemesine yardımcı olarak osteoporozu önler. Önerilen günlük magnezyum alımına ulaşıldığında, daha fazla kemik yoğunluğuna ve kemik kristal oluşumuna katkıda bulunur. Bunun yanı sıra, magnezyum ayrıca böbreklerin vücutta kullanılmak üzere D vitamini sentezlemesine de yardımcı olur.
  • Magnezyum diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Magnezyum, karbonhidratların ve glikozun parçalanmasına yardımcı olarak diyabet ile dolaylı bir ilişki kurar. Bazı çalışmalar, daha yüksek bir magnezyum alımının, diyabet riskinin düşük olmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir . Öte yandan, düşük magnezyum seviyeleri, her ikisi de diyabete öncülük eden insüline ve bozulmuş insülin sekresyonuna karşı daha düşük bir hassasiyet ile ilişkilidir.
  • Magnezyum, kardiyovasküler hastalıkları önler. Kalp de dahil olmak üzere kasların gelişiminde ve korunmasında gereklidir. Yeterli magnezyum seviyelerinin olması, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve ateroskleroz (kalpte yağ birikmesi) riskinin azalmasına yol açabilir .
Magnezyumca zengin besinler

Magnezyum,  çok çeşitli yiyeceklerde bulunur. Her türlü meyve, sebze ve tohumda bulunur . Magnezyum yönünden zengin yiyeceklerden bazıları:

  • Koyu yeşil yapraklı sebzelerde. Ispanağı , yeşil lahana, kara lahana veya pazı başlıca magnezyum kaynağı yeşil sebzelerdir. Yerel marketlerde, pazarlarda kolayca edinebilirsiniz.
  • Avokado. Tatlılarda yaygın olarak kullanılan veya baharat olarak yenilen popüler meyvelerdir. Kalp sağlığına faydalı Avakado ve magnezyum bakımından da zengindirler. Sadece yarım avokado tavsiye edilen günlük magnezyum alımının yüzde 15’ini içerir.
  • Fındık ve yağlı tohumlar. Kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği, yer fıstığı, kaju fıstığı, çam fıstığı ve ceviz bu kategoriye dahildir. Çiğ tüketilebilir; hatta ekmek yapımında kullanılarak size magnezyum desteğini sağlar.
  • Balık. Ton balığı, uskumru ve somon, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri içermesinin yanı sıra zengin magnezyum kaynaklarıdır. Kızartılabilir, fırınlanabilir veya ızgara yapılabilir.
  • Bitter çikolata.  50 g bitter çikolata, önerilen magnezyum alımının yüzde 11’ini sunuyor.  Diğer şekerli tatlılara (yani sütlü çikolata, şekerler) kıyasla daha sağlıklı bir alternatiftir ve ayrıca antioksidanlar içerir.
Kaynaklar :

MindBodyGreen.com
Food.news
Superfoods-Scientific-Research.com
MedicalNewsToday.com
EverydayHealth.com
Resim Ulrike Mai tarafından Pixabay‘a yüklendi