Gıda Güvenliği Olaylarında Düşüş Gözlemlendi

2019 yılının 3. çeyreğinde bir öncekine göre Gıda Güvenliği olaylarında azalma gerçekleşti. Uluslararası Gıda Güvenliği Otoriteleri Ağı (INFOSAN), nisan-haziran arasındaki 66 ülkeyle ilgili 29 olayla, temmuz-eylül döneminde 50 ülkeyi kapsayan 18 gıda güvenliği sorununu birbiriyle karşılaştırdı.

3.Çeyrekte gerçekleşen 18 olayın 11’i biyolojik bir tehlikeyle ilgiliydi. Salmonella için dört, Listeria monocytogenes için üç ve Cyclospora, E. coli, Hepatitis A virüsü ve norovirüs için birer olay içermekteydi. Gerçekleşen beş olayda metal, plastik ve cam gibi fiziksel bir tehlike, biri kimyasal tehlike olan metanol ile ilgili,  kalan son olay ise bildirilmemiş kaju ve ceviz alerjenleri ile ilgili bir tehlike söz konusudur.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Çin’den deniz yosununda norovirüs

2019’un üçüncü çeyreğinde, INFOSAN sekreteryasına, Avrupa’daki aynı üretici tarafından üretilen dondurulmuş deniz yosunu salatası yemeye bağlı olarak epidemiyolojik  norovirüs salgınları bildirildi .

Çin’deki INFOSAN Acil Durum İletişim Noktasına, diğer ülkelerin potansiyel olarak kirli deniz yosunu salatası alıp almadığını ve soruşturmanın devam edip etmediğini görmek için temas kuruldu.

Ağ, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kosta Rika’da metanol zehirlenmesi

Ağ, 3. Çeyrekte, Kosta Rika’da , sahte alkollü içeceklerin tüketimine bağlı metanol zehirlenmesinden haberdar edildi .

Soruşturma sırasında, piyasaya sunulan ürünlerin detayları INFOSAN Topluluk Web Sitesinde paylaşıldı. Suçlu mahiyeti ve içerdiği ürünlerin yasadışı olarak dağıtılma olasılığı nedeniyle, bölgedeki diğer INFOSAN üyeleri kendi ülkelerindeki risk yönetimi önlemleri ve benzer olaylara cevap veren tecrübeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Bu araştırma Uluslar arası gıda problemlerini ele almakta

INFOSAN gıdaları kategorize ederek incelemelerde bulunmaktadır. Bu incelemelere en sık dahil olan gıda kategorileri süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, baharatlar ve çeşniler, balık ve diğer deniz ürünleri, et ve et ürünleri, atıştırmalıklar, tatlılar ve diğer yiyecekler, alkollü içecekler, meyve ve meyve ürünleri ile tahıl ve bakliyat grubu şeklinde beyan edilmektedir.

Olaylar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bölgelerinden, çoğunlukla Avrupa’dan ve ardından Batı Pasifik, Afrika, Amerika, Doğu Akdeniz ve Güney Doğu Asya’dan gelen ülkeleri kapsamıştır.

FAO ve WHO tarafından düzenlenen ve Abu Dabi Tarım ve Gıda Güvenliği Otoritesinin ev sahipliği yaptığı INFOSAN’ın ikinci küresel toplantısı, 9 – 11 Aralık tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacak.

Neredeyse on yıl içinde 100’den fazla ülkeden üyeleri ilk kez bir araya getirecek.

Toplantı, üyelere, ağı güçlendirmek ve gıda kaynaklı hastalıkların küresel yükünü azaltmak için küresel gıda tedarikini korumak için ilerlemeleri, zorlukları ve fırsatları tartışma fırsatı sunacak.

Global gıda güvenliği sistemlerinin de tek çatı altında toplanması; tüm dünya insanları için güvenli gıda tedariki saylama eylemleri de ilerleyen toplantılar için hedefler arasında….Kaynak: 
Who.int
FoodSafetyNews