Restoranlarda Salmonella Tehlikesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Bir restoran yıllarca denetimlerden olumlu sonuçlar alabilir. Ancak küçük bir hata daha önceki denetimlerin tamamını unutturur. Bunun bir örneği ABD’de yaşandı: önceki gıda güvenliği denetimleri Seattle’daki Al Basha Restaurant için mevcut derecede mükemmeldi, ancak Seattle-King İlçesi Halk Sağlığı, tesisi Eylül ayında tekrar denetledi ve Salmonella salgını ile ilişkilendirdi.

Salgın sonucunda onaylanmış üç vakanın olduğu ve vakalardan birinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Salmonella hastalıkları yaklaşık bir ay önce 15, 22 ve 23 Eylül’ de Al Basha tarafından sunulan yemeklerden geldiği rapor edildi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Düzenlenme Operasyonları

Halk sağlığı görevlileri 10 Ekim 2019’dan sonra, üç ayrı parti partisinden üç kişinin Seattle’daki Al Basha Restaurant’tan 15 Eylül – 23 Eylül tarihleri ​​arasında yemek yedikten sonra hasta olduklarını öğrendiler. Restoranın hiçbir çalışanında salmonelloz ile uyumlu semptomların olmadığı da bulundu. Bu yüzden de restoran ziyaretinde kapatma gibi bir ceza uygulanmadı.

Araştırmacıların incelemesi, yetersiz el yıkama ve çapraz bulaşmaya yol açabilecek gıda işleme uygulamaları da dahil olmak üzere potansiyel risk faktörlerini belirledi; Al Basha Restaurant yönetimi ile düzeltici eylemler tartışıldı ve ziyaret sırasında ele alındı. 

Restoran yönetimi, restoranın kapsamlı bir temizlik ve dezenfeksiyonu işlemi gerçekleştirdi. Müfettişler 11 Ekim’de restorana tekrar geldiler ve temizlik ve dezenfeksiyonun tamamlandığını doğruladılar. Müfettişler, uygun gıda işleme uygulamalarına sürekli uyum sağlamak için restorana iki hafta içinde tekrar ziyaret edeceklerini söylediler.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Laboratuvar testleri

Hastalanan üç kişi hakkında yapılan laboratuvar testlerinde Salmonella Enteritidis için aynı genetik parmak iziyle pozitif olarak test edildi. Bu duruma da ortak bir enfeksiyon kaynağına sahip olduklarını göstermektedir.

Salmonelloz, genellikle fekal-oral yoldan, kontamine yiyecek ve su yoluyla veya hayvanlarla ve ortamlarıyla temas yoluyla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Salmonellozun belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, ateş, üşüme ve karın kramplarıdır. Hastalık tipik olarak birkaç gün sürer ve insanlar semptomlar çözüldükten sonra bile enfeksiyonu başkalarına bulaştırabilir.

Salmonella enfeksiyonu şüphesi olan hastalar, kusma veya ishal durumundayken yiyecek taşıma, hasta bakımı veya çocuk bakımı alanlarında çalışmamalıdır.Salmonella enfeksiyonlarından korunmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz :

  • Banyoya gittikten sonra, çocuk bezlerini değiştirdikten, hayvanlara dokunduktan sonra ve yemek yemeden veya yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
  • Tüm etleri, özellikle kümes hayvanlarını iyice pişirin.
  • Et ve kümes hayvanlarının hazırlanması için kullanılan kesme tahtalarını ve tezgahları, diğer yiyeceklerin çapraz bulaşmasını önlemek için kullandıktan hemen sonra yıkayın.
Kaynak: Foodsafetynews
Resim Peter H tarafından Pixabay‘a yüklendi